Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Adana Gezilecek Yerler | En Detaylı Adana Gezi Rehberi

Adana Gezilecek Yerler | En Detaylı Adana Gezi Rehberi

Adana gezilecek yerler ve iller içerisinde, farklı bir kültüre adım atmak isteyen gezginlerin şehir olarak tanımlanabilir. Akdeniz’e olan 160 km’lik kıyısı, bölge için yetersiz olsa da insanlarının tam olarak Akdeniz iklimi sıcaklığına sahip oldukları, Adana’da görebileceğiniz ilk kültürel özelliktir.

Adana gezi rehberi hazırlıyorsanız, sadece gidilmesi gereken yerleri değil, tadılması gereken lezzetleri de rehberinize katmalısınız. Kebabı ve pamuğuyla ünlü olan bu şehir, size bu ününü fazlasıyla tattıracaktır.

Türkiye’nin en büyük 5. ili olarak görülen Adana, nüfus olarak da ülkemizde 6. sırada yer alır. Ülkemizin Akdeniz kültürü, Arap kültürü ve doğu kültürünün tam olarak harmanlandığı bir yer olan Adana, tarihi ve turistik açıdan size eşsiz manzaralar sunar.

Şehrin en güzel manzaraları ise Seyhan Nehri ve çevresinde rahatlıkla bulunabilir. Adana’yı gezmek istiyorsanız, öncelikle eski Adana sonrasında ise yeni Adana’ya doğru ilerlemeniz, gezinizin daha sıralı olmasına neden olacaktır. Adana gezilecek yerler veya Adana’da görülmesi gereken yerler denildiği zaman akla ilk olarak Taş Köprü gelir. İlk durağınız bu yüzden Taş Köprü olmalıdır. Sonraki duraklarınızı ise yazımızın devamından fikir alarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler: Seyhan İlçesi

Adana gezilecek yerler denildiği zaman, Seyhan ilçesinin bu konuda son derece zengin olduğu söylenebilir. Seyhan gezilecek yerler konusunda size tarihi açıdan birçok zenginlik sunar. Peki, Seyhan’da mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir?

Taş Köprü

adana gezilecek yerlerTaş Köprü, MS 385 yılında Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış , o dönem Avrupa ve Asya’nın önemli köprülerinden biri olarak tarihe geçmiştir. 319 metre uzunluğundaki köprü dünyanın kullanılan en eski köprülerinden biri olarak bilinmektedir. Köprünün mimarisi ve Seyhan Nehri’nin harika mavisi müthiş bir uyum içerisindedir. Adana’nın sembolü olarak kabul edilen bu köprü, Adana’da mutlaka fotoğraf çektirmeniz gereken bir yapıttır.

Sabancı Merkez Cami

adana gezilecek yerlerSeyhan’da görülmesi gereken yerler konusunda yerli halka sorduğunuz zaman, Sabancı Merkez Cami’si, tarif edilen ilk yerlerden biri olur. Cami, Adana’nın hemen hemen her yerinden görülebilecek kadar yüksek inşa edilmiştir. Caminin devasalığı gözlerinizi kamaştıracakken, caminin 10 yılda yapıldığınız bilmeniz, caminin neden bu kadar devasa olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Cami aynı anda 28.500 kişinin ibadet edebilmesine imkan tanır. Ülkemizdeki çoğu stadyumdan daha fazla kapasiteye sahip olan bu cami, şuan için Balkanların en büyük camilerinden biri olarak kabul edilir.

Saat Kulesi

adana-saat-kulesiAdana gezilecek yerler
arasında Saat Kulesi’nin ayrı bir önemi vardır. Kule 1881 yılında inşa edilmiş ve 1998 yılında meydana gelen büyük Adana depremine rağmen yapısını korumuştur. Adana’nın en sağlam yapılarından biri olarak bilinen bu kule, baştan aşağı süzüldüğü zaman mimarisi nedeniyle sizi direkt olarak 1800’lü yılların sonlarına götürür. Kulenin yapılış amacı halkı saat konusunda bilgilendirmektir. Halen daha eskisi gibi çalışan saat kulesi, her saat başı ses çıkarır. Kulenin toplam uzunluğu 32 metredir ve Türkiye’nin en büyük saat kulesi olarak unvanını halen daha korur.

Adana Ulu Cami

adana gezi rehberiSabancı Merkez Cami yapılmadan önce Adana’nın en büyük camisi olarak kabul edilen Adana Ulu Cami, 16. yüzyıldan bu yanan dimdik ayakta durmaktadır. Cami şuan ibadete açıktır ancak eski yapısı 1998 depremi nedeniyle bir miktar zarar görmüştür. Bir süre onarım çalışmaları nedeniyle kapalı kalan cami 2004 yılında tekrar ibadete açılmıştır. Selçuklu Devleti’nin mimari izlerini taşıyan bu cami, çini süslemeleri nedeniyle tarihe yakından tanıklık etmenize neden olur. Camide kullanılan turkuaz, lacivert, beyaz ve daha bir çok renk, uyum içerisinde sizleri karşılar. Bu nedenle Seyhan’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Adana Ulu Cami de yer alır.

Adana Merkez Park

Adana gezilecek yerler
listenizin içerisinde Seyhan ilçesi mutlaka yer almalı. Seyhan ilçesinde ise gezerken yorulacağınızı düşünerek, Adana Merkez Park’ı da mutlaka listenize almalısınız. Sabancı Merkez Cami ile birlikte inşa edilen bu park, Adana’nın en önemli oksijen alanlarından biri olarak kabul edilir. Şehrin göbeğinde ve her tarafı yeşillikle kaplı olan bu park, tasarım olarak da son derece moderndir. Adana’nın en sevilen yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Adana Etnografya Müzesi

adana gezilecek yerlerSeyhan gezilecek yerler listeniz, mutlaka Adana Etnografya Müzesi’ni de içerisinde barındırmalıdır. Adana’nın tarihi yapısı, ağırlamış olduğu medeniyetler ve kültürel yapısı gibi birçok konuda önemli eserler taşıyan bu müze, sadece eserleriyle değil, tarihi dokusuyla da sizleri büyüleyecektir.

Bu müze 1845 yılında inşa edilip, 1924 yılında ise kaderine terk edilmiştir. Bölge halkı ve dönemin belediyesi tarafından çürümesine izin verilmeyen bu müze, o dönemler bir kilisedir. Sonrasında ise müzeye çevrilerek, Adana’nın önemli tarihi eserlerine ev sahipliği yapmıştır. Halen daha bu eseleri içerisinde barındıran bu müze, Adana’da kıymeti az bilinen yapılardan biri olarak tanımlanır.

Müzeye giriş ücreti 5 TL’dir ve 09.00 ile 17.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilmeniz mümkündür.

Çoban Dede Parkı

Adana gezilecek yerler
içerisinde, hikayesi en enteresan olan yerlerden biri Çoban Dede Parkı’dır. Park, Seyhan Nehri’nin hemen kenarında bulunmaktadır ve bu nedenle manzarası büyüleyicidir. Ayrıca parkın tam tepesinde adını aldığı Çoban Dede türbesi bulunur.

Bu türbe park inşa edilirken ilk olarak fark edilmez. Tepeye çıkan iş makinaları ve dönemin işçileri, bölgeye iş makineleri ile girerler. İş makineleri enteresan bir biçimde çalışmazlar. Kepçeler kırılır ve bölgede istenilen düzenlemeler bir türlü yapılamaz. Sonrasında Çoban Dede mezarı fark edilir ve bölge türbeye çevrilir. Bu bölge halkı tarafından anlatılan bir efsane olsa da çoğu kişi tarafından doğru kabul edilir. Çoban Dede parkı, Seyhan’da gezilecek yerlerden biri olarak listenizde mutlaka yer almalıdır.

Adana Gezilecek Yerler: Karaisalı İlçesi

Adana gezilecek yerler araştırması yaptığınızda, Adana’da çok gezilecek bir yer olmadığı bu nedenle 1-2 günün Adana için yeterli olacağı söylenir. Bu durum Adana’nın hem gezginler hem de bölge halkı tarafından ne kadar tanınmadığını gösterir. Adana gerek merkezinde gerekse ilçelerinde birçok tarihi ve büyüleyici güzelliklere sahiptir. Karaisalı ilçesi de  Adana’da mutlaka detaylıca gezilmesi gereken ilçeleri arasında yer alır.

Varda Alman Köprüsü

Karaisalı gezilecek yerler
listenizin tam zirvesinde Varda Alman Köprüsü yer almalıdır. Osmanlı ve Almanya arasında yapılan bir anlaşma sonucunda yapılan bu köprü, halen daha hizmet verir. 1900’lü yıllardan bu yana hizmet vermeye devam eden bu köprü, bölgenin iklim örtüsüyle birlikte kartpostallık fotoğraflar yakalamanıza neden olur. Köprünün mimarisi ve işçiliği, köprüye uzun uzun bakmanıza sebep olacaktır.

Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın doğasını tatmak ve ruhunuzu dinlendirmek istiyorsanız, mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri de Kapıkaya Kanyonu’dur. Doğanın gücünü yakından görebileceğiniz bu kanyon, suların kayaları aşındırmasıyla oluşmuş. Kanyonu gezmek biraz zorlu olsa da yürümeyi seven ve doğa ile iç içe olmak isteyen kişiler bu kanyon harika bir yer. Kanyonda kamp yapmak da mümkün ancak bizim size bir önerimiz var. Gerek kamp gerekse yürüyüş için gittiğiniz bu kanyona mutlaka yanınızda bir sivrisinek ilacı ile gidin. Kanyonda nem oranının yüksek olması, sivrisinekler için harika bir ortam yaratıyor. Bu yüzden sivrisinekler kanyonun ziyaretçilerini pek iyi bir şekilde ağırlamıyor.

Kesire Han

adana gezilecek yerlerAdana gezilecek yerler listesi
en geniş olan illerimizden biridir. Özellikle tarihe ışık tutan birçok mekan bulunmaktadır. Kesire Han da bu mekanlardan biri olarak kabul edilir. Adana’nın en eski yapılarından biri olan Kesire Han, 1600’lü yıllarda inşa edilmeye başlanmış. Harika bir mimarisi olan bu yapının, yeşil örtüyle birlikte uyumu muhteşem. Yapı gerek yöre halkı gerekse bölge belediyesi tarafından pek önemsenmiyor. Kaderine terk edilmiş olan bu han, yok olmadan önce mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Yer Köprü Mesire Alanı

Adana’nın nüfus yoğunluğu nedeniyle gürültülü bir şehir olduğu herkes tarafından kabul edilir. Bu yüzden merkezde gezerken şehrin yoğunluğu sizi bir nebze olsun yorabilir. İşte Yer Köprü Mesire Alanı da tam olarak bu yorgunluğunuzu atabileceğiniz bir yer. Doğanın içinde sessiz, sakin ve piknik için uygun bir yer olan Yer Köprü, bahar aylarında ve yaz aylarında en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Fazla kişinin bilmediği bu mesire alanı, kafa dinleyebileceğiniz ve aradığınız huzuru bulabileceğiniz ender yerler biri olarak kabul edilir.

Adana Gezilecek Yerler: Pozantı İlçesi

Adana’nın yaylaları nedeniyle tercih edilen ve doğanın en saf halini taşıyan ilçelerinden biri olan Pozantı, bitki örtüsüyle ziyaretçilerini her zaman şaşırtıyor. Adana Pozatlı gezilecek yerler, doğallığı arayanların adresi olarak biliniyor. Yerli ve yabancı turistler, Pozantı’nın eşsiz doğasında huzur bulmak için bu ilçeyi tercih ediyor.

İbrahim Paşa Tabyası

adana gezilecek yerlerHem doğa hem de tarihi arayanların adresi olan İbrahim Paşa Tabyası, Adana’da, Osmanlı döneminden kalan önemli eserlerden biri olarak kabul edilir. İbrahim Paşa tarafından yaptırılmış olan bu tabya, içerisinde 5 farklı tabya barındırır. Orijinalliği hiç bozulmamış olan bu tabya, aynı zamanda doğanın da etkisi altında kalarak, olağanüstü bir manzara ile sizi karşılamaktadır. Doğanın içinde saklı kalmış olan bu tarihi güzellik, Pozantı gezilecek yerler listesinin önemli yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Akköprü

Adana gezilecek yerler
listenizi dikkatlice incelerseniz, tarihi eserlerin büyük bir çoğunluğunun, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığını görebilirsiniz. Akköprü de bu imparatorluklara hizmet vermiş olan önemli tarihi yapılardan biridir. Dört medeniyetin de izlerini taşıyan bu köprünün tarihi bölge halkı tarafından da tam olarak bilinmiyor. Tarih boyunca birçok sefere yol açmış olan bu köprü, yakın bir tarihte yapılan restorasyon çalışmasıyla günümüzde halen daha sağlamlığını koruyor.

Armutoğlu Yaylası

Oldukça zengin doğasıyla ve her türlü bitkiyi içerisinde bulundurmasıyla ünlü olan Armutoğlu Yaylası, serinlemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin önemli adreslerinden biridir. Yaylanın doğasının bozulmamış olması sizi büyülerken, yaylada yer alan su kaynakları, serinliği nedeniyle hararetinizi en alt seviyeye indirir. Kamp severlerin ve doğa keşifçilerinin bayılacağı bir yer olan Armutoğlu Yaylası, Pozantı ilçesinin en çok tercih edilen yaylarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Aşar Yaylası

Pozantı ilçesinde doğasıyla sizi büyüleyecek olan bir diğer mekan ise Aşar Yaylası’dır. Adana gezilecek yerler konusundan zenginken, doğal anlamda bu zenginliklerini Pozantı ilçesinden alıyor. Aşar Yaylası ise Pozantı’nın en sevilen yaylarından biri olarak nitelendiriliyor. Bölge halkı, yerli turistler ve yurt dışından ülkemize gelen birçok turist, Pozantı ilçesinde Aşar Yaylasına uğramayı ihmal etmiyor.

Adana Gezilecek Yerler: Kozan

Kendiniz için Adana seyahat rehberi oluşturuyorsanız, Kozan ilçesini mutlaka rehberinize eklemeniz gerekir. Kozan, Adana’nın ve Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biridir. 120 bin civarı nüfusu ile oldukça kalabalık bir ilçe olan Kozan, gezilecek yerler konusunda da Adana’nın zengin ilçelerinden biri olarak bilinir.

Kozan Kalesi

Kozan gibi büyük bir ilçenin önemli tarihi yapıtlarından biri olan Kozan Kalesi, Hititler döneminden günümüze kadar sapasağlam ayakta durmaktadır. 44 farklı kulesi bulunan bu kalenin, çevresinde Asurlular ve Ermenilerden kalma yazıtları da mevcut. Adana gezi rehberine tarih katmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bu kale, Kozan’ın en yüksek yerlerinden biri olarak gezginlerin karşısına çıkıyor.

Kilikya Manastırı

adana gezilecek yerlerKozan gezilecek yerler
arasında en eski yapıtlardan biri olarak bilinen Kilikya Manastırı, özellikle 1930-1940 yılları arasında tamamıyla terk edildiği için fazlasıyla tahrip olmuş durumdadır. Manastır buna rağmen halen daha ayakta kalarak, sizi tarihe sürüklemek adına kalıntılar barındırır. Ermeniler tarafından yapılan bu manastır, dönemin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilirmiş.

Keşiş Mağarası

Adana gezilecek yerler
ve tarihi mekanlarıyla ünlü bir şehirdir. Kozan, tarih konusunda ise Adana’nın en zengin ilçelerinden sadece biri. Keşiş Mağarası, bu zenginliği ortaya çıkaran önemli eserlerin başında gelir. Görüntüsü ve büyüklüğü nedeniyle hem ürkütücü hem de büyüleyici bir manzara sunan bu mağaraya, Mevlana’nın Kozan’dan geçerken uğradığı ve konakladığı iddia edilmektedir.

Anavarza

Kozan’ın en değerli antik yapıları arasında yer alan Anavarza, önemini UNESCO sayesinde kazanmıştır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan bu antik kent, orijinalliğini halen daha korumaktadır. Antik kentin iç kısımlarında dönemin birçok kalıntısı yer alırken, Roma dönemi başta olmak üzere Selçuklu ve diğer devletlerin kalıntıları bulunmaktadır. Tarihin mimarisinin ve sanatının bulunduğu bu antik kent, her turisti mutlaka kendisine haydan bırakır.

Adana Gezilecek Yerler: Yumurtalık İlçesi

Adana’da deniz keyfi yapılacak yerlerden biri olan Yumurtalık ilçesi, denize kıyısı nedeniyle antik çağları fazlasıyla hareketli geçirmiş. Bölgede birçok tarihi eser mevcutken, plaj konusunda da aradığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yumurtalık Plajı

Adana gezilecek yerler konusunda fazlasıyla zengin ancak yüzmek için kısıtlı bir alan sahip. Yumurtalık Plajı ise yüzmek isteyen tatil severlerin Adana’da tercih etmeleri gereken bir nokta. Yüzmek için son derece temiz bir plaj olan Yumurtalık Plajı, Adana’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Plajın etrafında her türlü imkan yer alırken, tatil severlerin mutlaka bu plajı ziyaret etmeleri gerekiyor.

Kız Kalesi

adana gezilecek yerlerYumurtalık ilçesinin en ilginç yerlerinden biri olarak Kız Kalesi’ni gösterebiliriz. Uzaktan son derece büyüleyici ve merak uyandıran bir görüntüye sahip olan bu kale, ne yazık ki sadece uzaktan gözlemlenebiliyor. Kaleye herhangi bir şekilde ulaşım söz konusu değil. Kale üzerinde incelemeler yapan yetkililer, kalenin antik çağlarda gümrük noktası olarak kullanıldığına kanaat getirmişler. Kız Kalesi’nin yakından incelenememesinin en önemli nedenlerinden biri de yapısının bozulmak istenmemesi…

Marko Polo İskelesi

Yumurtalık gezilecek yerler
ve turistlerin bu ilçede mutlaka uğradıkları bölgeler arasında Marko Polo İskelesi de yer alır. İskelenin Roma döneminden izler taşıyor olması ve aynı zamanda Ayas Kalesi ile dip dibe olması, kalenin cazibesini arttırmaktadır. Ayrıca Yumurtalık’ta akşamüzeri mutlaka çay ve kahve içilmesi gereken yerlerin başına, manzarası nedeniyle Marko Polo İskelesi rahatlıkla ekelenbilir.

Adana Gezilecek Yerler: Tufanbeyli

Adana gezilecek yerler ve ilçeler içerisinde Tufanbeyli’nin bu konuda biraz kısır olduğunu söylemek mümkün. İlçenin sahip olduğu tarihi kalıntılar büyük önem taşırken, Tufanbeyli’ye yolunuz düşerse mutlaka bu antik kalıntıları ziyaret etmelisiniz.

Şar Antik Kenti

Roma İmparatorluğu eserlerinin yoğun olduğu Şar Antik Kenti, Tufanbeyli gezilecek yerler içerisinde en merak uyandıran bölgelerin başında geliyor. Antik kentte bulunan amfi tiyatro, sizlere tarihin mimari dokusunun ne denli zarif olduğunu gösteriyor. Amfi tiyatro sayesinde muhteşem kareler yakalamanız söz konusuyken, antik kentin büyüsüne kapılmamak pek mümkün olamıyor.

Kırık Kilise

adana gezilecek yerlerŞar Antik Kenti’nin önemli bölgelerinden biri olarak kabul edilen Kırık Kilise, ilk etapta anıt mezar olarak inşa edilmiş. Bölge Bizans kontrolüne geçtikten sonra ise anıt mezar, dönemin restorasyon çalışmaları ile kilise haline getirilmiş. Estetik olarak harika bir görsel şölen sunan bu kilise, fotoğraf albümünüzün görsel açıdan zenginleşmesine yardımcı olacak önemli eserlerden sadece biri…

Adana’daki gezilecek yerler ve Adana çevresi gezilecek yerler nereler, tüm detaylarıyla verdim. Yazıya eklemeler de yapacağım. Diğer şehirlerimizden biri olan Antalya gezilecek yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan sorular bölümünde, ayrıntı istemeyenler için sorulara kısa kısa cevap vereceğim.

Adana Gezilecek Yerler Nereler?

Taş Köprü, Adana Ulu Cami, Kız Kalesi, Kapıkaya Kanyonu ve Adana Merkez Park gibi yerler Adana gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan yerlerdir. Adana’ya geldiğinizde çok güzel yerler göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Adana’da Gezilecek Tarihi Yerler Nereler?

Saat Kulesi, Kilikya Manastırı, Taş Köprü, Adana Ulu Cami ve Kız Kalesi yerler Adana tarihi yerler arasında yer alıyor. Buraları gezerek tarihe yelken açabilirsiniz.

Adana’da Nereye Gidilir?

Adana merkezden başlamak üzere şehrin büyülü birçok ilçesini gezerek doğal ve sanat eseri olan birçok güzelliği görüp eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

“Adana Gezilecek Yerler | En Detaylı Adana Gezi Rehberi” üzerine 2 yorum

    • merhaba bunu yeni içeriklerimizde yapmaya başladık ancak daha geçmiş içeriklerimizde bu konuda eksiklerimiz var zaman içerisinde gerekli eklemeleri yapacağımıza emin olabilirsiniz

      Cevapla

Yorum yapın