Ana sayfa » İzmir Yazıları » Alaçatı Gezilecek Yerler | En Detaylı Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı Gezilecek Yerler | En Detaylı Alaçatı Gezi Rehberi

Alaçatı gezilecek yerler denilince akıllara hemen mavi ve beyazın mükemmel uyumu geliyor. Bunaltıcı sıcak havaya karşı Alaçatı’nın Arnavut kaldırımı sokaklarında gezerken dondurma yemek harikadır. Düşüncesi bile insanı gezmeye sevk eden cinsten. Birbirinden güzel ve renkli butik otellere, dükkanlara sahip sokaklar Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Muhteşem arka planlı bu şehir, adına hikayeler yazılacak kadar güzeldir. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğrar. Herkesin ömründe en az bir kere görmesi gereken yerlerdendir. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı olan Alaçatı, her zevkten insana hitap ediyor. Lavanta kokulu sokaklarında, yöreye özgü yemekler yiyebilir, hediyelik alışveriş yapabilirsiniz.

Rüzgarı bol bol bulunduran bu Ege’nin şirin köyü sörfçüler tarafından keşfedilmiş. Son zamanlardan ise instagram, pinterest, tumblr gibi sosyal medya mecralarında sık sık görürüz. Ünlüler arasında da popüler bir yer olmaya başlamasıyla adını gözde tatil yerleri arasına yazdırmayı başarmıştır. Son zamanlarda ziyaretçi akınına uğramasıyla deyim yerindeyse uçan fiyatlar yüzünden iyi bir birikim yaptıktan sonra İzmir gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Çeşme Alaçatı Gezilecek Yerler

Çeşme’ye bağlı bir mahalle olan Alaçatı, kendine has rüzgârı ve tertemiz denizleri ile meşhurdur. İzmir’ in batısında yer alır. Akdeniz iklimine sahip olan bu yerde yazları oldukça sıcaktır. İzmir gezilecek yerler listenizde Alaçatı bulunuyorsa valizinizde mutlaka şapka, güneş kremi ve gözlüğü koymayı unutmayın. Sizler için gezebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz.

Kemalpaşa Caddesi

alaçatı gezilecek yerlerAlaçatıda gezilecek yerler dediğinizde merkezde bulunan Kemalpaşa en başta yer alır. Yerli ve yabancı misafirlerin ev sevdiği cadde olabilir. Tüm Alaçatı’ nın en kalabalık ve hareketli caddesidir. Tüm beldenin kalbi diyebiliriz. Burada eğlenceli ve hoş vakit geçirmek isterseniz buraya uğramadan geçmeyin. Esen hafif rüzgar eşliğinde restoranda oturup yöresel yemeklerin yanında özel kuyu şarabınızı yudumlayarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Delikli Koy Alaçatı

izmirde fotoğraf çekilecek yerler, çeşme koylarıİzmir Alaçatı Çeşme gezilecek yerler
arasında bulunan Delikli Koy, bundan bir kaç yıl öncesine kadar bilinmiyordu. Gerçekten çevrede yaşayanlar hariç kimse bu doğal güzelliğin farkında değildi. Şimdi ise sessiz ve sakin bir tatil arayışı içinde olanların popüler mekanı haline gelmiştir. Buranın neden keşfedilmediği ise daha çok tercih edilmiyor diyebiliriz. Çünkü buranın denizi diğer taraflara göre daha soğuk ve denizin içerisi çakıllı.

Burayı özel kılan bir diğer özelliği ise ismini de aldığı doğal olaylar sonucu oluşmuş kayalardır. Genellikle burayı tercih edenler kayaların üzerinde bulunan oyuklardan denize girmek için tercih ediyorlar. Bunun yanına koy, bir de kamp alanı olarak kullanılıyor. Siz de sakin bir tatil arıyorsanız koyu Alaçatı çevresinde gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca çadırınızı kurarak kendinize hem eğlenceli hem de masrafsız bir tatil hediye edebilirsiniz.

Plajda yiyecek ve içecek alabileceğiniz herhangi bir yer bulunmuyor. Bu yüzden her şeyinizi yanınızda getirmelisiniz. Bunun yanında temel ihtiyaçlarınızı gidermek için de herhangi bir alanın olmadığını bilmelisiniz. Buraya giriş ücretsizdir. Burada kayaların ve masmavi denizin gökyüzüyle birleşimini seyrederek güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Çeşme plajları ve koyları yazımızdan diğer çeşme plajlarını ve tüm İzmir plajları ve koylarını görebilirsiniz.

Alaçatı Taş Evler

alaçatı gezi rehberi1800’lü yıllarda Avrupa’ da ki bağlarda üzümlerde görülen bir çeşit kurtçuk sonucu tüm bağlar verimsiz hale gelir. Limana sahip olan Alaçatı’ da o dönemde üzüm yetiştiriciliği ile önem kazanıyor. Buradan üretilen hastalıksız şaraplar ve üzümler dünyaya satılmaya başlanıyor. Ekonomi gelişiyor bu sayede önem kazanıyor.

O dönem ekonomi geliştikçe refahta artmış ve insanlar artık dönemin daha lüks eşyalarını satın almaya başlamışlar. 1887 yılında da meydana gelen deprem sonucu tüm binalar yıkılıp, yeniden restore ediliyor. Taş evlerin yapılma hikayesi de işte böyle başlıyor. Bununla beraber yeni sokaklar, binalar, evler açılmıştır.

Alaçatı da gezilecek yerler arasında bulunan Taş evler, dar sokaklarda gölge oluşturacak şekilde inşa edilmiş. Her evin kendine özgü bir dili olduğunu söyleyebiliriz. Esen rüzgara göre tasarlanmış camları, önü şehre arkası tarlaya bakacak şekilde konumlandırılmıştır. Eşi benzeri olmayan taş evler görenleri büyülüyor. Tabii boşuna da dememişler mimarinin taklidi olmaz diye.

Alaçatı Plajlar

İzmir Alaçatı gezilecek yerler
arasında plajların çokluğu dikkat çekmektedir. Üç tarafı denizlerle sarılmış olan Çeşme, kendine özgü denizi ve kumsalıyla popüler bir turizm yeridir.

Geçtiğimiz sene popüler bir ücretli kumsal olan, Ilıca plajı havlunu al gel kampanyası sayesinde halka acildir. Artık ücretsiz olarak girebilir burada güneşlenip yüzebilirsiniz. Merkeze 2 kilometre bulunur ve en popüler plajlardan biridir. Buradan ayrıca Tekke plajını da ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Üstelik bu harika plaj sakız adası manzarasına sahip.

Tarihi Yel Değirmenleri

Bundan 100, 150 yıl öncesinde Alaçatı rüzgârı buğday öğütmek için değirmenlerde kullanılmış. Şimdi ise un elde etmek için kullanılan yel değirmenleri turizm amaçlı ziyaret edilerek kullanılıyor.

Şehrin sembolü haline gelen değirmenler geçmiş zamanlarda buğdayı öğütüp un yapmak için kullanılsalar da günümüzde çoğu restore edilerek kafe olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanında şehri tepeden gören değirmenlere çıkıp manzarayı izleyebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Güzel fotoğraflar çekilip ayrıca kendi sayfanızda paylaşabilirsiniz. Alaçatı da gezilecek yerler arasında yel değirmenlerini unutmamak lazım.

Alaçatı Ot Festivali

alaçatı ot festivali, izmir festivalleriEge Bölgesi’ nde neredeyse tüm bölgeye hareketlilik getiren ot festivali,  her yıl Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce otobüsle ziyaretçi geliyor. Yüzbinlerce ziyaretçiye kucak açan festival her yıl nisan ayında gerçekleştiriliyor. Yörenin ot yemeklerini tanıtan şenlikte, ziyaretçiler doğal ve yerli ürünleri satın almaktadırlar. Ancak bu sene 11.si düzenlenecek olan festival korona virüs sebebiyle maalesef iptal edilmiştir. Çeşme belediyesinin düzenlediği festival, gelenekselleşmiş ve ismini duyurmuştur. Yüz binlerce kişiyi kendine çeken bu festivali mutlaka görmeli, İzmir Çeşme Alaçatı da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

İzmir festivalleri yazımızdan İzmir’deki tüm festivalleri ve tarihlerini görebilirsiniz.

Ferdi Baba

alaçatı gezilecek yerlerKöyün içerisinde yer alan Ferdi Baba, Alaçatı da gezilecek yerler arasında bulunan bir mekandır. Şık ve modern dekore edilmiş bir rakı balık restoranıdır. Burada hoş masalarının üzerinde özellikle oturmalı ve pazı üstünde  beşamel soslu levrek lokumun lezzetini tatmalısınız.  Muhteşem ot mezeleri, deniz ürünleri ve ballı badem ve dondurmalı irmik helvası da mutlaka denemeniz gereken tatlar arasındadır.

Alaçatı Port

Alaçatı da gezilecek yerler arasında bulunan Port, denizle iç içe olması ve merkeze yakınlığı ile insanların gönüllerini fethediyor. Burada hem sosyalleşebilir, hem de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Aynı anda yapma fırsatı sunan Alaçatı Port, İzmir Çeşme Alaçatı da gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Yine burada bir yanda lüks bir akşam yemeği yerken, diğer yandan gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz. Ayrıca buraya bir hayli yakın olan konaklama yerlerinde geceyi geçirebilirsiniz.

Pazar Yeri Camii, Ayios Kostantines Kilisesi

İzmir Çeşme gezilecek yerler
arasında bulunan camii, aynı zamanda içerisinde bir de kilise bulundurur. Camii cumhuriyetin ilanından sonra, Alaçatı’ da Müslüman nüfusunun giderek artmasıyla camiye dönüştürülmüştür. Ancak içerisinde belde de yaşam süren Hıristiyanlar için şapel bırakılmıştır. İçeri girince perdenin arkasında yer alan şapelde, geçtiğimiz yıllarda Fener Rum Patriği bir ayin de düzenlemiştir. Valilik izniyle düzenlenen ayine Yunanistan’dan bile katılım olmuştur. Burayı mutlaka görmelisiniz çünkü hem kilise hem de camii özelliği taşıyan bir yapı olması çok zordur.

Çatladıkapı

Çeşme Alaçatı gezilecek yerler
listesinde bulunan Çatladıkapı, birbirinden çeşitli hediyelik eşya tezgahlarının sıralanıp satışa sunulduğu bir yer. Tezgahlarda tokalardan buzdolabı süslerine; dekoratif eşyalardan tekstil ürünlerine kadar pek çok ürün bulmak mümkün. Buraya uğrayıp arkadaşlarınız için hediyelik eşya alabilir, kendinizi Alaçatı modasına uygun giydirebilirsiniz.

Tanay Tabiat Parkı

alaçatı gezilecek yerlerAlaçatı ve çevresinde gezilecek yerler
arasındadır. Çeşme’ye 9 km uzaklıkta bulunur. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve dostlarınızla beraber gelebileceğiniz muhteşem bir yerdir. Burada çadır kurup konaklayabilirsiniz. İçerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanlar mevcut. Aynı zamanda doğa yürüyüşü yapabilir, tabiatın kalbinde kendinizi dinleyebilirsiniz. Bisiklet sürerken, karşılaştığınız güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz. Buraya giriş ücreti olarak yetişkin 5TL, öğrenci 2,5 TL, araçla girmek isterseniz 15TL gibi bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

Çeşme Kalesi

izmir çeşme gezilecek yerler Beyazıt tarafından 1508 yılında yaptırılmıştır.
Tarih severlerin severek gezdiği bu kale, 6 kule 3 hendekten oluşuyor. Kaleye çıktığınızda hem şehrin manzarası hem de Sakız Adası manzarasını görebilirsiniz. İnsanın nefesini kesecek kadar güzel manzaraya sahip olan kaleyi, Alaçatı çevresinde gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Buradan Çeşme’yi tepeden fotoğraflayabilirsiniz. Haftanın her günü 08.00 ila 17.00 arası açıktır. Yazın ise bu saatler 08.30 ila 19.00’ a kadar uzatılıyor. Buraya giriş ücreti 8TL’ dir. Ayrıca müze kart sahibi iseniz girişi ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Dutlu Kahve

alaçatı gezi rehberiAlaçatı’nın Hacı Memiş sokağında bulunan ve ün kazanarak sembollesen Dutlu Kahve, harika lezzetteki çeşit çeşit mezeleri ile ünlüdür. Her gün değişen farklı meze çeşitleriyle  önce gözlerinizi sonra karnınızı doyurur. Dutlu,  gün içinde kahve içip dinlenebileceğiniz bir mekan özelliğine sahipken, geceleri ise daha farklı bir konseptle hizmet verir. Ege yöresine ait meze ve yemekleri ziyaretçilerine sunan mekana günler öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Mis kokulu begonvilllerin yer aldığı duvarları ve koca dut ağacının altında bulunan beyaz masaları ile tam anlamıyla  bir Ege mekanıdır diyebiliriz. Çeşme de görülmesi gereken yerlerden biridir. Mutlaka buraya uğramalı, begonvillerle beraber fotoğraf çektirmelisiniz.

Pop Alaçatı

çeşme alaçatı gezilecek yerlerİzmir Çeşme gezilecek yerler
arasında bulunan Pop, pikaplardan radyolara, Kola şişelerinden, abajurlara ve klasik araba modellerine kadar sizi eskiye ta 90’lara götürecek oyuncaklar bulundurur. İkinci el urun satan mağazada eskiye daire her şeyi bulabilirsiniz. Bir şeyler satın almak isterseniz, burada ilginç şeyler bulabilirsiniz.

Ildırı Köyü, Kızıl Kent

Alaçatı ve çevresi gezilecek yerler
arasında bulunan Ildırı Köyü Çeşme’ nin hemen yanı başında yer alır. Sessiz, sakin ve kendi haline bir balıkçı köyüdür. Çeşme‘nin doğal güzellikleri saymakla bitmez ancak öyle bir yer var ki bahsedilmeyi hak ediyor. Ildırı Köyü namıdiğer Kızıl Kent, ünlü filozof Homer tarafından güneşin battığı en güzel yer olarak sıfatlandırılmış. Yanı başında yer alan deniz, diğer tarafta zeytin ve limon ağaçlarıyla, tarihi Rum evleri ve Ege bölgesinin samimi ve içten halkıyla adeta bir cennet. Boş vaktinizde bir gününüzü buraya ayırmalısınız. Akşam yemeğinde bu köyde balık yerken, bir yandan da yöreye özgü sakızlı rakıdan da tadabilirsiniz.

Zeki Müren Adası

Ildırı da bulunan
ada ismini duyanların dikkatini çekiyor. Çeşmede gezilecek yerler arasında bulunan ada, Çayağzı Koyu’nda yer alan ve üstünde sadece bir ağaç olan eskiden Zeki Müren çok beğenmiş. Hatta burayı satın alıp üzerine ev yapmayı da düşünmüş ama belediyeden izin alamadığı için vazgeçmiş. O gün bu gündür ada bu sıfatla anılır olmuş ve ismi de öyle kalmış.

Alaçatı’da Yapılması Gereken 10 Şey

1. Sörf Yap ya da İzle

İzmir Alaçatı da gezilecek yerler arasında tabii ki sahil kısmına inmek, kumsalda yürümek de var. Sahile indiğinizde genç ya da yaşlı onlarca sörfçünün, denizler üzerinde rüzgara söz geçirdiğine gözlerinizle tanık olabilirsiniz. Ayrıca burada uluslararası sörf yarışması da düzenleniyor. Windsurf Şampiyonası adını alan bu yarışma, binlerce sörfçünün ilgi alanıdır. Eğer siz de sörf yapmak istiyorsanız, Çeşme Alaçatı da gezilecek yerler listenize burayı ekleyebilirsiniz. Hayatınızda daha önce sörf yapmadıysanız üzülmeyin, burada alabileceğiniz bir kaç saatlik ders sonrası artık siz de bir sörfçüsünüz.

2. Lavanta Kokulu Sokaklarda Kahvenizi Yudumlayın

Yel değirmenleriyle ünlü olan Alaçatı’nın lavanta kokulu sokaklarında sandaletlerinizle keyifli bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ardından 1800’lerden kalma tarihi değirmenlerin altında bulunan kafelerde ferahlatıcı manzaraya karşı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Alaçatı gezilecek yerler listenize mutlaka burayı eklemelisiniz. Buraya kadar gelmişken değirmenlerde kahve içmeden şehirden ayrılmamalısınız. Özellikle gün batımında gün batımında otururken, mavi gökyüzünün turuncuya boyanmasını izlemelisiniz.

3. Çeşme Plajlarında Serinleyin

Bunaltıcı sıcağın ardından buz gibi mavi serinliğe atlamak sizi rahatlatacaktır. İzmir Alaçatı gezilecek yerler arasında bulunan plajlar daha serinleticidir. Nedeni ise rüzgarıyla ünlü olan yerin, diğer Çeşme’deki diğer bölgelere göre daha soğuk olmasıdır. Burada yüzüp eğlenirken, aynı zamanda güneşlenerek hayalini kurduğunuz bronz tene kavuşabilirsiniz. Unlu plajlar arasında Kum Beach, Çark Beach ya da Mocha Beach tercihleriniz arasında olabilir. Eğer rüzgardan rahatsız olur, rüzgarsız bir yer seçmek isterseniz Çeşme gezilecek yerler arasında Çeşme Ayayorgi’yi tercih edebilirsiniz.

4. Meşhur Kumru’nun Tadına Bakın

Alaçatı Çeşme gezilecek yerler listenize kesinlikle burayı eklemelisiniz. Kumrusuyla ünlü ilçeye sadece bu efsane lezzeti yemek için gelenler bile var. Tıpkı Ayvalık’ın tostu gibi. Bu meşhur olan lezzet, susamlarla süslenmiş ekmeğin içine sucuk, tulum peyniri ve domates koyarak oluşturulmuş. Gün içinde gezerken acıkırsanız, Kumrucu Şevki’ de oturup tadına bakmalısınız. Emin olun kumrunun tadının lezzeti size iki tane yedirecektir.

5. Damla Sakızlı Dondurma ve Kurabiyelerin Tadına Bakın

Alaçatı gezilecek yerler denilince akıllara sadece mekanlar gelmez, aynı zamanda muhteşem lezzetlerde gelir. Alaçatı’ya kadar gelip damla sakızlı tatlılardan denememek olmaz. En lezzetli tatlıları İmren Pastanesi’nde yiyebilirsiniz.

6. Arnavut Kaldırımı Sokaklarda Antikacı Gezin

Alaçatı çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan Hacı Memiş sokağında birbirinden eski ve ilginç eşyalar bulabilirsiniz. İçerisinde antikacıları, dükkanları, cam atölyelerini ve kafeleri barındırır. Bu yerleri ziyaret ederek arkadaşlarınıza hatıralık ve hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. Birbirinden farklı ve özel eşyalar satan dükkanları gezerken zamanın nasıl akıp gittiğini anlamayacaksınız bile.

7. Tamamen Organik, Zeytinyağlı Yemekler Yiyin

Ege’ ye özgü zeytinyağı ile bezenmiş lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Alaçatı gezi rehberi arasında mutlaka yöresel restoranlarında olmalı. Alaçatı sokakları bu yönden oldukça zengindir. Küçük ama samimi restoranlarında sevdiklerinizle beraber güzel ve eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz. Güler yüzlü çalışan ve müşterilerle birlikte yemek yiyebilirsiniz. İzmir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Özellikle farklı bir lezzet ve tat arıyorsanız şevketi bostan ile yapılan şeyleri yiyebilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü meşhur kabak çiçeği dolmasının da tadına bakmadan dönmeyin.

8. Her Cumartesi Alaçatı Pazarından Alışveriş Yapın

Her şeyiyle doğal Alaçatı’ da tabii ki pazarları da gezmelisiniz. İzmir Alaçatı’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Özellikle sebze ve yeşilliklerle yapılan yemeklere bayılıyorsanız uğramalısınız. Pazardan yöreye özgü radika, şevketi bostan, enginar ve turp otunu kesinlikle satın almalısınız. Bunun yanında ev yapımı marmelatlar, reçeller, baharatlar ve turşulardan da satın alabilirsiniz.

9. Dar Sokaklarda Yürüyerek Keşfe Çıkın

Alaçatı Arnavut kaldırımı sokaklarıyla ünlüdür. Adına şarkılar bile yazılan sokakları mutlaka görmelisiniz. Alaçatı evleri gezilecek yerler bir diğer yerlerdendir. Tarihi yapısı olan bu evlerin taştan yapılmış olması ilginizi çekebilir. Burada harika fotoğraflar çekebilir, trendlere ilk sıradan giriş yapabilirsiniz. Alaçatı’ nın çiçek kokulu sokakları küçük dükkanları, kaldırımları ve taş evleriyle birlikte sizi adeta masallar ülkesine gitmişsiniz gibi hissettirir.

10. Hareketli Alaçatı Geceleri

En az gündüz yapılan şeyler kadar gece aktiviteleri de keyif vericidir. Sakin bir gece istiyorsanız geceleri, değirmenin altındaki kafelerde oturup bir şeyler içerken yıldızlı gökyüzünü seyredebilirsiniz. Eğer coşkulu ve daha eğlenceli bir arayış içindeyseniz, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebileceğiniz gece kulüpleri de mevcuttur. Alaçatıda gezilecek yerler arasında Alaçatı Port’ta yer alan gece kulüpleri de dahildir. Efsaneleşen kulüplerde deli gibi dans edip, arkadaşlarınızla gece boyunca eğlenebilirsiniz.

Çeşme Alaçatı’da Ne Yenir?

Rumeli Pastanesi Türkiye’nin en iyi dondurmacıları arasında ilk 10’da yer alıyor.  Burada mutlaka dondurma yemelisiniz.

Kumrucu Erol ya da Kumrucu Şevki’de oturup muhteşem lezzete sahip olan meşhur kumrulardan yemelisiniz.

Pide seviyorsanız Alaçatı’nın meşhur pidecisi Dost Pide’de incecik hamurlu çıtır pidelerin tadına mutlaka bakmalısınız.

Alaçatı Tatlıcısı İmren’ de damla sakızlı tatlılar ve dondurmaların tadına bakmadan oradan dönmeyin. Özellikle bölgeye özgü sakız ağaçlarından yapılan, damla sakızlı muhallebiyi mutlaka deneyin.

Köşe Kafe’de sıcaklardan bulabildiğiniz zaman buraya uğrayıp meşhur lavantalı limonatasından içebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla çene çalarken damla sakızlı Türk kahvesi size eşlik edebilir.

İzmir Çeşme gezilecek yerler yazımızdan Çeşme’de gezilecek yerleri, Çeşme’de ne yenir yazımızdan Çeşme’de yemek yiyebileceğiniz diğer yerleri görebilirsiniz.

Yazımızda Alaçatı gezilecek yerler görseller ile verildi. Siz de buraya geldiğinizde nereleri gezebileceğinizi ve neler yapabileceğinizi öğrendiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz. İyi eğlenceler 🙂

Yorum yapın