Ana sayfa » Çanakkale Yazıları » Çanakkale Gezilecek Yerler 90+ | Dev Çanakkale Rehberi

Çanakkale Gezilecek Yerler 90+ | Dev Çanakkale Rehberi

Çanakkale gezilecek yerler nereler? Çanakkale; tarihin görüp görebileceği en büyük destanlardan birinin yazıldığı, ülkemizin kurtulmasında ve bugünlere gelmesinde kilit rol oynayan bir şehirdir. Tekirdağ, Balıkesir ve Edirne’ye komşu olan Çanakkale’nin gezilecek yerleri bir hayli çoktur. Örneğin tabii ki en başta Çanakkale Şehitliği’nden ve Şehitler Anıtı’ndan bahsetmemiz gerekir. Fakat size fazla spoiler vermek istemiyoruz. ? Çünkü zaten yazımızın devamında Çanakkale ilçeleri ve ilçelere göre Çanakkale gezi rehberi bulacaksınız.

Çanakkale Gezilecek Yerler Listesi

Yaz-kış turisti eksik olmayan ve bilhassa 18 Mart günü ziyaretçi akınına uğrayan Çanakkale, öyle birkaç cümleyle anlatılamaz. Çanakkale nelere sahne olmuştur, orada tarihin seyrini değiştiren neler neler yaşanmıştır… Çanakkale’nin dili olsa da konuşsa, eminim ‘Çanakkale hakkında bilinmeyenler ne kadar çokmuş, sen neler görüp geçirmişsin Çanakkale…’ deriz. Herkes ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü bilir. Çanakkale’nin ismini duymak bile insanın tüylerini diken diken eder. Hele o şehrin manevi atmosferi anlatılmaz yaşanır. Evet, Çanakkale hakkında birkaç kelam ettik ve şimdi sıra, Çanakkale’yi ilçe ilçe gezmeye geldi. Tabii Çanakkale gezisi böyle oturduğumuz yerden olmaz ama Çanakkale’ye gitmeden önce Çanakkale gezilecek yerler ile ilgili etraflıca bilgi edinmek şart. Ben de tam bunun için özene bezene size geniş bir Çanakkale rehberi hazırladım. Buyrunuz efendim…

Çanakkale Ayvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık dedim ya şimdi, çoğu kişinin aklına hemen Behramkale ve Asos gelmiştir. Çünkü bunlar, ilçenin en büyük sembollerinden ikisi. Mavinin ve yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapan bu ilçenin büyük çoğunluğu dağ ve tepelerden meydana geliyor. Peki Ayvacık nerede tam olarak, diyecek olursanız; Çanakkale merkezine 65 km uzaklıkta olduğunu söyleyelim. Ayvacık ulaşım kolay, gezilecek yerler listesi kabarıktır. İşte Ayvacık görülmesi gereken yerler:

1. Assos Antik Kenti

ayvacık gezilecek yerler, çanakkale gezilecek yerlerBehramkale Köyü’nde yer alan Assos, Ayvacık ilçesinin en görkemli yeri diyebiliriz. Meşhur filozof Aristo var ya, işte o da yıllarca burada yaşamış. Hatta burada Felsefe Okulu bile kurmuş. Tuzla Çayı ile Ege Denizi arasında, bir kayalık tepe üzerinde yer alan bu kent, Ayvacık gezilmesi gereken yerler listemizin ilk sırasında. Kentin girişinde sizi Hüdavendigar Camii karşılayacak. Antik kentte ilerlemeye devam edip en yüksek tepeye çıktığınızda Athena Tapınağı’na ulaşacaksınız. Midilli Adası da bu antik kent ile karşı karşıya. Manzara gerçekten görülmeye değer. Şirin mi şirin bir kent olan Assos, tarihi dokusuyla ve huzurlu atmosferiyle size paha biçilmez, unutulmaz anlar yaşatacak. Tabii buraya gitmişken Kadırga Koyu’na da uğramayı unutmamalısınız. Assos denize girilecek yerler bununla sınırlı değil. Sivrice, Yeşil Limon ve Koruoba Sahili de sizi denize doyuracaktır. Çanakkale gezilecek yerler dedim, konu nerelere geldi bakın? Daha Assos’tan çıkamıyoruz. Çanakkale’de gezilmesi gereken yerler ne kadar çok, varın gerisini siz düşünün.

2. Behramkale Köprüsü

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor ancak 14. Yüzyılda yapıldığı düşünülüyor. Köprü taştan yapılmış olup sivri kemerlidir ve Tuzla Çayı’nın üzerindedir. Bugün kullanılmasa da Ayvacık’a yolu düşenlerin görmesi gereken yapılardandır.

3. Babakale

çanakkale gezilecek yerlerAyvacık ilçesinin güneybatısında yer alan Babakale, 1-2 saatte gezebileceğiniz küçük bir yer. Ama bakmayın böyle ufak olduğuna; doğal ortamıyla ruhunuza dinginlik verecek, tarihi zenginlikleri ile kültürünüzü artıracak. Buraya niçin Babakale demişler sizce? Bu konuda şöyle bir rivayet var; Bir Osmanlı gemisi denizden geçerken gemide bulunan manevi önder Bektaşi Sultan Baba vefat ediyor ve buraya defnediliyor. Sonra bu bölgeye ‘Baba Burun’ deniyor. Gel zaman git zaman bölgeyi korsan saldırılarından korumak için bir kale yapılıyor ve Babakale diye anılmaya başlanıyor.

4.  Adatepe

Çanakkale gezilecek yerler
diyoruz, hâlâ Ayvacık’tayız, daha çook işimiz var. Küçükkuyu ile Edremit Körfezi arasındaki Adatepe de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Türk ve Rum kültürünün beraber yoğrulduğu Adatepe, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış. Böyle güzel bir yer için yapılması gereken de buydu zaten. Hele bir gidin görün, o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

5.  Afrodit Kaplıcası

Bazıları Afrodit diye bir güzellik tanrıçası olduğuna inanıyor biliyorsunuz, işte kaplıcanın ismi buradan geliyor. Suyunun hastalıklara şifa olduğuna inanılıyor. Ne zaman yapıldığı belirsiz ama muhtemelen Cenevizliler döneminde onarılmış.

6.  Zeus Altarı

Sırtını zeytin ağaçları ile bezenmiş Gargaran Tepesi’ne dayayan Zeus Altarı eski Yunan kültüründe önemli bir yere sahip. Çünkü Yunanlılar kendi inanışlarına göre burada tanrıları için kurban keserlermiş. Ne zaman bir savaş, kuraklık, hastalık olsa kurtulmak için bu yola başvururlarmış.

7.  Sokak Ağzı

Çanakkale gezilecek yerler
listemiz tüm hızıyla devam ediyor. Şimdi Ayvacık’ta, deniz kıyısındaki Sokak Ağzı’ndayız. Burada dalgıç kulü pleri de var, çeşitli eğitimler veriliyor. Bilhassa soft turizmin önemli beldelerinden.

8. Şahinderesi Kanyonu

Çanakkale gezilecek yerler
hemen bitecek gibi değil. İyisi mi Şahinderesi Kanyonu’nda biraz soluklanalım. Denizden iyot kokusu, dağlardan çam kokusu derken; oh mis… Çok rahatlayacağız ve başladığımız bu Çanakkale seyahati daha verimli geçecek. Ne de olsa enerji depoladık…

9. Kaz Dağları

İşte size Çanakkale’nin doğal güzellikleri arasında yer alan yemyeşil bir manzara! Bu kadar Çanakkale gezilecek yerler okudunuz; bazılarına gidersiniz, bazılarına gidemeyebilirsiniz ama lütfen buraya uğramadan etmeyin, olur mu? Doğayı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz muhteşem bir yer. Bu bölgenin temiz havasını ciğerlerinize çekmek size hakikaten iyi gelecek. Akarsuları da bulunuyor ve keşfedilmeyi bekliyor, benden söylemesi…

Bayramiç  Gezilecek Yerler

İl merkezinden 71 km mesafede olan Bayramiç; her ne kadar turizm açısından pek gelişmemiş olsa da Çanakkale gezilecek yerler arasında kayda değer öneme sahiptir. Bilhassa Ayazma Mesire yeriyle ünlüdür. Osmanlılar Rumeli’ye geçerken Ahi Hızır Emir Bey’e bağlı olanlar Bayramiç yöresine yerleşmiş. Bayramlarda şenlikler yapılırmış ve bu yüzden buraya ‘Bayram İçi’ denilmiş. Sonra bu isim ‘Bayramiç’ olarak değiştirilmiş. İlçenin ‘Bayramiç Beyazı’ diye tescil ettirilmiş beyaz ve tüysüz şeftalileri meşhurdur. Şifa deposu bu lezzetleri yerinde tatmak gerek! Bu arada Çanakkale rehberi yazarken öğrendim; Reşat Nuri Güntekin de buralıymış. Neyse mevzu derin, uzatmayalım. Bayramiç gezilmesi gereken yerler şöyledir:

10. Hadımoğlu Konağı

1796’da inşa edilen bu konak Türk sivil mimarisin en güzel örneklerinden biridir. Haremlik ve selamlık bölümleriyle ayrılmış olan konak 2 katlıdır. Görüntüsü bir kaleyi andıran Hadımoğlu Konağı, Osmanlı döneminden günümüze ulaşmayı başaran çok eski bir konaktır. Duvar resimleriyle, kalem işleriyle, freskleriyle ve ahşap işçiliğiyle Çanakkale tarihi yerler içerisinde öne çıkmaktadır.

11. Ayazma Mesire Yeri

Bayramiç’e bağlı Evciler Köyünden 5 km uzaklıktadır. Kaz Dağları’nın eteklerine kurulan Ayazma, türlü türlü ağaçlarıyla, sakin mi sakin yeşil alanlarıyla, piknik yerleriyle ve gürül gürül akan sularıyla Çanakkale gezilecek yerler denilince adından söz ettirir. Çanakkale turistik yerler bakımından büyük önem arz eden Ayazma Mesire yeri, size zamanın nasıl geçtiğini hissettirmeyecektir.

12. Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi

Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy, 11 yaşına kadar burada yaşamıştır. Bayramiç Belediyesi 2016 yılında bu evi satın alıp yeniden inşa ettirmiştir. Şairin hayatını anlatan çeşitli belgelerin ve eserlerin sergilendiği bu müze evinin girişinde bal mumu heykeli var. Safahat adlı eseri de burada. Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitler ustalıkla yansıtılmış. Gittiğinizde ünlü şairi ve ailesini ziyaret etmiş gibi hissedecek, çok duygulanacaksınız.

13. Tepe Camisi ve Taş Köprü

Hacı Bali Camisi olarak da bilinen bu caminin adı sonradan Tepe Cami olarak değiştirilmiştir. İlçedeki en eski cami olduğu düşünülmektedir. Burada yer alan köprü ise 1210’da yapılmıştır. Ayrıca Hadımzade Osman Bey’in yaptırdığı Taşköprü Camisi de buradadır. Tez ziyaret oluna!

14. Külcüler Kaplıcası

Çanakkale tatil
için geldiğimiz bir yer ise Çanakkale kaplıcaları da bizim uğrak noktamız olmalı. Eee şu an Bayramiç’de olduğumuza göre biz nereye gitmeliyiz? Tabii ki Külcüler Kaplıcası’na! İlç merkezinden 18 km uzaklıktaki bu plajın termal suyu içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Kaplıca suyunun cilt bozukluklarına, romatizmal hastalıklarına, solunum yolu rahatsızlıklarına ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenir. Eski kaplıca tesisinin yıkılmasıyla 2011’de yeni tesis hizmete açılmıştır.

15. Skepsis

Çanakkale’de gezilecek yerler
say say biter mi? Bayramiç’teyiz daha durun! Kurşunlu köyü’nün batısında ve Skamandros Vadisi’nde yer alan Skepsis, denizden uzakta bir antik kenttir. Skepsis; ‘manzarası güzel’ demekmiş, gerçekten de öyle.

16. Kebrene

Bayramiç’in 14 km güneyindedir.

Akpınar ve Çaldağ arasında bulunan bu antik kent, İda dağına oldukça yakındır. Bulunduğu konum Ezine Ovası’na hakimdir. Çanakkale’de nereye gitmeli? Sorusunun cevaplarından biridir.

17. Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Bayramiç merkezine 15 kilometre uzaklıktaki bu mesire yeri, tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Ayazma Deresi’nin oluşturduğu şelale, bu bölgede küçük bir göl meydana getirmiştir. Çanakkale’de gidilecek yerler bir bir ziyaret edilirken rotanızı buraya da çevirmeniz önerilir.

Biga Gezilecek Yerler

Biga Yarımadası’nda bulunan ve Çanakkale’nin en fazla nüfusa sahip ilçelerinden biri olan Biga, Kocabaş Çayı ile meşhurdur. Bu doğal yaşam alanına ilaveten Biga gezilecek yerler listesinde daha birçok şey zikredilebilir. İşte bazı örnekler:

18. Çarşı Camii ve Şadırvan

Gazi Umur Bey’in 15. Yüzyılda inşa ettirdiği bu yapılar Hükümet Meydanı’nda bulunmaktadır. Bir yangın sonucu zarar gören camii, restore edilmiş, onarımı 1911’de tamamlanmıştır. Minaresinde 99 tane basamak vardır. Bu basamakların Allah’ın 99 ismini simgelediği ifade edilmektedir.

19. Hamdi Bey Şehitliği

Biga; tarihin en önemli anlarına tanıklık etmiş; Kurtuluş Savaşı devam ederken son derece hareketli zamanlar geçirmiştir. Anzavur İsyanı’nda şehadet şerbetini içen subaylarımız bu şehitlikte metfundur. Yine Çanakkale Savaşı esnasında yaralanıp Biga Hastanesi’ne getirilerek tedavi altına alınan ancak şehitlik rütbesine erişen askerlerimiz de bu şehitliktedir. Hamdi Bey Şehitliği Namazgâh semtindedir. Biri size Çanakkale’de tarihi yerler nelerdir? diye sorarsa mutlaka buradan bahsedin, Çanakkale’ye gittiğinizde de burayı ziyaret etmeden dönmeyin derim.

20. Biga Kent Müzesi

Hem Biga hem de civardaki yerlere dair çeşitli etnografik öğelerin bulunduğu Kent Müzesi’nin açılışı 2010 yılında gerçekleşmiştir. Müze 3 katlı ahşap bir konaktadır  ve Halim Bey Konağı olarak da bilinir.

21. Priapos Antik Kenti

biga gezilecek yerlerKarabiga beldesindeki bu antik kent, önceden şarapçılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bir yerleşim yeridir. Kuruluşu milattan önce 670’li yıllara dayanmaktadır.

22. Kırkgeçit Termal Tesisleri

çanakkale gezilecek yerlerÇanakkale’de gezilecek yerler
listemizde Biga’dan bahsetmeye devam ediyoruz. İlçeye bağlı Ilıcabaş Köyünde’ki bu tesisler Çanakkale tatili için doğru bir tercih noktası olacaktır. 52 derecelik kaplıca suları vücudunuzu rahatlatacak, beldenin manzarası içinizi açacaktır.

23. Parion Antik Kenti

çanakkalede gezilecek yerlerİlçe merkezine bağlı olan Kemer Köyünde’dir. Buraya gittiğinizde su kemerleri, tümülüsler ve nekropol alanı göreceksiniz. Sizin için farklı bir deneyim olacağını garanti edebilirim.

24. Bigadiç Kalesi

Biga’nın doğusunda yer alan bu kale Yunanlıların karargah olarak kullandığı bir kaledir. Günümüze yalnızca duvarları ulaşmış olsa da gidip görmeniz önerilir.

25. Karabiga

Biga merkezden 26 km uzaklıktaki bu belde, Marmara Denizi kıyısındadır. Manzarası mükemmel, sahilinde yürümek çok keyifli, restoranlarındaki balıkların tadı nefistir. Daha ne olsun? Yetmez mi? Demeyeceğiz çünkü yetmez! Kadınlar hamamı plajı’na, Kocakum Koyu’na ve Küçük Mersin Koyu’na da uğramalısınız. En güzel Çanakkale koyları ziyaret edilmeden gidilir mi hiç? Ne derler adama sonra, ayıp denen bir şey var! Tamam abarttım, konu Çanakkale’de gezilecek yerler olunca insan moda girip kendini kaptırıyor ne yapalım? Yalnız hani bir hediye paketini açarsınız içinden başka bir kutu çıkar, onun içinden de başka bir kutu çıkar ya… Çanakkale de böyledir. Her ilçesinin gezilecek yerleri, o gezilecek yerlerin de farklı gezilecek yerleri vardır. Mesela Karabiga’nın Nato Bölgesi buna örnektir. Çam ağaçlarıyla kaplı bu yerde güzelce piknik yapabilirsiniz. Gelmişken Karabiga Kaleleri’ni de ziyaret edebilirsiniz.

26. Kalafat Köyü

çanakkale'de gezilecek yerler1 asırlık Boşnak Köyü olup ilçe merkezine 3 kilometredir. Bu köydeki en önemli doğal güzelliklerden biri, Nilüfer çiçekleriyle kaplı Nilüfer Gölü’dür.

27. Balıkkaya Tepesi

‘Hadi ama Çanakkale’de gezilecek yerler Biga’dan mı ibaret? Başka ilçelere geç artık.’ Diyor olabilirsiniz. Ama burayı yazmadan edemedim, yüreğim el vermedi. ? Bu tepe ile ilgili şöyle enteresan bir durum söz konusu; burada büyük bir kayalık mevcut. Bu kayalığın içinde de mağara var. Mağarada da kucağında bebeği olan bir kadına benzer bir kayalık yer alıyor. Kadının göğüslerinden daha önce süt, şimdi su akıyormuş; bazıları öyle inanıyor.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Biri Çanakkale tatil yerleri mi dedi? Şimdi tam da oradayız: Bozcaada!

28. Rum Mahallesi

bozcaada gezilecek yerlerRum ve Türk Mahallesi olarak ikiye ayrılan ilçe merkezinin tarihi sokaklarında kendinizi nostalji yaparken bulacaksınız. Özellikle Rum Mahallesi’ndeki bakımlı evler sizde hayranlık uyandıracak. Bozcaada restoranları, Bozcaada kafeleri ve turistik yerleri bakımından önemli bir lokasyondur. Rum Mahallesi’nin tam merkezinde ise bir kilise ve tarihi saat kulesi vardır.

29. Bozcaada Kalesi

bozcaadada gezilecek yerlerKale, Bozcaada’nın savunması için yapılmıştır. Birçok uygarlık tarafından kullanılan bu kalenin içinde etnografya sergisi yer almaktadır. 3 tarafını denizin çevrelediği bu kale yüksek duvarlara sahip ve manzarası adeta büyüleyici. Burayı ziyaret ettiğinizde hem Bozcaada tarihine dair bilgi birikiminiz gelişecek hem de çok güzel fotoğraf kareleri yakalayacaksınız.

30. Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri

Gün batımında muhteşem manzarasını izlemenin keyfi bambaşkadır. Bozcaada Rüzgar Enerji Santrali’nde, 17 adet rüzgar gülü bulunuyor ve bu güllerin çıkardığı ses –deyim yerindeyse- insanı mest ediyor. Sanki rüzgar gülü değil de bir senfoni orkestrası gibi… Gidenler öyle söylüyorsa vardır bir bildikleri… Elektrik üretiminden sorumlu olan bu rüzgar gülleri oldukça ihtişamlı bir görünüme sahip. Polente Feneri de hemen bitişinde yer alıyor. Denizcilerin yolunu bulmalarına yardımcı olan bu fener, rüzgar gülleriyle birlikte sıradışı bir görsel ziyafet sunuyor.

31. Göztepe

çanakkale gezilecek yerlerBozcaada’nın panoramik manzarasına yakından bakıp gözlerinizi doyuracağınız bir yer. Adanın çamlıklarını, evlerini, yükseltilerini, düzlüklerini, bağlarını; velhasılı neredeyse her tarafını buradan kuşbakışı seyredebilirsiniz. Hava sisli değilse Semadirek Adası, Gökçeada, Midilli Adası ve Çanakkale Boğazı da görülür. Yolu biraz dar ve elverişsiz olmasına rağmen buna değer.

32. Bozcaada Müzesi

çanakkale gezilecek yerlerÇanakkale’ye yolu düşenlerin Çanakkale müzeleri konuşunda ihmalkar davranması olmaz. Eğlenirken öğrenmek amacıyla Çanakkale’nin tarihi yerleri de ziyaret edilmelidir. İşte Bozcaada Müzesi onlardan biridir. 2006’da açılan bu müze adanın tarihi ve kültürü hakkında geniş bir kaynak niteliği taşıyor. Unesco tarafından da ödüllendirilen bu müze Çanakkale gezilecek yerler listesi içinde ön plana çıkıyor. Üstelik müzede bir mağaza var. Kartpostallar, kitaplar ve kataloklar mı dersiniz; antik döneme ait replika Tenedos sikkelerinden yapılan kolyeler, küpeler, yüzükler ve seramik kupalar mı dersiniz; çeşit çeşit hediyelik eşyalar mı dersiniz; burada yok yok!

33. Bozcaada Plajları

Çanakkale mekanlar, plajlar, sahiller diyarı… Adeta Türkiye içinde küçük bir ülke gibi. Hele Bozcaada plajları ve koyları… Güzelliğini ne siz sorun ne ben söyleyeyim! Berrak denizinde yüzmenin, göz alıcı manzarasını izlemenin, kumsallarında dinlenmenin zevki nasıl anlatılır bilmem. Ama arife tarif gerekmez demişler; kısaca ismen bahsedecek olursam; Geyikli Plajı, Tavaklı Plajı, Aktaş Plajı, Sulubahçe Koyu, Ayazma Plajı, Çayır Koyu, Tekirbahçe Koyu, Habbele Koyu , Poyraz Limanı Koyu, Akvaryum Koyu, Ezine Plajı, Tuzburnu Plajı, Mitos Plajı… İstediğinizi seçip deniz, güneş, kum üçlüsünün tadını çıkarın!

34. Meryem Ana Kilisesi

Rum Ortodoks cemaatinin mabeti olan bu kilise Rum mahallesinin ortasında. Kilisenin içerisini gezmek isteyenler Pazar günleri ziyaret edebiliyor.

Çan Gezilecek Yerler

Çanakkale merkezine 76 kilometre uzaklıktaki bu ilçe deniz kenarında yer almaz. Biraz daha içeride kalmış bir ilçedir. Seramik fabrikası ilçede ekonominin gelişmesinde büyük rol oynamıştır.

35. Çan Kaplıcası

çanakkaleBelediyenin işlettiği bu kaplıca ilçe merkezindedir. Sularının sıcaklığı 46 derece ve bilhassa karaciğer, safra, bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenir.

36. Tepeköy Kaplıcası

çanakkale gezilecek yerlerİlçe merkezinden 22 km uzaklıktaki Küçüktepe Köyünde bulunmaktadır. Karaılıcalı Kaplıcaları diye de bilinir. Ormanlık bir alanda yer alan kaplıcanın etrafında piknik yapılabilir. Kaplıcanın çevresinde de bir tesis mevcuttur.

Eceabat Gezilecek Yerler

Aklınıza şimdi Çan’da gezilecek yerler niye bu kadar kısa sürdü?’ diye bir soru gelmiş olabilir. Ancak bizi mazur görün çünkü Çanakkale gezilecek yerler listesi içerisinde mümkün olduğu kadar her ilçeden bahsetmek istiyoruz. Bu nedenle bazı ilçeleri kısa kesmek durumunda kalıyoruz.

Eceabat; sahil kenarında kurulmuş bir ilçedir. Eskiden Maydos olarak bilinen ilçe, bugün Eceabat diye adlandırılmaktadır. Kaleleriyle meşhur olsa da Eceabat gezilecek yerler kalelerden ibaret değildir. Bu arada ‘Sabahtan beri geziyoruz da hiç mi bir şey yemeyeceğiz? Çanakkale’de ne yenir, ne içilir?’ diye bir şey düşünmüş olabilirsiniz. Çanakkale’nin yemek yerleri konusuna girersek çıkamayız. Ama madem konu buraya geldi; Eceabat’ın meşhur lezzetlerine kısaca temas edelim. Beyaz peynir, mısır unu, tereyağı ve yumurtanın birleşimiyle meydana gelen ‘kaçamak’ ile ufak bir lezzet kaçamağı yapabilirsiniz! Yahut Mafiş tatlısıyla midenize bayram ettirebilir, Peynir helvasıyla lezzetin doruklarınna yükselebilir, hıdrellez yahnisinin; sardalya bahar salatasının, sardalya dolmasının ve envâi çeşit sardalya yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Neyse neyse buraya nasıl geldik?  Evet, Çanakkale’de gezilecek yerler listesi diye başlamıştık, oradan. Zaten Çanakkale yemek mekanları, lezzetleri vs. böyle şeylerden konuşmak benim işime gelmiyor. Biz gezmeye bakalım, durduk yere canımızı çektirmenin âlemi yok değil mi?

37. Sestos

Yalova Köyü’nde bulunan Sestos, Eceabat’a 4 kilometre mesafededir. Bigalı Kalesi’nin yapımında buradan getirilen taşlar kullanılmıştır. Bigalı Kalesi Eceabat’a 5 km uzaklıktadır.

38. Kilitbahir Kalesi

çanakkale eceabat gezilecek yerlerOsmanlı kalelerinin en önemlilerindendir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462’de yaptırılmıştır. İç kalesi yonca yaprağı biçiminde üç avluludur.

39. Seddülbahir Kalesi

çanakkale eceabat gezilecek yerler1659’da Frenk Ahmed Paşa’nın emriyle mimar Mustafa Ağa’ya yaptırılan bu kale de Çanakkale’de gidilecek yerler arasındadır.

40. Namazgâh Tabyası

1860’lı yıllarda inşa edilmeye başlanıp 1892’de tamamlanmıştır. ‘Üstü toprakla örtülmüş sığınak’ anlamına gelir. Aziziye Tabyası ile karşı karşıyadır. Askerler tabyadaki 14 bonetin ortasındaki boş alanda cemaatle namaz kılarlarmış, bu yüzden ‘Namazgâh’ denilmiş.

41. 57. Piyade Alayı Şehitliği

çanakkale eceabat gezilecek yerlerÇanakkale Savaşı devam ederken Anzakları püskürtmek için harekete geçen 57. Alay’a mensup şehitler için yapılmıştır. Manevi değerinin ne kadar büyük olduğu herkesin malumudur.

42. Havuzlar Şehitliği ve Anıtı

Yüzbaşı Kemal Bey 1915 yılının 21 Haziran günü Kerevizdere’de şehit olmuş, 126. alay yaveri olan İsmail  Efendi ve beraberinde 8 asker daha şehadet mertebesine erişmiştir. Anıt, bu şehitlerimizin ismini yaşatmak için yapılmıştır.

43. Mehmet Çavuş Anıtı

Cesaret Tepe üzerindedir. Mehmet Çavuş başta olmak üzere bölgede şehit olan askerlerin anısına 1919 yılında yapılmıştır.

44. Barış Müzesi

Eceabat köyleri arasındaki Küçük Anafartalar’da yer almaktadır. Müzenin yanı başında onlarca anıt şehitlik vardır.

45. Şehitler Anıtı

çanakkale gezilecek yerlerGelibolu yarımadasında, Hisarlık Tepe üzerindedir. Çanakkale Savaşı’nda şehit düşen Mehmetçiklere ithafen yaptırılmıştır. Bir kubbesi vardır, 41 metre yüksekliğe sahiptir. Türk Bahçesi,, Mehmetçik Anıtı, Türk Şehitliği, Meçhul Asker Kabri, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı da hemen bu civardadır.

46. Eceabat Gelibolu Tarihi Milli Parkı

gelibolu gezilecek yerlerGelibolu Yarımadası’nın güneyinde yer alır ve Eceabat’ın neredeyse tamamını kapsar. 1973’te kurulan bu parkın sınırlarına Beşyol, Alçıtepe, Behramlı, Büyük Anafartalar, Bigalı, Kocadere, Kilitbahir, Kumköy, Küçük Anafartalar, Yalova, Seddülbahir, Yolağzı gibi yerler dahildir.

47. Conkbayırı

eceabat gezilecek yerlerEceabat ilçesinde bulunan Kabatepe ve Besim Tepe arasındadır. Çanakkale’de nereye gidilir? Sorusuna verilebilecek ilk cevaplardan biridir. Çanakkale Savaşı’nın kritik anlarına tanık olan bu yer aynı zamanda Atatürk’ün taarruz emrini verdiği yerdir. Tepenin bir bölümünü ele geçiren Anzaklar bu bölgeye ‘Chunuk Bair’ adını vermiştir, Conkbayırı ismi de buradan gelmektedir. Atatürk 1915’de Conkbayırı Süngü Taarruzunu burada komuta ederken göğsüne şarapnel parçası isabet etmiştir. Ancak sağ göğüs cebinde bulunan saat, bu parçanın ona herhangi bir zarar vermesini engellemiştir. Bu olayın meydana geldiği yer ise bir levha, 4 top güllesi ile vurgulanmış; üzerine Conkbayırı Atatürk Anıtı dikilmiştir.

48. Seyit Onbaşı Anıtı

Eceabat’ta, Rumeli Mecidiye Tabyası’ndadır. Çanakkale Şehitliği’nin en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır. Seyit Onbaşı’nın 275 kilo ağırlıktaki top mermisini nasıl kaldırarak namluya sürdüğünü, asırlar geçse de unutulmayacak  nasıl bir kahramanlık sergilediğini herkes bilir. Seyit Onbaşı Anıtı’nı ziyaret etmek bize bunu yeniden hatırlatacak, askerlerimize duyduğumuz minnet ve şükran duygularını güçlendirecektir.

Ezine Gezilecek Yerler

‘Çok güzel bir ilçedir; Çanakkale’de Ezine,

Ezine’yi gezmeli, hep özene bezene.

Çanakkale’ye bir gitsen, o güzellikleri görsen,

İnan hayran kalırsın, plajına denizine.’

Evet, Çanakkale gezilecek yerler listesi yazarken kendimi iyice aştım ve içimden böyle bir şiir geldi… Tabii size ‘çok şair ruhlu bir insanım’ demeyeceğim çünkü böyle şeyler her zaman olmuyor. Eşref saati önemli… Neyse Ezine’deyiz; durmak yok, yola devam:

Antik ve mitolojik kalıntılarla süslü bu yemyeşil ilçe; hepinizin de bildiği gibi Ezine peynirleriyle ünlüdür. İlçenin merkezinden büyük bir dere geçiyor, ortam tam sizlik! Kalkıp gidesiniz geldi değil mi? Bizim çok fena gidesimiz geldi de…

49. Abdurrahman Camii

ezine gezilecek yerlerSultan Orhan Gazi zamanında yapılmıştır. Ulucami diye de bilinir. Cami demişken Ezine’ye gidince SEFER ŞAH CAMİİ’ni de ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

50. Aslıhan Bey Külliyesi

Türbe, hamam ve camiden oluşmaktadır. Ezine’nin batısında, Kemalli Köyü’nde bulunmaktadır.

51. Neandria

Ezine’nin güneybatısındadır, Çağrı dağının üzerinde yer alan bir antik şehirdir. 1899’da Alman arkeologlardan Robert Koldewey burayı kazmış ve önemli kalıntılar ortaya çıkarmıştır.

52. Yedi Taşlar

çanakkale ezine gezilecek yerlerKoçali Köyü’ne yakın bir bölgede bir taş ocağı bulunmaktadır. Buradan alınan taş sütunlar Roma imparatorluğunun muhtelif bölgelerine gönderiliyormuş. Taş ocağında imal edilen taşlardan 7 tanesi hâlâ burada, her biri 12 metre uzunluğa ve 160 cm genişliğe sahip. Her sütunun ağırlığı da takriben 60 ton. Bunları gördüğünüzde; ‘Yahu bu taşları nasıl kaldırıp iskeleye götürüyorlarmış? O günün şartlarında başka yere nasıl sevk ediyorlarmış?’ diye hayret etmekten kendinizi alamayacaksınız.

53. Ezine Plajları

Ezine, deniz kıyısında yer alan bir ilçe değildir. Ancak Çanakkale plajları içerisinde tabii ki Ezine Plajları da yer almaktadır. Merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Ezine plajın’da denize girilebilir. Plaj Odunluk iskelesinin yanındadır, çevresinde eğlence mekanları da vardır. Yalnız Aktaş Plajı’nı da unutmayalım. O da Kestenbol kaplıcalarının yakınlarındadır. Ezine plajlarını sayarken Tavalı Plajı’nın güzelliğini de hatırlatalım. Plajın dibi kum, denizi temiz, etrafı çadır ve kamp için uygun.

54. Geyikli Beldesi

çanakkale ezine gezilecek yerlerEzine’de yer alan şirin bir beldedir. Doğusunda ormanlıklar, batısında da Ege Denizi vardır. Bozcaada ise Geyikli’nin 6 mil açığındadır.

Gökçeada Gezilecek Yerler

Çanakkale’nin turistik yerleri arasında özel bir yeri olan Gökçeada’dayız nihâyet… Bu an hiç gelmeyecek mi sandınız yoksa? Hiç olur mu canım Çanakkale gezi rehberi içinde Gökçeada’dan bahsetmemek? Neyse ben hemen konuya geçeyim.

Gökçeada; güneşin en yavaş battığı bölge olarak biliniyor. Ayrıca ülkemizin en büyük adasıdır. Çanakkale’nin ilçelerinden biri olan Gökçeada, Saros Körfezi girişindedir ve 2016’da ‘Cittaslow’ yani ‘sakin şehir’ olarak ilan edilmiştir. Çanakkale’deki koylar, Çanakkale’deki plajlar ve Çanakkale’de denize girilecek yerler gibi şeyler duyan herkesin aklına ilk Gökçeada gelmektedir. Hadi o zaman, Gökçeada’yı şöyle bir turlayalım:

55. Yenibademli Höyük

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerGökçeada’nın Kuzey’indedir ve burada tarihi çağlara ışık tutan birçok kalıntıya rastlanmıştır. Bölümler halinde ayrılmış olan bu yapı Çanakkale’de görülmesi gereken yerler listelerine yazılmayı hak ediyor.

56. Gökçeada Kent Müzesi

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerGökçeada’da bulunan tek müzedir. 1973’de hamam olarak yapılmış, sonra müzeye çevrilmiştir. 2017 yılından beri ziyaret edilen bu müzede Gökçeada tarihi ve kültürüyle ilgili bilgi edinmek mümkün.

57. Laz Koyu

çanakkale gezilecek yerler, çanakkale koylarıGökçeada’da denize girmek isteyenlerin uğrak yerlerinden biri olan Laz Koyu rüzgardan da neredeyse hiç etkilenmiyor. Koy, adanın güney kıyısındadır. Çanakkale gezi rehberi içinde kendisine yer vermek boynumuzun borcu…

58. Kefaloz Plajı

çanakkale plajları1200 metre uzunluğa sahip kumsalıyla, tertemiz deniziyle bu plaj, su sporları için de oldukça elverişli. Özellikle rüzgar sörfü tutkunlarındansanız bu plaj tam size göre!

59. Gizli Liman

gökçeada plajlarıGökçeada merkezinden 25 km uzakta olup ülkemizin en uç kısmında bulunuyor. Son derece temiz, sakin, tam kafa dinlemelik bir yer olur kendileri…

60. Yıldız Koyu

Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nda bulunan koy parkın, karadan denize girebileceğiniz tek alanı. Fakat genel itibariyle kayalık olduğu için kumluk alanı az diyebilirim. Yaz mevsimlerinde plastik iskele kuruyorlar.

61. Yuvalı Koyu

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerGökçeada’da bulunan koylar ve Gökçeada plajları oldukça fazla. Yuvalı Koyu da onlardan biri. Adanın güneyindeki bu koy da Çanakkale seyahati sırasında uğradığınız yerlerden biri olmalı. Gayet konforlu, temiz ve huzurlu bir yer olduğu rahatlıkla söylenebilir.

62. Ada Merkezi

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerÇanakkale gezi rehberi dur durak bilmiyor… Şimdi ada merkezine geldik. Gökçeada’nın merkezi diğer adaların merkezinden farklı. Deniz kenarında değil, iç kısımda. Kuzulimanı’na 7 kilometre mesafede bulunan merkez tatilcilerin konaklamak için yoğun olarak tercih ettikleri bir bölge. Gökçeada plajlarına ve köylerine giden minibüslerin çoğu da merkezden kalkıyor.

63. Zeytinliköy

Gökçeada merkeze 3 km mesafedeki bu köy, adada korumaya alınmış olan 4 köyden biri. Zeytinliköy, kafeleriyle ve dört bir yanını çevrelemiş olan zeytinlikleriyle mütevazi bir yer. Buradaki bir kafeye gittiğiniz zaman dibek kahvesi de içmeyi unutmayın.

64. Bademli Köyü

Çanakkale gezi rehberi nasıl gidiyor? Keyifli mi? Buraya kadar geldiyseniz ‘Evet’ diyorsunuzdur. Öyleyse devam edelim. Gökçeada’nın manzarası en güzel köyü Bademli Köyü’dür diye düşünüyorum. Semadirek Adası manzarasıyla ve tarihi kalıntıları ile gerçekten dikkat çekici bir yer. Köyün her tarafı badem ağaçlarıyla çevrili zaten, tahmin etmişsinizdir.

65. Dereköy

çanakkale gezilecek yerlerGökçeada merkezinden 14 km uzaklıkta bulunuyor. Eskiden adanın da ülkemizin de en kalabalık yeri unvanına sahipmiş; ama bugün nüfusu çok az. İki yamacın ortasındaki bu köye uğrarsanız Kalyopi Köy Evi’ni de ziyaret edip nefis bir kahveyle mola verin.

66. Tepeköy Çınaraltı

çanakkale gezilecek yerlerÇanakkale’de gezilmesi gereken yerler birbiri ardına gelirken şimdi biraz Tepeköy’den konuşacağız. Tepeköy Gökçeada’da bulunan Rum köylerinden biri, aslında buraya seyir tepesi demek daha doğru olur. Burada 6 asırlık görmüş geçirmiş, tecrübeli bir çınar ağacı var efendim, ilgililere duyrulur! ‘Damsız girilmez.’ Derler ya, buraya da kamerasız girilmez, girilmemeli… Manzarasını fotoğraflamazsak çok şey kaybetmiş oluruz.

67. Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Eee şimdi biz kalkıp taa nerelerden Gökçeada’ya gelmişiz, buraya uğramazsak bir şeyler eksik kalır. 1999’da Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı’nın park olarak ilan ettiği bu alan ada merkezinden 6 km uzaklıkta. Kaleköy ve Kuzulimanı arasındaki milli parkta birçok deniz hayvanı barınıyor. Cıvıl cıvıl bir yer, eğlencenin dibine vuracağınıza inanıyorum.

68. Tuz Gölü

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerYazının başından bu yana sanırım Çanakkale gölleri diye bir konu açmadım. Ama Gökçeada Kefaloz ve Aydıncık plajlarının ortasındaki Tuz Gölü hem doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor hem de hastalığına şifa bulmak isteyenlerin umudu oluyor. Adadaki tuz ihtiyacının büyük bir kısmı da buradan karşılanıyor. Hele sonbaharda bu gölün flamingoları adeta sanat tablosu gibi bir manzara oluşturuyor.

69.  Marmaros Şelalesi

çanakkale gökçeada gezilecek yerlerBu şelale, Gökçeada’da yer alan önemli bir su kaynağı. Ulaşımı biraz sıkıntılı ama gülü seven dikenine katlanır demişler, o kadar da olsun. Şelaleden dönerken Marmaros Plajı’ndan da kendinizi denize bırakabilirsiniz.

70. Peynir Kayalıkları

Görsel şölen yaşayacağınız noktalardan biri de burası. Üst üste dizilmiş peynirlere benzeyen yapısı ile son derece ilginç bir görünüme sahip olan Peynir Kayalıkları… Çanakkale gezilmesi gereken yerler arasında olmaya lâyık…

71. Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı

çanakkale gezilecek yerler1915’de Çanakkale Savaşı esnasında şehit düşen Mehmetçiklerin anısına yapılmıştır. 1960’da ziyarete açılan bu anıt Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’ndadır. Çanakkale’ye sırf burayı ziyaret etmek için bile gelinir.

Gelibolu Gezilecek Yerler

Gelibolu, deniz turizmi ve kültür turizmi bakımından oldukça işlek bir ilçedir. Çanakkale merkezine 1 saat uzaklıkta yer alan Gelibolu’da onlarca mezar, anıt ve şehitlik yer almaktadır. Peki madem öyle, Çanakkale gezilecek yerler listesi şimdi Gelibolu ile devam etsin:

72. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

gelibolu gezilecek yerlerHem tarihi olaylara şahitlik eden hem de muhteşem güzelliklere sahip olan Gelibolu Yarımadası; Çanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alıyor. Güneyinde de işte bu Tarihi Milli Park var. Burası 1973 yılında milli park ilan edilip koruma altına alınmış. Şehitlikler, anıtlar, mezarlar tarihî sit alanı olarak tescillenmiş.

73. Gelibolu Kalesi

Çanakkale’de nereye gidilir? diye sorulduğu zaman, hele ki kastedilen yer Gelibolu ise; samimi söylüyorum bıraksalar sabaha kadar konuşurum… ?  Neyse Gelibolu Kalesi’nden de biraz söz edeyim. Bu kale ne zaman yapılmış, kimler yapmış; orası meçhul. Yüzlerce kez restorasyondan geçirilmiştir. Tek burcu kalmış olan kale; bize adeta ‘Yıkılmadım, ayaktayım. Çanakkale ziyareti sırasında beni de görün!’ demektedir. Ancak geçmişte bu kalenin 70 kulesi varmış. İçinde tek katlı 300 ev, su sarnıçları, cami ve hünkâr hazinesi bulunuyormuş. Hey gidi günler hey!

74. Gelibolu Mevlevihanesi

çanakkale gelibolu gezilecek yerlerAzade Mehmet Dede ile dervişlerinin birlikte 1621’de inşa ettikleri Gelibolu Mevlevihanesi, dünyadaki en büyük mevlevihanedir. Gelibolu Hamzakoy’dadır, semahanesi ve arazisi bir hayli geniştir.

75. Namazgâh

gelibolu gezilecek yerlerFener Meydanı’nda bulunan en önemli muazzam tarihi anıtlardandır. Azaplar Camii diye de bilinir. Deniz piyadeleri sefere giderken Gelibolu Beyi Beşeoğlu Bey’in inşa ettirdiği bu namazgâhta namaz kılarlarmış.

76. Hallac-ı Mansur Türbesi

çanakkale gelibolu gezilecek yerlerFener Yolu üzerinde bulunan türbe, Hallac-ı Mansur hazretlerinin sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir. Aslında Hallac-ı Mansur hazretlerinin türbesi Bağdat’ta’dır fakat farklı ülkelerde adına 7 türbe daha vardır. Bunlara ‘makam’ denilmektedir.

77. Bayraklı Baba

Bayraklı Baba Türbesi de Gelibolu’nun manevi direklerinden biridir. Gelibolu Astsubay Orduevi’nin tam yanındadır. Buraya gelenler dua edip huzur bulmaktadır. Türbe bayraklarla kaplıdır ve burada Karacabey adlı bir asker metfundur. Bu türbeyle ilgili şöyle bir şey anlatılır;

Karacabey düşman kuşatmasının ardından, elindeki bayrağı parçalayıp yutar. Amacı onu düşmana kaptırmamaktır. Ordumuz düşmanları etkisiz hale getirir ve Karacabey savaştan yaralı olarak kurtulmuştur. Komutan; ‘bayrak nerede?’ diye sorar; Karacabey olan biteni anlatır. Tabii kimse buna ihtimal vermez. Öyle ya bayrağı yutmak olacak şey midir? Bunun üzerine Karacabey midesini keser ve bayrağı göstererek ‘Türk bayrağı kabrimden eksik olmasın’ diyerek vefat eder…

78. Gelibolu Savaş Müzesi

Gelibolu ilçe merkezindeki bu müze 16 Haziran 2017’den bu yana ziyaret edilmektedir. Çanakkale Zaferi’ni en iyi şekilde yansıtan eserler burada sergilenmektedir.

79. Piri Reis Müzesi ve Galerisi

çanakkale gelibolu gezilecek yerlerİlçe merkezine ortalama 6 km mesafededir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptırdığı Piri Reis Müzesi ve Galerisi, Çanakkale Valiliği’ne devredilmiştir. Girişte Piri Reis Kilitbahir Kalesi’nde, ceylan derisi üzerine harita çizerken canlandırılmıştır. Müzede Piri Reis tarafından çizilen Dünya Haritası ve Çanakkale Haritası’na, o döneme ait sancaklara ve bayraklara yer verilmektedir. Ayrıca Kaptan-ı Derya Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinden bazı bölümler de yine burada sergilenmektedir.

80. Hamzakoy Plajı

gelibolu plajlarıGelibolu ilçe merkezindeki bu plaj 400 metre uzunluğundadır. Sığ denizi ve ince kumuyla Gelibolu’da gelebileceğiniz, ama geldikten sonra da uzun süre gitmek istemeyeceğiniz yerdir. 2017 yılında aldığı Mavi Bayrak ödülü de bu güzelliğini taçlandırmıştır. Suyu her zaman soğuk ve temizdir. Sıcaktan bunalannlar için harika bir alternatiftir. Fakat suyun derinliği farklılık gösteriyor. Şöyle ki; Trakya kıyılarında Körfezin derinliği 10 km boyunca 90 metreyi geçmezken; Gelibolu Yarımadası kıyıları önlerine gelindiği zaman derinlik 500 metrenin üzerine çıkabiliyor. Saros körfezi’nin Enez, Yayla ve Erikli gibi sahil şeritlerinde turist yoğunluğu epey fazla.

Lapseki Gezilecek Yerler

Deniz kıyısındaki bu şirin ilçe, Çanakkale merkezine 35 km uzaklıktadır. Eskiden Lampsakos diye anılan bu ilçenin adı Lapseki olarak değişmiştir. Gelin şimdi buranın da altını üstüne getirelim…

81. Süleyman Paşa Camisi

çanakkale lapseki gezilecek yerlerÖnceleri kiliseyken 1350’li yıllarda Süleyman Paşa tarafından camiye çevrildiği ifade ediliyor. Şu an ibadete açık olan bu cami, Lapseki’de gidilecek yerler arasında.

82. Lapseki Dalyan Mahallesi

çanakkale lapseki gezilecek yerlerUzaklığı ilçe merkezine 1 kilometre. Çardak-Lapseki arasında bir yer olup kalabalıklardan kaçmak isteyenler için gayet ideal.

83. İki Atlı Türbesi

Küçük bir tepe üzerindeki bu türbede üzeri açık iki tane kabir vardır. Manevi bir havası olduğu için gitmeniz önerilir.

84. Bostancı Orman İçi Dinlenme ve Piknik Alanı

Adından da belli olduğu gibi keyif çatma mekânıdır. Burada meşe, gürgen ve kayın gibi meşe ağaçları vardır. Hele şu yaz günlerinde… ‘Ah keşke orda olsak.’ dediğimiz yerlerden biri kendisi.

85. Çardak

Lapseki’ye bağlı bir beldedir. Çardak Hanı buradadır. Hanın yakınlarında da Yakup Bey Camisi yer almaktadır. Çardak bölgesinde ayrıca bir anıt ağaç bulunuyor. Bu ağaca ‘Salbaş’ Ağacı deniyor ve takriben 600 yıllık olduğu düşünülüyor. Kumsallarında çadır kampı da yapabilirsiniz. Çardak bölgesindeki Çardak çamlığı da ziyaret edilmelidir. Burası yeşilin bütün tonlarına ev sahipliği yapmaktadır ve sahil ile bütünleşmiştir. Çamlıkta piknik alanları ve çay bahçeleri de vardır. Buraya gelip de hoş vakit geçirmemeniz mümkün değil.

86. Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk Parkı

Lapseki’de bulunan bu park doğu ve batı sahili olmak üzere 2 bölüme ayrılmış durumda. İskeleden başlayıp Dalyan Mahallesine doğru giden yol boylu boyunca yürüyüş sahil yolu olup; batı sahilinde ise çocuk bahçesi ve çay bahçeleri vardır. Çanakkale gezi yerleri listenize ilave etmeniz önemle rica olunur. ? Bu arada Lapseki’ye gelmişken Çardak Arıburnu Şehitliği’ni, Umurbey Hüdavendigar Camii’ni, Yakup Bey Külliyesi’ni, Abdullah Bin Hacı Yakup Türbesi’ni, Seyyidi Sefain Sultan Türbesi’ni de ziyaret etseniz ne güzel olur…

Çanakkale Merkez Gezilecek Yerler

Hızımı alamıyorum; Çanakkale gezi yerleri bitmeden bana rahat yok arkadaş! Şimdi Çanakkale Merkez’de gezilecek yerler nelermiş, onlara bir göz gezdirelim bakalım…

87. Çanakkale Saat Kulesi

çanakkale merkez gezilecek yerlerKule, Çanakkale’nin tam merkezinde bulunuyor. 1897’de inşa edilmiş ve Çanakkale’nin en önemli sembollerinden biri. 5 katlı bu kulenin beşinci katında saat mevcut, zemin katında ise çeşme var. Sultan II. Abdülhamid döneminde yapılmıştır. Akşam vakitlerinde ışıklandırılır ve manzarası iyice güzelleşir.

88. Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi

çanakkale gezilecek yerler, çanakkalede gezilecek yerlerÇanakkale’de gezilecek yerler sadece eğlenmek için değil bilgilenmek için de ziyaret edilir. Çanakkale’nin her yeri farklı bir tarihi dokuya sahiptir. Ancak müzelerin tarihi ve kültürel değerlerin korunmasındaki rolü büyüktür. Bu müze Çarşı Caddesi ile Fetvane Sokağı’nın kesiştiği noktada yer alıyor. 2009’dan beri ziyaret edilen müzede Çanakkale temalı sergiler şehir arşivi, şehir kütüphanesi, restorasyon atölyesi ve kent atölyesi var.

89. Çanakkale Merkez’de Yer Alan Diğer Müzeler

Çanakkale merkez, müzelerin bolca bulunduğu yerlerden. Onları kısaca şöyle özetlemek isterim:

  • Çanakkale Seramik Müzesi: 2013’te açılmış olup müzede seramik sanatıyla ilgili birbirinden güzel örnekler sergilenmektedir. Cevatpaşa mevkiindeki bu müze, dünden bugüne seramik hakkında doyurucu bilgi veriyor. Müzede önceden çeşitli fuar organizasyonları, seramik tasarım yarışmaları düzenlenmiştir. Umarız şu pandemi süreci bir an önce biter de, o etkinlikler yeniden başlar.
  • Rhapsodos Mozaik: Burası bir mozaik atölyesi. Çanakkale merkezde, Yeni Havra’dadır. Onlarca mozaik portrenin sergilendiği bu müze, Çanakkale’de ziyaret edilecek yerler arasında en çok keyif alacağınız noktalardan. Ancak hatırlatalım, buraya gitmeden önce rezervasyon yaptırmaanız şart. Sergiyi seanslar halinde geziyorsunuz ve her seansa maximum 10 kişi alınıyor.
  • Çanakkale Deniz Müzesi: İçerisinde Nusret Mayın gemisinin maketi de vardır. Çanakkale’nin müzeleri denilince hafızalarda beliriverir. Çimenlik Kalesi içindeki müzede hediyelik eşya dükkanı, fotoğraf galerisi ve kütüphane de yer alıyor. Burada Madalyalar, Kılıçlar, Üniformalar, Toplar, Mayınlar ve Ateşli Silahlar olmak üzere 6 ayrı koleksiyon sergisi mevcuttur. Aslında müze 5 kola ayrılmıştır. Çimenlik Kalesi müzedir. Diğer taraftan Nusret Mayın Gemisi, Binbaşı Nazmi Bey Resim ve Sergi Salonu, Müze Gemi Acar ve Piri Reis Galerisi gibi bölümleri de vardır.
  • Çanakkale Arkeoloji Müzesi: Pek çok antik kentten gelen eserlerin ve çeşitli heykellerin sergilendiği bu müze açık hava müzesi ve kapalı müze olarak iki farklı şekilde gezilebiliyor.
  • Çanakkale’nin Evlatları Müzesi: Kordon’da bulunan bu müze ülkemizin ilk dijital savaş müzesi olarak nitelendiriliyor. Müzede gazilere ait ses kayıtlarını dinleme, arşiv belgelerini görme ve Çanakkale Savaşı’nı yansıtan fotoğraflara bakma fırsatı buluyorsunuz. Tabii ki bu interaktif bir deneyim olacak. Sanki o anları yaşıyor gibi hissedecek, kendinizi bambaşka bir atmosferde bulacaksınız.

90. Özgürlük Parkı

çanakkale de gezilecek yerlerÇanakkale şehir merkezindeki Esenler Mahallesi’nde bulunan Özgürlük Parkı 57 dönümlük bir araziyi kaplayan geniş bir parktır. Burada hem dinlenme, oyun ve gezi alanları hem de Troia Antik Kentinin minyatürü vardır. ‘İt Durmaz Tepesi’ yahut ‘Aşıklar Tepesi’ olarak da bilinir. Burası aynı zamanda Çanakkale manzarasının seyredilebileceği en isabetli noktalardan. Çanakkale’de yaşıyorsanız çıkın çıkın gelin, Çanakkale ziyaretçilerindenseniz buraya uğramadan dönüş yapmayın.

91. Aynalı Çarşı

çanakkale merkez gezilecek yerler‘Çanakkale içinde Aynalı Çarşı…’ Bu size bir yerlerden tanıdık geldi mi? Tabii gelmiştir, bu türküyü mutlaka duyduğunuzu düşünüyorum. 1890 yılında yaptırılmış olan bu çarşı Gelibolu Savaşı’nda bombalanarak harap olmuş. Neyse ki 1967’da yenilenmiş. Peki buraya niye Aynalı Çarşı demişler acaba? Bununla ilgili farklı söylentiler var. Bazıları diyor ki burada ‘ayna’ denilen at gözlükleri satıldığı için öyle denmiş. Bazıları da girişindeki aynalar nedeniyle bu ismi aldığını ileri sürüyor. Burası Kapalıçarşı’nın minyatürü. Buram buram tarih kokuyor, iddialıyım gezmeye doyamazsınız.

92. Kordon

Çanakkale’nin göbeğindedir, Truva Atı da burada yer alır. Çanakkale’de nereye gitmeli? diye düşünenlerin arayışına mükemmel bir çözümdür. Kordon boyunca yürümek, sahil şeridindeki restoranlardan birinde boğazı ve Gelibolu’yu izleyerek güzel bir yemek yemek… Bu fırsat kaçar mı?

Çanakkale Yenice Gezilecek Yerler

Çanakkale’de nereye gitmeli? diye başlayıp yazdım, yazdım… Geldim şimdi son ilçeye. Sürç-i lisan ettiysek affola… Ama ben yazarken çok eğlendim, umarım siz de Çanakkale rehberi okurken benim gibi hissetmişsinizdir. O zaman Yenice gezilecek yerler neler, onlara da bakıp bitirelim.

93. Hadrianus Kalesi

Yenice’ye bağlı Namazgah Köyü’ne yakındır. Milattan sonra 2. Yüzyılda yapılmıştır. Agonya Ovasına hakim bir tepededir, ‘Asar Kale’ diye de bilinir.

94. Issız Cuma Camii

yenice gezilecek yerlerBu cami Seyvan Köyünde’dir ve Yenice’nin ilk camisi olarak bilinmektedir. Gazi Osman Paşa’nın 1335’te yaptırdığı bu cami çınar ağaçlarının arasında, tek bir çivi kullanılmaksızın tamamen ahşap olarak yapılan dikdörtgen planlı bir camidir.

95. Hıdırlık Kaplıcaları

çanakkale yenice gezilecek yerlerYenice’ye bağlı Hıdırlar Köyündedir. Kaplıca sularının sıcaklığı 73 derecedir. Nevralji, romatizma ve jinekolojik hastalıklara faydalıdır. Burada yapılan bir başka aktivite, sıcak çamur banyosudur.

Buraya kadar Çanakkale gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. Elbette bu satırlara hepsini sığdıramadım. Benim yazmadığım fakat Çanakkale’de gezilecek yerler listesinde olmayı hak eden başka güzellikler vardır. Umarım hazırladığım Çanakkale gezilecek yerler listesi size rotanızı belirlerken yardımcı olur. Tabii ki sadece Çanakkale gezi rehberi ile yetinmeyeceğiz. Sitemizde ülkemizin her yerini böyle uzuuun uzuun anlatmaya niyetliyiz! Yerimiz var, sizi de bekleriz! İsterseniz İzmir gezilecek yerler yazımı incelemeye başlayabilirsiniz.

Yorum yapın