Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Yalova Plajları ve Yalova Koyları | En Güzel Plaj ve Koylar

Yalova Plajları ve Yalova Koyları | En Güzel Plaj ve Koylar

Yalova plajları ve Yalova koyları Yalova gezilecek yerlerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkemizin önemli tatil yerlerinden biri olan Yalova’da denize girilecek yerler özellikle yaz mevsiminde tatilciler tarafından hınca hınç doldurulmaktadır. Yalova’daki plajlar ve Yalova’daki koylar bu yazımızda detaylı olarak açıklanmıştır.

Yalova Plajları ve Yalova Koyları

Yalova tatil için sıklıkla tercih edilen bir şehirdir.

Hal böyle olunca Yalova’da nerede denize girilir? Sorusu da buraya gelmeden önce epey araştırılmaktadır. Yalova deniz rehberi olarak hazırladığımız bu liste şehirdeki plaj ve koylarla ilgili ayrıntılı bilgiler içermektedir.

Yalova plajlarında yaz turizmi bir hayli hareketli yaşanmaktadır. Kıyıları fazla girintili çıkıntılı değildir.

Yalova Merkez Plajları

yalova plajlarıYalova ilinin merkezindeki sahil şeridinde bulunan plajlar denizin tadını çıkarmak isteyenlerle dolup taşmaktadır. Sahil şeridinde halk plajı mevcut olup belirli bölgeler ise özel işletmelere kiraya verilmiştir. Yürüyüş yolunda kafeler bulunmakta ve yolun ön tarafında ise Yalova Plajı yer almaktadır. Burada voleybol sahası ve çocuklar için özel olarak dizayn edilmiş bir park bulunmaktadır. Buraya gelecek olanların kendi şemsiyesini ve havlusunu yanına alması önerilir. Bununla birlikte belediye tarafından verilen şezlongları da kiralamak mümkündür. Yalova merkezinde bulunan halk plajı içerisinde Yalova Belediyesi’nin yapmış olduğu Engelsiz Plaj da engelli vatandaşları son derece memnun etmektedir. Engellilerin denize rahatça girebilmesi için düzenlenen bu alanda engelli tuvaletleri ve rampası vardır. Bu sayede engelliler de kumsalda doyasıya eğlenebilmektedir.

Yalova merkezine çok yakın bir konumda yer alan ve kolay ulaşılabilen Bahçelievler- Akasya park Plajı da denize girmek için ziyaret edilebilir. Fakat dileyenler Yalova’nın batısına doğru ilerleyerek kamplar bölgesinde bulunan  Yalova kum plajlarına da uğrayabilirler.

Örneğin Menderek kum plajı, Harb iş, Tigem Beach Club bunlardandır.

Çınarcık Plajları

yalova plajlarıÇınarcık Yalova’nın en popüler ilçelerinden biridir. Sahil şeridi bir hayli uzundur ve burası tatilcilerin uğrak yerlerindendir. Sahil şeridi deniz otobüsü iskelesinin her iki yanına yayılmıştır. Hemen hemen her noktasından denize girmek mümkündür. Çınarcık sahil şeridinin büyük bir kısmını halk plajı kaplamaktadır. Özel işletmelerin bulunduğu kısımda ise kum plaj vardır. Geri kalan bölümler ise çoğunlukla çakıllıdır. Denize deniz ayakkabısıyla girilmesi önerilir. Denizinin çok berrak ve temiz olduğu söylenemez fakat güneşlenmek istiyorsanız bu plajlarda rahatça güneşlenebilirsiniz. Çınarcık’ın Harmanlar bölgesindeki Çınarcık Yalova plajları denize girmek için tercih edebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır. Bu plaja girişte herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Çınarcık ilçesinde İstanbul’un Avrupa yakasından feribotlar direkt buraya gelmektedir. Burada turizm faaliyetleri oldukça yoğundur. Merkezinde denizin pek temiz olduğunu söyleyemeyiz ama Çınarcık’ın diğer noktalarında denizin temiz olduğu ifade edilebilir.

Armutlu Plajı

yalova plajları, yalova koylarıArmutlu Plajı oldukça temiz ve güzel bir Yalova plajıdır. Armutlu ilçesindeki bu plaja gelene kadar Fıstıklı Plajı’ndan başlayarak pek çok alternatif plajla karşılaşabilirsiniz. Burada denizin tadını ücretsiz olarak çıkarma imkânı bulabilirsiniz. Kendi havlunuzu ve şemsiyenizi kendiniz yanınızda getirebilir veya 15-20 TL ödeyerek şezlong kiralayabilirsiniz. Armutlu, Yalova gezilecek yerler içerisinde önemli bir ilçedir ve Armutlu plajları da sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Fakat Armutlu fazla büyük bir ilçe değildir. Bu nedenle plajların etrafında kafe ve benzeri mekanlar çok yoktur. Yine de birkaç restoran ve kafe mevcut olup yeme-içme ihtiyaçlarınızı buralarda gidermeniz mümkündür. Bayır’ın Fuatdoğupaşa Sokak bölgesinde bulunan Armutlu Plajı Yalova’da denize girmek istediğiniz zaman uğrayabileceğiniz noktalardandır.

Armutlu’daki plajların denizi daima temizdir. Çünkü Armutlu ile İstanbul doğrudan birbirine bakmamaktadır. Kumla Plajı da Armutlu’da denize girilecek bir başka plajdır.

Bu arada Armutlu’nun kuzeybatı sahilindeki kayalık alanlar ülkemizin su sporları ve zıpkınla dalış için tercih edilebilecek en ideal noktalarındandır. Bu spor faaliyetleri Ayıburnu ve Bozburun açıklarında yapılır.

Altınova Hersek Plajı

yalova plajlarıYalova ilçeleri arasında bulunan Altınova Yalova plajları bakımından zengin değildir. Ancak ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta Hersek Plajı yer almaktadır. Bu plajın köprü manzarasını beğeneceğinizi söyleyebiliriz. Geniş bir plaj olan Hersek Plajının olduğu yerde bir halk plajı vardır. Bu plajların yakınında ise iki farklı özel işletme bulunmaktadır. Ayrıca burada kadınlara tahsis edilmiş bir plaj da vardır. Plaja girişte araç başına 5 TL ücret alınmaktadır. Plajın halk plajı bölümünde ise araç ücreti dışında başka bir ücret alınmamaktadır. Fakat özel iki işletmeden birine girmek istediğiniz zaman kadınlar plajına girebilmek için 10 Tl ücret ödemeniz gerekecektir. Eğer şezlong kiralayacaksanız yaklaşık olarak 20-25 TL tutarında bir kira bedeli talep edilecektir. Plajda restoran ve kafe yer almaktadır. Buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Duş almak için duş kabinini ve giyinmek için de soyunma kabinini kullanabilirsiniz.

Kaytazdere Saralkent Halk Plajı

Burası Mavi Bayrak ödülü almış olan bir Yalova halk plajıdır. Yalova’da denize girilecek yerler listesinin gözde plajları arasındadır. Çınarcık’ta bulunan Serander, Kumluk ve Çamlık plajları Mavi Bayrak alamayınca Altınova’da Mavi Bayrak ödülü almış olan bu plaj; ilçenin ödüllü tek plajı olarak ün yapmıştır.

Yalova-Altınova’daki Kaytazdere bölgesinde yer alan Saralkent Halk Plajı ile Yalova merkezarasında 22 kilometre uzaklık vardır. Plajın genişliği 50 metre olup uzunluğu ise 200 metredir. Saralkent Halk Plajı’nın sahili kumluktur.

Plaj Mavi Bayrak aldıktan sonra burada bir tören yapılmıştır. Kaytazdere Belediye Başkanı olan Ali Kangal’ın, Taşköprü Belediye Başkanı olan Nedret Gülen’in, İl Kültür ve Turizm Müdürü olan Cemal Ulusoy’un katıldığı bu törene ayrıca Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısının, Belediye Meclis Üyelerinin, Altınova İlçesi Daire Müdürlerinin, Kaytazdere Halkının ve pek çok çevre dostunun katıldığı bilinmektedir.

Tabii ki Yalova halkının temennisi, diğer Yalova plajlarının da Mavi Bayrak ödülü alması yönündedir. Umarız en kısa zamanda ötteki Yalova plajları da böyle ödüllendirilir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu plaj Altınova ilçesinin Kaytazdere beldesindedir. İzmit Körfezi’nden başlayarak Samanlı Dağları’na uzanmakta olan geniş bir alana yayılmıştır. İlçe merkezine uzaklığı 3 kilometredir ve Buraya Yalova merkezden kalkan dolmuşları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Kum Plaj

Çınarcık ilçesinde bulunan bu plaj yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Dalgasız ve temiz bir denize sahip olan plajda şezlong ve şemsiye gibi olanaklar da bulunmaktadır.

Esenköy Plajı

Yalova ilinin 34 kilometre batısında yer alan Dallabaş Dağı’nın yamaçlarında, kıyıya doğru uzanan orman örtüsü ile ve 5 kilometre uzunluğundaki sahil şeridiyle oldukça beğenilen bir plajdır. Kum ve çakılın karışık olduğu bu plaj Yalova’da denize girilecek yerler arayışında olanların tercih edebileceği yerlerdendir.

Yalova plajları ve koylarını bilmek önemlidir fakat Yalova’da hangi saatlerde denize girileceğini de bilmek gerekir. Çünkü İstanbul ve Yalova arasında İDO seferleri yapılmaktadır. Bu nedenle denizin gemi hareketlerinden dolayı zaman zaman dalgalandığı olmaktadır. Bu da sahillerin kirlenmesine yol açmaktadır. Peki Yalova’da denize girmek istiyorum fakat bunun için en uygun saatler hangileridir diyorsanız; şöyle söyleyebiliriz:

Sabah saatlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü o saatlerde feribotlar çalışmamaktadır. Deniz, bu saatlerde günün diğer zamanlarına kıyasla daha temiz olmaktadır. Hava aydınlandıktan sonra günün ilk saatlerinde deniz keyfi yapmak güzel bir deneyim olacaktır.

Tabii ki bunun yanı sıra rüzgarın durumunu da göz önünde bulundurmak şarttır. Yalova merkezinde ve diğer Yalova ilçelerinde rüzgar, İstanbul’dan Yalova’ya doğru esmektedir. Bundan dolayı yosunlar ve başka şeyler deniz kıyısına vurmaktadır. Ondandır ki rüzgar Yalova’dan İstanbul yönüne doğru eserken, o saatler aralığında denize girmek daha mantıklı olacaktır. Sabah saatlerinde denize girilmesi bu açıdan da uygundur.

Esenköy’de taşlık plajlar olduğu gibi kum plajlar da vardır. Fakat burası adına uygun olarak biraz esmektedir yani rüzgarlıdır. Bilhassa akşam saatlerinde Esenköy daha çok rüzgar almaktadır. Bu yüzden bu saatlerde denize girmeniz zor olabilir. Fakat siz dalga seviyorsanız bu sizin için geçerli değildir. Ancak adrenalin tutkunu olsanız bile dikkatli olmanız ve deniz için akşam saatlerini tercih etmemeniz önerilir.

Koru Plajları

Koru beldesi Yalova merkez ile Çınarcık arasında kalan bir yerdir. Buradaki plajların Çınarcık ilçesinde bulunan plajlar kadar temiz olduğunu söylesek yanlış olur. Fakat yine de Yalova merkezinde bulunan plajlara göre daha temiz olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sanayi tesislerinden ve insan sirkülasyonundan uzak olduğu için bu avantaj sayesinde Koru bölgesindeki sahiller Yalova’da denize girmek için elverişli yerler hâline gelmiştir.

Yalova Tigem Plajı

yalova plajlarıBu plaj Yalova ilinin merkezinde yer almaktadır. merkeze birkaç dakika mesafede bulunmaktadır. Tigem diye bilinen tatil kampındaki bu plajlara girmek için 3 ayrı kapı kullanılmaktadır. Girişte çok cüz’i bir miktar ücret alınmaktadır. Şemsiye ve şezlong ücretleri 10 ile 15 TL arasında değişmektedir. Ayrıca burada çeşitli yiyeceklerin, sıcak ve soğuk içeceklerinsatıldığı büfe tarzı bir yer vardır. Eğer Tigem birinci kapıdan girilirse Havuzlar Bölgesi’ne ulaşılacaktır. Burada Aqua park ve havuz bulunmaktadır. Buraya girişte ücret olarak yaklaşık 15-20 TL istenmektedir.

Sahili kumsal olup denizi de yosunludur.

Mendirek Plajı

Burası Tigem’in yakınındadır ve girişte herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz ücret ödemeniz gerekecektir. Halk plajı olarak belirlenmiş bu alanda aracınızı park ederken güçlük çekebilirsiniz.

Gazipaşa Caddesi Halk Plajı

Burası son derece işlek bir caddedir ve Yalova ilinin merkezinde yer almaktadır. Buradaki halk plajı da Yalova denize girilecek yerler arasında tercih edilebilir. Yalova’nın en çok yosun bulunan bölgesinin burası olduğu söylenebilir. İdo iskelesine çok yakındır. Çok tavsiye edilmese de aklınızda bulunmalıdır.

Çiftlikköy Sahil Plajı

yalova koylarıÇiftlikköy ilçesinin sahilinde bulunan bu plaja da denize girmek için uğrayabilirsiniz. Yalova merkeze en yakın ilçe olan Çiftlikköy’ün halk plajı temiz bir plajdır. Sahili bakımlı ve kumsaldır. Şezlong sayısı azdır, bu nedenle gelirken şemsiyenizi yanınıza almanız tavsiye edilir. Denize girdiğiniz zaman ayaklarınıza yosunların değdiğini hissedeceksinizdir. Fakat sonra ince kumla buluşmanız pek uzun sürmeyecektir. Sahilinin ve denizinin her zaman temiz olduğu iddia edilemez. Bu, rüzgarın durumuna bağlıdır. Bazen kirli ve yosunlu da olabilmektedir.

Dalgasız bir plaj olup sahil kesiminin de deniz tabanının kumsal olduğu söylenebilir. Çocuklu ailelere göredir ve sığ bir denizi olduğundan dolayı amatör yüzücüler için de gayet idealdir. Plajın içerisinde kafe, tuvalet ve soyunma kabini bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olsa da şemsiye ve şezlong kiralamak için 10 Tl alınmaktadır.

Koruköy Plajı

yalova plajlarıKoruköy; Yalova ilinin batısında yer almaktadır. Deniziyle ,doğal güzellikleriyle ve kumsallarıyla birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmaktadır. Koruköy plajı Yalova denize girilecek yerler arasında güvenle tercih edebileceğiniz bir plajdır.

Yalova’daki Diğer Plajlar

 • Yalova hava üssüne yakın yerde Ceylankent ve Aydınkent sahil sitelerinin plajları vardır. Saralkent sahili’nin deniz suyu temizdir ve bu nedenle yüzmek isteyenlerin tercih noktalarından biri olmaya adaydır.
 • Taşliman mevkii taraflarındaki ve Deveboynu mevkii yakınlarındaki plajlar da temiz denize sahiptir.
 • Ataköy mahallesi taraflarındaki Koruköy plajı’ndan yukarıda bahsedilmiştir.
 • Çınarcık ilçesinde Grand Al Harthy Otel yakınlarında Mojito Beach Club isimli bir beach bulunmaktadır.
 • Taşlimanda ise Çamlık Beach vardır. Buralar dj müziği ve servis kalitesiyle de Yalova’yı gezmeye gelenlerin seçimini kendilerinden yana kullanmalarını sağlamaktadır.
 • Çınarcık ilçesinin batı yönüne doğru ise Üçreisler Özenler civarlarında da denize girilebilmektedir.
 • Yalı tarafındaki kum plajları da sıklıkla tercih edilmektedir.
 • Mawis tatil köyü de Yalova deniz denilince akla gelen yerlerden biridir. Burada su kaydırakları da bulunmaktadır. Teşvikiye sahili, Cemos Beach Club, Kumluk Maviş plajı gibi yerler buralara örnek olarak gösterilebilir.
 • Biraz daha batıya gidildiğinde ise Esenköy dolaylarında mavi ile yeşilin muhteşem bir uyum sergilediği Kanarya Mevkii plajı’na rastlamak mümkündür. Burada da denize girerek serinlemek ve yüzerek suyun keyfini çıkarmak mümkündür.
 • Özgür kadınlar plajı ve Reis plajı bu taraflarda yer almaktadır. Aynı zamanda burada aile plajları da mevcuttur.
 • İhlas Armutlu Tatil Köyü’nün önünde bulunan çakıl zeminli sahilden temiz denize girmenin keyfi de bir başka olacaktır.
 • Armutlu kadınlar plajı da bayanlar tarafından beğenilmektedir.
 • Armutlu batı plajı da Yalova’da denize girmek için tercih edebileceğiniz bir başka alternatiftir. Fakat buradaki çakıl taşları sizi rahatsız edebilir. Öte yandan burası bazen çok kalabalık olmaktadır. Daha sakin olduğu zamanları tercih etmeniz önerilir.
 • Dereağzı sahilinin de oldukça huzurlu ve sakin bir ortamı vardır.
 • Armutlu ilçesinin merkezinin güney tarafında ise yat limanının yakınında Mit kampı plajı bulunmaktadır. Yer yer kumsal şeklindeki sahiliyle bu plaj da denize girme ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yerdir.
 • Biraz daha doğu yönüne doğru ilerlediğinizde ise sizi Yılandar Mevkiindeki ve Fıstıklı köyü taraflarındaki plajlar karşılayacaktır.

Çeşme Pırlanta Plajı

Çiftlikköy sahilindeki bu plaj tıpkı adı gibi pırıl pırıl bir plajdır. Deniz, kum ve güneşin muhteşem bir âhenk oluşturduğu bu plajın denizi sığdır ve dibi kumdur. Sürekli rüzgar aldığından dolayı windsurfçüler tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir.

 • Öte yandan Termal ilçesindeki plajlar ve kaplıcalar da Yalova’ya gelenlerin uğrayabileceği önemli tatil noktalarındandır.

Yalova Denize Girilecek Yerler

Bu listede yer alan Yalova plajları denize girmek isteyenlerin tercihleri arasında yer alabilecek belli başlı plajlardır. Her plajın temizliği, denizinin dalga durumu, kumluk veya çakıl oluşu, rüzgar alıp almaması, şezlong ve şemsiye ücretleri, girişinin ücretli olup olmaması, Yalova merkeze yakınlığı gibi hususlar farklılık arz etmektedir. Fakat genel itibariyle memnun kalacağınız yerlerdir ve Yalova’ya gelmişken denize girmeden olmaz diye düşünenlerin beklentilerine cevap verecektir.

Tabii ki her ihtimale karşı hazırlıklı olmanız iyi olacaktır. Şemsiye ve bunun dışında ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri yanınızda bulundurmanız herhangi bir sorun yaşamanızı önleyecektir.

Yalova deniz rehberimize burada nokta koyarken hepinize keyifli bir Yalova tatili diliyoruz. Güneşin, kumun ve denizin tadına en iyi şekilde vararak unutulmaz bir Yalova tatili yaşamanızı temenni ediyoruz. Her ne kadar bazı Yalova plajlarıyla ilgili kirli ve bakımsız olduğuna dair haberler yayınlansa da plajların genel anlamda sizi memnun edeceğine inanıyoruz. Umarız bu gibi tatsız problemlerle karşılaşmazsınız.

Öyleyse hepinize iyi yolculuklar ve iyi gezmeler!

Yorum yapın