Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Safranbolu Cam Teras Nerede? Kristal Teras Giriş Ücreti 2023

Safranbolu Cam Teras Nerede? Kristal Teras Giriş Ücreti 2023

Safranbolu Cam Teras nerede? Safranbolu Kristal Teras nasıl bir yer? Lütfen bu soruların cevapları kuru bilgi olarak kalmasın. Birazdan okuyacaklarınız size unutulmaz hatıralar için bir kılavuz niteliğinde olacak. Bunları en kısa zamanda pratiğe dökmeniz dileğiyle.

Safranbolu Cam Teras Hakkında Bilgi

Yüksekler insana hem korku veriyor, hem de coşku. Derin kanyonların, vadilerin müthiş manzarasını kuş bakışı seyretmek, doğaya tepeden bakmak her şeye değmez mi ama? Fakat bunun için ille de bir yerlere tırmanmamız gerekmiyor. Seyir terası denen bir şey var sonuçta, manzaranın âlâsını sunuyor bize.

İşte Safranbolu Cam Teras da onlardan biri. Seyir terasında huzurla dinlenirken izlemeye doyamayacağınız manzarası da size eşlik edecek, yeşil alanlar güzelliğiyle sizi büyüleyecek.

Yükseklik korkunuz varsa aşağı bakınca korkabilirsiniz fakat iyi ki bu heyecanı yaşamışım diyecek, asla pişman olmayacaksınız! Belli mi olur, yükseklik korkunuzu burada yeneceksiniz?

Kendinizi manzaranın bir parçası gibi hissedeceksiniz. Ayaklarınız titreyecek, korkutucu gelecek size belki başlangıçta ama alışmanız hiç uzun sürmeyecek. En uca kadar giderek yakalayacağınız harika fotoğraf kareleri paha biçilmez.

Günün erken saatlerinde gelmenizi öneririz. Kalabalık yokken keyfini daha iyi çıkarırsınız.

Safranbolu’nun muazzam doğasını seyre dalacağınız bu yerde gözleriniz iyi bir ziyafet çekecek! Dilerseniz çevredeki gezi turlarına katılarak bu zevke farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

Dinlenme tesislerinin, çay bahçelerinin ve kafeteryasının da olduğunu ekleyelim.

Safranbolu Cam Teras 85 metre yüksekliğinde ve her mevsim hiç boş kalmıyor. Bu mükemmel yerin misafirlerinden biri de siz olmalısınız. Birbirinden güzel fotoğraflar çekebileceğiniz bu nezih mekânda doğayla hasret giderecek, huzur bulacaksınız.

Bu doğa harikası yeri kartal misali yukarıdan seyretmek istemez misiniz? Derin vadi ayaklarınızın altına serilse, gözleriniz hayran hayran bakarken kendinizi rüyada gibi hissetseniz? Hayali bile güzel!

Aslında burası her mevsim güzel fakat özellikle yaz mevsiminde yemyeşil doğasına hiç doyum olmuyor. Kışın da karlar altında apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Fırsat bulabilenlerin her iki mevsim de ziyaret etmesi ne güzel olur!

Safranbolu Cam Teras Özellikleri

2013 yılında, yalnızca 1 ayda inşa edilen Safranbolu Cam Teras yükseliği 85 metre ve şekli yelpaze şeklinde. İncekaya Kanyonu’na paralel, sarp kayalıkların üzerindeki teras, 75 ton ağırlığa dayanabiliyor. 400 kişiyi taşıyabilecek güce sahip, tek seferde en fazla 30 kişi çıkılabiliyor.

Genişliği 11 metre. Zemini ise 3 santimetre kalınlığındaki 3 cam birleştirilerek oluşturulmuş. Terasın cam alanı yaklaşık 100 metrekare büyüklüğünde.

Safranbolu Cam Teras Manzara

safranbolu kristal terasUçurumun üzerinde bulunan teras, bu özelliğiyle daha da heyecan veriyor. Maceracı ruhunuza hitap edecek, içinizin kıpır kıpır olacağı bu Cam Teras uçurumu ayaklarınızın altına, nefes kesen manzarayı gözlerinizin önüne seriyor.

Kırılmaz camdan yapıldığı için korkmanıza gerek yok! Son derece dayanıklı ve güvenli. Hatta Roketatar mermisi bile kıramıyormuş bu camları.

Fakat çıktığınız zaman terasın sallandığını hissedebilirsiniz. Paniğe kapılmayın zîrâ dedik ya, bu teras tam 75 ton ağırlığı kaldırabilecek sağlamlıkta inşa edilmiş.

Sizi büyüleyecek olan bu müthiş manzara karşısında hayrete düşeceğiniz muhakkak. Etraftaki ağaçlıklar da bu manzarayı süsleyen diğer detaylardan.

Yeşilliklerin içerisine dantel gibi işlenen o meşhur Safranbolu evleri gibi, burası da doğanın nakış nakış sunulduğu bir güzellikler diyarı âdetâ.

İşte Safranbolu Kristal Cam Teras, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş bu kentte yapacağınız geziye renk katacak.

İncekaya ve Tokatlı Kanyon’unun güzellikleriyle mest olacağınız bu terastan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz!

Akşamleyin de eşsiz bir manzara sunan teras bunu özellikle ışıklandırma sistemine borçlu. Terasın karşısında bir de yapay şelâle olacakmış, çalışmalar sürüyor. Manzarayı daha da güzelleştireceği kesin.

Kahvaltı etmek, bir şeyler yeyip içmek isterseniz kafeteryası mevcut. Sırf Vadi manzarasını seyredip püfür püfür esintisinin tadını çıkararak kahvaltı yapmak için bile gidilebilir.

Safranbolu Cam Teras Zipline

safranbolu cam terasBirçok turistik bölgede bu ziplinelara rastlamak mümkün. Karabük Cam Teras ise bunların en büyüğüne sahip. 110 metre yükseklikteki Zipline, 300 metre uzunluğuyla ülkemizin en yüksek Zipline Parkuru olarak biliniyor.

İncekaya-Tokatlı Kanyonu’nun eşsiz manzarasına farklı bir açıdan bakmayı sağlayan Zipline’da adrenalin hormonlarınızı tavan yaptıracak bir serüven sizleri bekliyor! Yani hem aksiyon hem manzara bir arada.

Cam Teras iyi güzel de bana yetmez diyecek olanlar için çok iyi düşünülmüş.

Kristal Teras Zipline sabah 10:00 saatinde açılıyor, akşam 20:00 itibariyle kapanıyor.

Keyfinizi katlayacak, yaşadığınız mutluluğu kahkahalarla dışarı vuracağınız bu yerde eğlence tavan yapıyor!

Haftanın her günü, 10:00 ile 20:00 arası açık.

Kilo sınırlaması mevcut. 30 kg’ın altında veya 100 kg’ın üzerinde olanlar binemiyor. Fakat bu durum ekipmanların çalışma yükleri veya çelik halatın kapasitesiyle alâkalı değil, eğim ayarlarıyla ilgili.

İki kişi aynı çelik halata aynı anda bağlanamıyor. Ancak eşzamanlı olarak, yan yana giden iki ayrı hattan kayabiliyor.

Zippline’dayken telefonla çekim yapmak yasak! Düşünsenize telefonun elinizden kayıp 110 metre yüksekten aşağıya, Tokatlı Kanyonu’nda birinin tepesine düştüğünü? –Deyim yerindeyse- adamın parçası kalmaz! O yüzden güvenlik önlemleri gereği bunu yasaklamışlar.

Bu arada Cam Teras Zipline fiyatları yetişkinler için 30 TL, öğrenciler için ise 20 TL civarında.

Diğer taraftan, Zippline kullanımında kask zorunlu tutuluyor. Çünkü hatlara bağlandığınız ve iniş yaptığınız sırada başınızı çelik halata vurma riskiniz var. Bir de uçuşan saçlarınızın makaraya sıkışmasını istemezsiniz, değil mi?

Parkur kurulumlarının EN 15567-1 standartlarına göre tamamlandığı; ayrıca işletmenin EN 15567-2 standartlarında yapıldığı belirtiliyor. Uluslararası standartlara uygun bir biçimde üretilen makaraların ve kişisel koruyucu donanımların hepsi günlük kontrolden geçiriliyor.

Zippline’da kullanılan çelik halat 16.000 KG’a dayanıklıymış. Tesisin uygunluk belgesi mevcutmuş. Yani içiniz rahat olsun, sadece maceraya odaklanın!

Safranbolu Cam Teras Yürüyüş Parkuru

Burayı yalnızca cam terastan seyretmekle yetinmeyin. Sol tarafta bulunan merdivenlerden kanyona inin. Ağaçların altında, dere kenarında uzun uzun yürüyün. Fakat önce bir şeyler yiyin ve yanınıza su alın. Çünkü 2 km yürümeniz gerekecek.

Yürüyüş için de 4 TL ücret alınıyor. Kanyonu metrelerce yükseklikten izlerken bol bol oksijen depolamak iyi gelecek.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu at çiftliği de içeriyor. At turları 20 TL olarak fiyatlandırılıyor. Gelmişken bu deneyimi de yaşayın mutlaka.

Safranbolu Cam Teras Alışveriş ve Restoran

safranbolu cam terasTeras alanında küçük sevimli dükkanlar bulunuyor. Buralarda yöresel kıyafetler ve hediyelik eşyalar satılıyor.

Terasın arkasında büyük bir restoran var, tam kanyona bakıyor. Yani merak etmeyin, bu güzellikler orada da sizinle olacak!

Safranbolu Cam Teras Giriş Ücreti 2023 Yılında Ne Kadar?

Safranbolu Kristal Teras giriş ücreti 2023 yılında 7 TL. Otopark ücreti ise 5 TL. Ücretli otopark alanının arkasında bir park yeri daha yer alıyor, buraya ücretsiz park edebilirsiniz.

Terasta süre sınırı bulunmuyor, isterseniz 10 saat kalın!

Safranbolu Cam Teras Nerede?

Safranbolu, tarihi evleriyle meşhur bir bölge. Manzarasına da söylenecek söz yok. Batı Karadeniz Bölgesindeki bu ilçe, Karabük’e bağlı ve denizden 65 km içeride. Kastamonu ve Bartın ile komşu.

Safranbolu Cam Teras da o manzaranın tadını en iyi çıkarabileceğiniz yerlerden.

İncekaya-Tokatlı kanyonu üzerine kurulu bu terasın tam adresi ise şu şekilde:

İncekaya Cd., 78600 Tokatlı/Safranbolu/Karabük

Safranbolu Cam Teras Nasıl Gidilir?

Burası Ankara’ya 2,5 saat ve 230 km uzaklıkta. İstanbul’a ise 4 saat- 410 kilometre mesafede. Kocaeli-Safranbolu arasında ise ortalama 320 km uzaklık var. Araçla takriben 3 saat 40 dk sürüyor.

Kayseri’den Safranbolu’ya 548 km’lik mesafe mevcut. Araçla yaklaşık olarak 6 saat 30 dakika. İzmir ile bu ilçe arasında ise 758 km var. Konya’ya 519, Bursa’ya 420, Eskişehir’e 434 ve Samsun’a 439 km. uzaklıkta. Bunlar ortalama rakamlar.

İlçe merkezine geldikten sonra taksi tutarak da varabilirsiniz buraya. Dilerseniz merkezden Asfalt arabalarına binerek Gayzabaşı’nda inebilirsiniz. Köy içinde 10-15 dk yürüyerek Cam Teras’a gelebilirsiniz.

Yukarıdaki haritadan da nasıl gidebileceğinizi görebilirsiniz.

Safranbolu Cam Teras Ulaşım

Karabük il merkezi ile Safranbolu arasında 8 km uzaklık bulunuyor. İstanbul’dan yola çıkacaksanız ilçeye varmak için Bolu’yu geçiyorsunuz. Daha sonra Ankara-İstanbul karayolunun Gerede kesiminden ayrılıyorsunuz.

Karabük’e varan 82 kilometrelik yolu 8 kilometre daha gitmek suretiyle ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer Ankara’dan gidecekseniz, takip edeceğiniz güzergâh şöyle: Kızılcahamam-Gerede-Eskipazar-Çumayanı-Safranbolu.

Safranbolu Cam Teras Gezilecek Yerler

 1. Yakında ziyaret edebileceğiniz pek çok destinasyon var. Ters Ev bunlardan biri. Burada her şey tamamen ters durumda. Koltuklar, masalar, tüm eşyalar. Siz tavanda yürürken eşyalar tepenizde kalıyor. Biraz başınız dönebilir ama Cam Teras’ın baş döndürücü güzelliğine hazırlık olur!
 2. Öte yandan Tokatlı Kanyonu üzerindeki İncekaya Su Kemeri’ni de görebilirsiniz. Eserin ne zaman inşa edildiği konusunda ihtilâflar var. Ancak mimari değeri tartışılmaz. Safranbolu’ya su getirmek amacıyla İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Yerden 60 metre yükseklikte olan bu su kemerinin uzunluğu 116 metre. 5 kemerli bölüm tamamıyla taştan yapılmış. Kemer üstü, derenin üzerine rastlıyor ve 1.20 metre. Toprak üstüne denk gelen bölümleri ise 2.50 metre.

Tokatlı Deresi kemerin altından akıyor. Üç kıvrımlı su kemeri, kanal içerisinden geçen suyun akış hızını dengeliyor. Buradan geçmekte olan su, Asmazlar Konağı’nın bahçesindeki su terazisiyle kentteki çeşmelere dağıtılıyor. Suyun adı halk arasında ‘Paşa Suyu’.

 1. Safranbolu Cam Teras Tokatlı Kanyonu üzerinde demiştik. Burası zaten kanyonlar şehri. Kanyonların üzerine ilmek ilmek işlenerek yerleştirilmiş sanki. Bu kanyon ise, Hızar Çayı’nın yatağında bulunan kireç taşı tabakalarının aşınmasıyla meydana gelmiş.

Bir ucu Eski Safranbolu Çarşısı’na, öteki ucu ise Tokatlı Köyü’ne çıkıyor. 9 km uzunluğa sahip bu kanyon merkezin kuzeyinde bulunuyor.

Kanyondan yukarı baktığınızda Cam Teras’ın ne kadar da yüksekte olduğunu görüp bir şaşkınlık da burada yaşayacaksınız. Kanyondaki patikada ilerlerken kuş sesleri bu muhteşem manzaralı yolculuğunuz için arka plan melodisi olacak!

İlerlemeye devam ederseniz bir çiftlik karşılayacak sizi. Girişindeki tabelada ‘Eyitimli Atlar’ yazıyor. Dikkat edin ‘eğitimli’ değil, ‘eyitimli’.

Kristal Cam Teras Safranbolu ilçesinin gözbebeği, bu kanyon da onun tamamlayıcısı. Çifte güzellik yani. O zaman biraz daha detaylanıralım.

Patikada yol alırken sol tarafınızda akan suyun coşkusu sizi iyice gaza getirecek! Gide gide

eski bir köprüye varacaksınız. Sarmaşıkların köprüye tıpkı bir gerdanlık gibi yakıştığını göreceksiniz. Burada poz vere vere bir hâl olacaksınız!

Kanyonda birçok aktivite yapmanız mümkün. Atla gezinti, doğa yürüyüşü, paintball, kuş gözlemciliği, piknik-mangal, çadır ve kamp alanlarında konaklama bunlardan bazıları.

 1. Safranbolu gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil tabii. Buraları görüp, bir güzel tadını çıkardıktan sonra Karabük’ün bu nâdide ilçesini baştan başa turlayın deriz.

Osmanlı kent mimarisini yansıtan Safranbolu; yaşam tarzı, kent kültürü, gelenek ve görenekleri, tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve yöresel yemekleri ile çok şirin, nostaljik, otantik bir şehir. Peruhi, cevizli keşli yayım, Safranbolu lokumu, safranlı zerde, safran çayı da size tavsiye edebileceğimiz geleneksel lezzetlerinin başında geliyor.

 1. Tarihi Saat Kulesi’ne uğrayabilir, Kent Müzesi’ndeki tarihi eserleri yakından görebilirsiniz. Çikolata Müzesi, Anadolu Saat Kuleleri Minyatürleri Parkı Müzesi, Tabakhane Müzesi ve Kaymakamlar Müze Evi de kentin diğer önemli müzelerinden
 2.  Safranbolu Cam Teras manzarası ile sizi kendinizden geçirecek zaten de başka seyir noktaları da yer alıyor burada. Hıdırlık Tepesi onlardan biri.
 3. Yine Safranbolu’ya gelmişken Havuzlu Asmazlar Konağı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Yazıköy Su Değirmeni’ni görebilir, Karabük Kent Ormanı’nda stres atabilirsiniz. Çamlık Tabiat Parkı’nın da eksiği yok fazlası var!
 4. Pek çok mağaranın bulunduğu kentte Bulak Mencilis Mağarası da özellikle görmenizi istediğimiz yerlerden.
 5. İlçenin ünlü alışveriş yerlerini de unutmuyoruz: Eski Safranbolu Çarşısı, Safranpark AVM, Safranbolu Yemeniciler Arastası, Safranbolu Demirciler Çarşısı.
 6. Amasra, Bartın, Yörük Köyü ve Kastamonu da buraya yakın bölgelerden. Kısaca Safranbolu hem içiyle hem çevresiyle gez gez bitmez!

Sık Sorulan Sorular

 1. Safranbolu Cam Teras yüksekliği ne kadar?

Yerden 80 metre yükseklikte, eni 11 metre.

 1. Safranbolu Zipline kaç metre?

300 metredir.

 1. Safranbolu Cam Teras giriş ücreti 2023 yılında ne kadar?

7 TL (Otopark ücreti 5 TL.)

 1. Safranbolu Cam Teras Kastamonu arası kaç km?

120 km, 1 saat-43 dakikadır.

 1. Safranbolu Cam Teras kaç yılında yapıldı?

2012 yılında yapılmıştır.

 1. Safranbolu’dan kristal terasa nasıl gidilir?

Karabük Otagarı’ndan kalkan otobüslere binerek ulaşabilirsiniz.

 1. Safranbolu Kristal Teras arası kaç km?

6 km, 12 dakikadır.

 1. Safranbolu Cam Teras hangi kanyonda?

İncekaya-Tokatlı Kanyonu’ndadır.

O zaman bizden bu kadar. Safranbolu Kristal Cam Teras gezi konusunda yeterince bilgilendirdik. Fakat çekeceğiniz fotoğrafların güzelliğini anlatamayız, hissedeceğiniz huzurun tarifini yapamayız. Artık top sizde!

Yorum yapın