Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Lavanta Kokulu Köy Nerede? Lavanta Köyü Nasıl Gidilir?

Lavanta Kokulu Köy Nerede? Lavanta Köyü Nasıl Gidilir?

Lavanta kokulu köy son zamanların en fazla ve en gözde gezilecek yerlerinden bir tanesi olmuştur. Lavanta kokulu köy veya lavanta köyü her sene özellikle de ilkbahar aylarında oldukça fazla turist çekmektedir. Isparta il sınırları içinde yer alan bu köy turistik mekan Keçiborlu ilçesine bağlı durumdaki Kuyucak köyünde köylü kadınlar tarafından kurulmuştur. Lavanta bahçeleri olarak da varlıklarını sürdürmektedir. Lavanta kokulu köye şehir yaşamının stresinden uzak bir ortam yaratmak isterseniz ve bir gün de olsa kafanızı dinlemek isterseniz mutlaka burayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Herkesin görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Lavanta kokulu köy nerede? Lavanta köyüne nasıl gidilir? Lavanta kokulu köy hava durumu nasıl? Gibi daha pek çok merak ettiğiniz soruların tümünü içeriğimizin devamından bulabilirsiniz. Lavanta kokulu köy hakkında merak ettiğiniz tüm sorular içeriğimizin devamında…

Lavanta Kokulu Köy Nerede?

lavanta kokulu köy

Lavanta köyü son zamanların en favori ve gözde mekanlarından biri haline gelmiştir. Her sene oldukça sayıda turist çeken bu köy aynı zamanda köy gelirlerine de katkı sağlamıştır. Lavanta kokulu köy diğer bir tabiri ile lavanta köyü Akdeniz bölgeli illeri arasında yerini almış Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı durumda bulunan Kuyucak köyünün diğer ismidir. Isparta merkez ile Kuyucak köyü arası uzaklığı yaklaşık olarak 48 km uzaklıkta bulunur. Keçiborlu ilçesine uzaklığı ise yaklaşık olarak neredeyse 15 km’dir. Bundan dolayı da ulaşımı oldukça kolaydır. İster özel aracınız ile isterseniz de taksi ile lavanta kokulu köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Lavanta kokulu köy ulaşım en çok karşılaşılan soruların başında gelmektedir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu köye ulaşım oldukça kolaydır. Gül üretim ile ünlenen ve gül üretiminde oldukça önemli bir yere sahip olan Isparta lavanta üretimi iddiası ile de son zamanlarda sesini oldukça fazla duyurmuştur. Kuyucak köyü herkesin bildiği Lavanta kokulu köy olarak bilinmektedir. Lavanta kokulu köyün son dönemlerde bu kadar ünlenmesi ve her hafta çok fazla sayıda ziyaretçiyi kendisine çekmesinde de hem köyün kadınlarının hem de Anadolu Efes T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliği sayesinde gerçekleştirilmiş olan gelecek turizminde oldukça büyük önemli payı da bulunmaktadır.

Lavanta kokulu köy Kuyucak her yıl sürdürülebilir nitelikteki projeyi sahiplenerek bu köy ya da kasabaları turizm ve markalaşma sürecinde bütünü ile destekleyen gelecek turizminde 2016 projelerinden sadece bir tanesidir. Aslında lavanta kokulu köy adı da gelecek turizmde desteğini almak amacı ile kurula sunulmuş olan projenin esas adıdır. Lavanta kokulu köy sayesinde de çevrede yetişen lavantaların sadece Türkiye de değil tüm dünyada tanınması yerel halkı üretime teşvik etmiştir ve yeni kaynaklar oluşumuna itmiştir böylelikle de köye çok daha fazla güçlü bir ekonomi kazandırılması ve tabi ki de kırsal turizme de önemli ölçüde katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Lavanta Köyüne Nasıl Gidilir?

Lavanta köyüne ulaşım yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi oldukça kolay sağlanmaktadır. Lavanta kokulu köy ulaşım oldukça merak edilen konuların başında gelmektedir. Lavanta kokulu köye ulaşım çok kolaydır. Hem Kuyucak köyünden hem de Isparta ilinden kolay bir şekilde lavanta köyüne ulaşım sağlamış olursunuz. Eğer Isparta ili dışından lavanta kokulu köye ulaşım sağlayacaksanız iki farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kişinin kendisinin planlama yaparak gitmesidir diğeri ise tur şirketleri ile anlaşım düzenlenen turlara katılım sağlanmasıdır. Lavanta kokulu köy gitmesi son derece kolay olan bir köydür. Eğer lavanta kokulu köye İstanbul ilinden özel aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız öncelikle Isparta’ya gitmek için Osman gazi köprüsü Bursa güzergahını veya Ankara karayolunu kullanabilirsiniz. Köprü ücreti ödemeden bölgeye ulaşım sağlamak için ise Ankara tarafından gidiş sağlayabilirsiniz. Bu yolun seçilmesi durumunda ise Gebze Bilecik Eskişehir ve afyon tabelaları takip alınarak yaklaşık olarak 6 saatte Isparta iline ulaşım sağlamış olacaksınızdır. Bursa yolundan ulaşım sağlamak isteyenler için ise Osman Gazi Köprüsünü geçiş yaptıktan sonra Bursa ve Eskişehir illerini takip ederek Isparta iline ulaşım sağlamak oldukça basittir. İstanbul ilinden Isparta iline uçak ile gitmek de bir ulaşım seçenekleri arasındadır. Isparta il merkezinden Lavanta kokulu köy Kuyucak gitmek için merkezden çıkarak Süleyman Demirel Üniversitesini geçtikten sonra önce Keçiborlu daha sonra ise Kuyucak köyüne geçiş yapılması gerekir. Isparta ilinden lavanta kokulu köye toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak isteyenler için ise Isparta garajdan kalkan Keçiborlu turizm otobüsleri ile köye ulaşım sağlayabilirsiniz. Yani görüldüğü üzere Lavanta kokulu köy ulaşım sağlamak oldukça kolaydır.

Lavanta Kokulu Köye Hangi Aylarda Gidilir?

Lavanta kokulu köy nerede? Sorusu oldukça sık karşılaşın sorulardan bir tanesidir. Lavanta kokulu köy son zamanların en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan yerlerinden bir tanesi haline gelmiştir. Turist ağırlamakla da kalmayan bu köy düğün çekimleri, dış çekimleri gibi çekimler için de oldukça uygun bir mekandır. Lavanta kokulu köy Isparta ilinde yer almaktadır. Eğer ki yolunuz Isparta iline düşerse mutlaka lavanta kokulu köye uğramadan gitmemenizi tavsiye ederiz. Burası özellikle ilkbahar aylarında oldukça turist ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin oldukça dikkatini çeken bu yere mutlaka gelirken fotoğraf makinenizi de almanızı tavsiye ederiz çünkü çıkacak olan harika fotoğraf kareleri sizlere birer anı olarak kalacaktır. Lavanta kokulu köye her zaman gidilebilir.

Lavanta kokulu köy Isparta ilinde yer almaktadır. Ancak lavantaların en güzel görünümüne sahip olduğu ve boylarının en uzun olduğu dönem haziran ayı ortasından itibaren ve temmuz ayının sonuna kadarki süreci kapsar yani buraya yaz aylarında gelmeniz o muhteşem ortamı yakalamanıza neden olabilir. En harika olan kareleri fotoğraflamak ve köyü en renkli olduğu zamanda görmek için en ideal zaman temmuz ayının ikinci ya da birinci haftası olmaktadır. Lavanta hasadı ise ağustos ayının ilk başlarında gerçekleşir. Bundan dolayı da lavanta kokulu köye gitmek isterseniz temmuz ayları tam zamanı olabilir.

Lavanta Kokulu Köyde Nerede Kalınır?

Gezi esnasında en çok merak edilen ve en çok sorulan soruların başında ise Lavanta kokulu köy otel seçenekleri gelmektedir. Lavanta kokulu köy de nerede kalınır? Nerede konaklama yapılır? Gibi pek çok soruları ile karşılaşmaktayız. Köyde pansiyon olarak hizmet veren evler ile alakalı bilgi almak isterseniz lavanta kokulu köy kadın girişimi üretim ve işletme kooperatif başkanı ile görüşme sağlayabilirsiniz. Köy de kalabileceğiniz otel seçenekleri mevcut değildir fakat Isparta ilinde konaklayabileceğiniz pek çok otel imkanları vardır. Merak edilen bir diğer konuların başında ise lavanta kokulu köye yakın gezilecek yerler oluyor. Lavanta kokulu köy zaten başlı başına gezilecek yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda çevresinde gezebileceğiniz farklı alternatif seçenekleri de mevcuttur. Buraya bir gezi planlamışken gezinizi iki günlük olarak planlayabilirsiniz ve gelmişken de Isparta ilinin sınırları içinde yer alan Eğirdir gölünün ve Burdur da yer alan Salda gölünü mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz. Hatta ilk gününüzü Eğirdir gölüne ayırabilir ve lavanta kokulu köyünü gezmeyi de planlayabilirsiniz. Bölgede olduğunuz ikinci gün ise sabah erkenden Burdur’a giderek öncelikle sagalassos antik kentini daha sonra ise salda gölünün harika güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Salda gölü son zamanlarda eski güzelliğini kaybetse de kuraklık nedeni ile eski maviliği olmasa da yine de gezilip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Isparta

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak Isparta ilinde yer aldığını yukarıda da bahsetmiştik. Eğer yolunuz Isparta iline düşerse burayı mutlaka gezip görmelisiniz aynı zamanda harika fotoğraf kareleri bile yakalayabilirsiniz. Isparta’nın neredeyse birkaç sene öncesine kadar radar dışı olan Kuyucak köyü son zamanlarda Türkiye’nin en uğrak noktalarından biri haline gelmiştir diyebiliriz. Lavanta üretimi üzerinden istihdam yaratıp turizme katkı sağlamak ve gelir kaynağı oluşturmak üzere tasarlanmış olan bir proje oldukça başarılı sonuçlara imza atmıştır. Köydekilerin hepsi lavantaya olan bu ilgi ve alakadan oldukça memnundur. Özellikle de köyün kadınlarına harika ve yeni bir yaşam alanı açmıştır. Yukarıda da bahsetmiş olduğunuz gibi Lavanta kokulu köy Isparta ilinin Kuyucak köyünde yer alır. Lavanta kokulu köy olarak bilinir ve son zamanların oldukça ilgi odağı olan lavanta kokulu köy gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Isparta merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 45 km kadardır ve küçük köyde 250 tane hane yer alır. Lavanta bahçelerinin popüler olmasından dolayı bu şirin köye ise oldukça fazla sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Lavanta Kokulu Köy Hakkında Bilgiler

Lavanta kokulu köy nerede? Merak eden kişiler için yukarıda bahsini geçirdiğimiz gibi lavanta kokulu köy Isparta ilinde yer almaktadır. Çok eski zamanlarda Kuyucak köyünde kurak ve susuz bir şey ekilmemiş ve tarlalara boş kalmasın diye ekilen ilk kez lavanta fideleri olmuştur ve sosyal medyanın da etkisi ile beraber 3000 hektar alana kadar yayılma sağlamıştır. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlamaktadır ve lavanta tarlaları denilince de akla ilk gelen yer Fransa’nın provans bölgesi gelir. Ancak Isparta ilinin Keçiborlu ilçesine bağlı olarak Kuyucak köyünde yetiştirilen lavantalar her geçen gün daha da fazla meşhur hale gelmiştir.

Lavanta bahçeleri Kuyucak köyüne gelmeden sağlı sollu sıralanır. Köy tarlaların en sonunda bulunuyor. Köyde yeme ve içme alışveriş yönünden zengindir. Tarlaları da gezip gördükten sonra alışveriş için Kuyucak köyüne gidebilirsiniz. Lavanta kokulu köy Isparta ilinde yer aldığını yukarıda da bahsetmiştik. Buraya gezme amaçlı özellikle de yaz aylarından pek çok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Burada lavantalar özellikle haziran ayında çiçeklenmeye başlar ve burayı ziyaret etmek isterseniz en doğru zaman genel olarak haziran ayıdır. Ama lavantaların mor çiçek açtığı ve mis gibi koktuğu tarih temmuz ayıdır.

Üreticilerin ise söylemiş olduğu tarih temmuz ayının ilk haftasından sonraki ilk günler en güzel ve en harika koktukları zamanlardır. Her sene temmuz ayında düzenlenen Isparta Keçiborlu da lavanta tarlalarında dolaş etkinliği ile yerli ve yabancı çok sayıda binlerce kişi burayı ziyaret etmektedir. Kuyucak köy halkı da lavanta dışı hatmi çiçeği ve papatya gibi yörede farklı türde yetişen çiçekleri de yetiştirmektedir. Mesela karaciğer yağlanması burun akıntısı gibi hastalıklara da oldukça iyi gelmektedir. Hem güzelliği ile hem de faydaları ile lavantalar ilgi çekmektedir. Köy halkı geçimini lavanta ile sağlar. Lavanta yetiştiriciliği hakkında da köy halkına çeşitli eğitimler verilmektedir.

Lavanta Köy de Ne Yenir? Ne Alınır?

Lavanta kokulu köy son zamanların en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir. Lavanta kokulu köy Isparta ilinde yer aldığını yukarıda da belirtmiştik. Lavanta kokulu köy kadın girişimi tarafından yapılan çorbası ve haşhaşlı kaymaklı sarması ile en çok tercih edilenler arasındadır. Aynı zamanda tavuk ve et ızgara çeşitleri de yapılır. Hafta sonu çok yoğun olduğu için yemek kalmayabiliyor. Aynı zamanda lavantadan yapılan sabun ise lokum yağ kolonya birçok ürün satın alabilirsiniz. Lavanta bahçelerine ulaşım da oldukça kolay bir şeklide sağlanır. İster Isparta ilinden isterseniz de Kuyucak köyünden Lavanta kokulu köy ulaşım imkanı çok kolay bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Keçiborlu Kuyucak köyü arası yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Bu mesafe araba ile yaklaşık olarak 15 dakikadır. Her yerde lavanta kokulu köy tabelasını göreceğiniz için kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Isparta merkeze uzaklığı 47 km, havaalanına uzaklığı ise yaklaşık olarak 30 km’dir.

Lavanta Köyü Hakkında Bilinmeyenler

Buraya gelecek olan ziyaretçiler tarafından merak edilen konuların başında ise konaklama seçenekleri gelmektedir. Lavanta kokulu köy otel seçenekleri köy de mevcut olmayıp Isparta ilinde konaklayabileceğiniz oteller mevcuttur. Bunun haricinde lavanta köyünde konaklayabileceğiniz alanlar yer almamaktadır. Burayı ziyaret eden kişilerin fotoğraflarını gören kişiler tarafından Lavanta kokulu köy nerede sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Kuyucak köy Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinde yer alır ve köy Isparta şehir merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta bulunur Keçiborlu ilçe merkezine ise yaklaşık olarak 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Ziyaretçiler köyde huzur ve sakinliğin yanında eşsiz doğa ortamında birbirinden güzel ve özel fotoğraflar çektirme fırsatı bulmaktadır.  Tarlalara yerleştirilen ahşap pencereler ve salıncaklar ziyaretçilerin fotoğraf çektirirken keyifli zamanlar geçirdikleri yerlerden bir tanesi haline geliyor. Merak edilen konuların başında ise lavanta köyü mevsimi hangi mevsimler daha güzel oluyor sorusu gelmektedir.

Lavanta köyüne tur düzenleyecek veya ailece Lavanta kokulu köy ziyareti gerçekleştirecek olan kişiler için buraya ne zaman gidilmesi gerektiğini araştırılıyor. Bölgede lavantalar haziran ayında çiçek açmaya başlıyor ve ay sonuna doğur ise morarmaya başlıyor. Bu durum ise yaklaşık olarak 45 50 gün arası sürüyor. Lavantalar ağustos ayında hasat ediliyor. Çevrenin tamamen mora boyanmış olduğu halini ise temmuz ayında görmek mümkündür. Çünkü ağustos ayı itibari ile hasat zamanı başlamaktadır. Bundan dolayı lavanta köyüne hangi tarihte veya hangi ay aralığında gelmeliyiz diye soruyorsanız bunun için en uygun tarih temmuz ayı diyebiliriz. Köye gidecek olan ziyaretçiler lavanta kokulu köy de ne yapılır diye araştırma içine giriyor. Bölgede keyifli kahvaltı yapılırken rehber eşliğinde lavanta bahçelerine gezi gerçekleştirilir. Aynı zamanda bölgede bisiklet gezilere veya keyifli doğa yürüyüşleri yapılabilir. Bunun yanında bol bol fotoğraf çektirmek için güzel alanlar vardır.

Keşfedilmemiş Lavanta Köyü

Lavanta köyü nerededir? Diye soran vatandaşlar için Lavanta kokulu köy Kuyucak ilçesinde yer almaktadır. Son dönemlerde oldukça popüler olan bu yer sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ile de kendini bir hayli tanıtmış ve duyurmuştur. Lavanta köyü diğer adı ile Lavanta kokulu köy oldukça fazla sayıda turist çekmektedir. Lavanta kokulu köye herkesin gitmesini tavsiye ederiz. Çünkü kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Lavantanın ekonomik olarak tarımını Türkiye de Isparta Keçiborlu yöresinde yapılır. Lavanta pek çok alanda kullanılır. Özellikle lavanta yağı kozmetik ve parfüm sayesinde oldukça fazla tercih edilir. Lavanta çayı karaciğer yağlanmasının da önlenmesinde çok faydalı ve aynı zamanda sakinleştirici etkiye de sahiptir. Lavanta suyu ise cilde tonik olarak uygulanır ve gözenekleri oldukça sıkılaştırır. Yani lavantanın oldukça fazla sayıda yararı vardır. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Lavanta kokulu köy Kuyucak Isparta ilinde yer almaktadır. Isparta ili aynı zamanda gül üretimi ile de oldukça meşhurdur. Kuyucak köyü herkesin bildiği üzere lavanta köyü olarak biliniyor. Lavanta kokulu köyün bugün bu kadar tanınıp her hafta binlerce sayıda ziyaretçi ağırlamasında ise hem köyün kadınlarının hem de Anadolu Efes kalkınma programı iş birliği ile yürütülen gelecek turizmin payı vardır. Kuyucak köyü her sene sürdürülebilir projei sahiplenip bu köy veya kasabaları turizm ve markalaşma sürecinde tepeden tırnağa destekleyen ve gelecek turizminde 2016 projelerinden bir tanesidir. En güzel yanı ise Lavanta kokulu köy baştan sona Kuyucaklı kadınların elinde büyüyor olmasıdır ve tamamen onların görev almış olduğu bir projedir. Projenin sorunsuz bir şekilde ve pek çok kurumun desteği ile her geçen gün daha da çok güçlenmesi sonucu özellikle de son 2 senedir, Kuyucak’ı ziyaret edenleri harika bir ortam bekliyor. Köyün olabilecek her köşesinde oluşturulan lavanta tarlaları bu tarlaların içine kurulmuş fotoğraflık alanlar ve ara sokaklarda ki sevimli şirin mi şirin taş evler her evin önünde lavanta ile ilgili ürünlerin satıldığı ve üretici tezgahlar soluklanmaya pek çok kafe ve köy kadınlarının bitmek bilmeyen enerjisi ile güler yüzleri buraya geldiğiniz zaman hissedeceklerinizden sadece azıdır.

Lavanta Kokulu Köye Gelmeden Evvel Bilmeniz Gerekenler

Eğer yakın zamanlarda bir Lavanta kokulu köy gezisi yapmayı planlıyorsanız ve birkaç konuda sizi uyarmak isteriz. Daha doğrusu birkaç konuda tavsiye vermek isteriz. Lavanta kokulu köy Isparta merkezden yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Lavanta kokulu köye çok erken saatlerde veya akşamüstü saatlerinde gelebilirsiniz. Yok eğer o kadar erken kalkamam derseniz de akşam 7 gibi daha sakin gezebilirsiniz. En yoğun ziyaret dönemleri temmuz aylarında olmaktadır. Özelikle hafta sonları adım atacak yer bulmanız da oldukça zor olabilir. Tüm tur şirketlerini yığıldığı köyün en aşağısında a ki tarlalar maalesef fotoğraf için pek uygun değildir.

Lavantaların en güzel göründüğü zaman ise haziran ortasından temmuz başına kadar ki geçen zamanı kapsar. Lavanta tarlalarında hasat ağustos ayının başında başlar ve yine de dönem dönem mevsimsel aksamalar yaşanabilir hasat zamanını kontrol etmenizde fayda olacaktır. Şuna da değinmek gerekirse tarlalarda olabildiğince arı olduğunu belirtmeliyiz. Hatta altını kırmızı kalem ile çizsek yeridir. Bal yapma derdindekiler sizi pek umursamıyor. Ama bal mevzusu bittiği zaman ise kendinizi korumanız gerekebilir. Özellikle de alerjisi olanlar için mutlaka önlem almanız da fayda olacaktır. Merak edilen bir diğer konuların başında gelen ise Lavanta kokulu köy giriş ücreti 2022 ne kadar sorusudur.

Buraya girişler ücretsiz olup dilediğiniz zaman dilediğiniz vakit de gelip gönlünüzce dolaşabilirsiniz. Buraya gelirken yanınızda bir fotoğraf makinesi getirmeyi de ihmal etmezseniz sizin için harika olur. Çünkü muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilir ve bu fotoğraf kareleri de sizler için ilerde Lavanta kokulu köy hatırası olarak kalabilir. Lavanta kokulu köy mutlaka herkesin gezip görmesi gereken yerlerin başında gelir. Isparta iline yolunuz düşerse lavanta kokulu köyü gezmeden gitmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü Isparta’ya kadar gelmişken lavanta kokulu köyü gezip görmemek olmaz. Bundan dolayı buraya bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Lavanta Köyünde Neler Yapılır?

Lavanta kokulu köy giriş ücreti 2022 yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi ücretsizdir. İstediğiniz zaman ve dilediğiniz vakit de lavanta kokulu köye gelip gezebilirsiniz. Aynı zamanda çıkaracağınız harika fotoğraf kareleri ile burada güzel anılar biriktirebilirsiniz. Lavanta kokulu köye ulaşım oldukça kolaydır. Öncelikle Isparta iline gelmeniz gerekir. Isparta ilinden de ister kendi aracınız ile isterseniz de taksi ile yaklaşık olarak 45 dakikalık bir yol mesafesinden sonra buraya kolaylık ulaşım sağlayabilirsiniz. Lavanta kokulu köy mutlaka gezilip görülmesi gereken harika yerlerden bir tanesidir. özellikle son zamanların da gözde mekanlarından biri olan lavanta kokulu köy sosyal medya sayesinde de oldukça fazla duyulmuştur. Herkes buranın yerini merak ederken akıllarda daha pek çok soru olmaktadır. Lavanta kokulu köy yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Isparta ilinin Kuyucak ilçesinde yer almaktadır. Buraya genelde haziran ve temmuz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Burası son senelerde oldukça fazla sayıda ziyaretçi akınına uğrayan yerlerden bir tanesi haline gelmiştir. Lavanta köyü özellikle fotoğrafçıların da oldukça fazla dikkatini çekmiştir. Özellikle düğün çekimleri ve dış çekimler için de çok fazla tercih edilen yerlerden birisi haline gelmiştir. Lavanta bölgede özellikle haziran ayı içinde çiçeklenmeye başlamakta ve çiçeklenme kademeli olarak yaklaşık 45 gün kadar sürmektedir. Çiçeklenme döneminde bu görsel şölen özellikle fotoğrafçıların dikkatini çeker. Ağustos ayında ise artık lavanta hasadı başlar. Bir yandan lavantalar hasat edilmekte ve bir yandan da hasat edilen lavantaların yağı çıkarılmaktadır.

Lavanta Köyüne Hangi Tarihlerde Gitmek Daha Uygundur?

Lavanta kokulu köy fotoğraf çekmek ve lavantaları hasattan önce en mor hali ile yakalamak isterseniz bunun için en uygun tarih ve zaman aralığı temmuz sonu ve ağustos başıdır. Ağustos ayından itibaren hasat zamanı başlamaktadır. Lavanta köyünde yapabileceğiniz pek çok aktivite seçenekleri de bulunur. Isparta yakınlarında gezebileceğiniz harika alanlar vardır. Geleneksel kıl çatırda ve otantik bir ortamda köy kahvaltısı ile güne başlayabilirsiniz. Gruplara lavantanın faydalarının ve tarihçesinin anlatıldığı küçük bir rehberlik hizmeti yer almaktadır.

Isparta gezilecek yerler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın