Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede? | Giriş Ücreti 2022

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede? | Giriş Ücreti 2022

Bu yazımızda sizler için Ballıkayalar Tabiat Parkı hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını cevap vereceğiz. Eğer sizlerde harika bir doğa gezisine çıkmak isterseniz ballıkayalar keşfedilmeyi bekleyen bir yerdir. 1995 senesinde bakanlar kurulu kararı ile Kocaeli Gebze sınırları içinde yer alan Ballıkayalar vadisi tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. 2 km’lik bir alanı ifade eden tabiat parkı içinde pek çok endemik bitki türü yer almaktadır aynı zamanda farklı kuş türleri köstebek, çiçek, çakal ve tilki gibi daha pek çok türde canlı mevcuttur. Vadi içinde çok büyük olmasa da irili ufaklı çaylar ve şelaleler mevcuttur. Kayaların arasından süzülen çayların yaratmış olduğu ses ve harika görünüm eşliğinde gezi yapmak tüm stresinizi azaltmak için sizlere oldukça iyi gelecektir. Vadi içinde gezi parkurları ve aynı zamanda tırmanmak için yerler yer almaktadır. Ballıkayalar tabiat parkı nerede? Ballıkayalar tabiat parkında ne yapılır? Gibi merak edilen pek çok soruların yanıtlarını içeriğimizin devamından bulabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede?

1995 senesinden bu yana koruma altına alınmış olan Ballıkayalar tabiat parkı uzun bir süredir dağ sporlarına ev sahipliği yapmıştır. Hala daha yapmaya devam ediyor. Özellikle burada yapılan trekking parkuru oldukça fazla yapılmaktadır. Gruplar şeklinde yapılan doğa yürüyüşünde pek çok canlıya karşılaşmanız ve vadinin en egzotik noktalarını keşfetmeniz mümkündür. Ballıkayalar tabiat parkı trekking düzenleyen pek çok şirket bulabilirsiniz. Belki de heves etmeyebile korktuğunuz dağ sporları arasında yer alan dağcılık ballıkayalar tabiat parkında yapılan popüler sporlardan bir tanesidir. profesyonel kişilerin yardımı ile beraber bu işi başarabilirsiniz.

Ballıkayalar da dağcılık yaşamanız için birden fazla firma sizi beklemektedir. Aynı zamanda burada yapabileceğiniz farklı şekilde alternatif seçenekleri de mevcuttur. Bunların yanında Ballıkayalar tabiat parkı kamp seçenekleri de mevcuttur. Dağ sporları demişken yapabileceğiniz alternatif aralarında kamp yapabilirsiniz. Aslında Ballıkayalar’da belirli bir kamp bölgesi bulunmuyor. Fakat piknik yapılan yerlerde tuvalet ve su olduğundan dolayı kampçılar bu alanda yoğunlaşmış durumdadır. Yani burada oldukça fazla sayıda kamp yapılmaktadır. Burada 20 TL’ye bir çadır kiralamanız mümkündür. Eğer piknikçilerden uzak bir yerde kamp yapmak isterseniz de tüm eşyalarınızı taşıyıp parkın içine gitmeniz gerekebilir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Burası hakkında merak edilen soruların başında gelen Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022 ne kadar? Sorusudur. Buraya girerken sizlerden herhangi bir giriş ücreti talep edilmiyor. Yani istediğiniz saat istediğiniz vakit gelip dilediğiniz şekilde gezinizi yapabilirsiniz. Fakat şunu da belirtmemiz gerekir ki 20 TL otopark ücreti mevcuttur. Aynı zamanda piknik yapmak isteyen kişiler 20 TL masa parası alınmaktadır. Kamp yapmak isteyen kişiler için ise 40 TL çadır parası alınmaktadır. Ballıkayalar tabiat parkı Gebze ilçesinde yer almaktadır. Gebze de yaşayan kişiler için burası oldukça gezilecek yerler arasında ön planda gelmektedir. Çünkü burası hafta sonu planları için adeta kafa dinlenebilecek ve gezilebilecek yerler arasında gelmektedir. Merak edilen soruların başında ise buraya nasıl gidilir? Ballıkayalar tabiat parkı ulaşım imkanı nasıldır? Sorularıdır. Gebze ilçesine yaklaşık olarak 8 km kadar uzaklıkta yer alır ve tavşanlı köyüne ise yaklaşık olarak uzaklığı 1 km kadardır. İstanbul ili üzerinden Gebze yolu izlendiği zaman tavşanlı köyü tabelalarını takip etmek tabiat parkına ulaşmak için yeterli gelecektir. Fakat Gebze ilçesine tren ile ya da otobüs ile ulaşanlar tavşanlı köyüne gitmek için minibüsler kullanabilir veya tavşanlı köyü yakınlarından geçin Tepecik otobüslerine binmeniz gerekir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Hakkında

ballıkayalar tabiat parkı

Ballıkayalar Tabiat parkı nerede? Sorusu oldukça merak edilen ve sıkça karşılaştığımız sorular arasında yer almaktadır. Ballıkayalar tabiat parkı Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer almaktadır. Eğer Gebze ilinde yer alıyorsanız ve hafta sonu için gezi planı planlıyorsanız aynı zamanda şehir hayatının koşturmasından ve stresinden yorulduysanız ve yemyeşil doğa ile içi içe bir gün geçirmeyi planlıyorsanız doğru yola çıkmak isteyenler bölgelerine en yakın konumda olan tabiat parkını araştırıyor. Tavsiye edilenler arasında ise Ballıkayalar tabiat parkı gelmektedir. Peki, Ballıkayalar tabiat parkı nerede ve nasıl gidilir esas merak edilen soruların başında bunlar gelmektedir.

Bizlerde sizler için bu yer hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını içeriğimizin devamında cevaplamaya çalıştık. Ballıkayalar tabiat parkı son zamanlarda ve son dönemlerde özellikle trekking yürüyüş parkurları için tercih edilen yerler arasındadır. Eşsiz doğa manzarası ve tabiatı ile ziyaretçilerine oldukça unutulmaz anlar yaşatan bu özel tabiat parkı değişik endemik bitki türlerine de ev sahipliği yapar. Bununla beraber de karaca yaban tavşanı köstebek gibi tabiat pakını gezerken bu tür canlılara rastlamanız da oldukça mümkündür. Canlılar ile içi içe zaman geçirmek için gezi rotanızı Ballıkayalar tabiat parkı oldukça doğru adreslerden bir tanesidir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Hakkında Bilinmeyenler

Yine aynı zamanda en çok merak edilen konuların başında ise Ballıkayalar tabiat parkı ulaşım gelmektedir. Buraya ulaşım oldukça kolaydır çünkü hem Gebze ilçesinden hem de Kocaeli ilçesinden oldukça kolay bir şeklide ulaşım sağlamanız mümkündür. Ballıkayalar tabiat parkı 1995 senesinde bakanlar kurulu kararı ile koruma altına alınmıştır ve yaklaşık olarak 3 km kadar bir alana konumlandırılmıştır. Tabiat parkının içinde yer aldığı vadide şelaleler ve çaylar buraya gelen kişilerin oldukça fazla dikkatini çekmiştir. Bunlar içinde yer alan ise Ballıkayalar deresi kireçtaşı ile kaplanan ve kayalar ile çevrili yapısı ile etkileyici bir kanyonun orta kesiminden çağlayarak akarken kendisine ve bütünleşmiş olduğu doğa ile hayran bırakmaktadır. Doğa yürüyüşleri ve kaya tırmanışları da yapılan aktiviteler arasında yerini almaktadır. Burada yapabileceğiniz oldukça fazla sayıda aktivite seçenekleri mevcuttur. Aynı zamanda sevdikleriniz ile birlikte lezzetli yemekler yemek isteyenler de piknik yapabilirler.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede Ve Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Ballıkayalar tabiat parkı nerede?  Sorusu oldukça fazla karşılaştığımız ve sık sorulan soruların başında gelmektedir. Balılkayalar tabiat parkı yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Gebze ilçesinde yer almaktadır. Eğer Gebze ilçesinde yer alıyorsanız ve hafta sonu planınıza bir aktivite arıyorsanız tercih edeceğiniz ve gezebileceğiniz yerler arasında Ballıkayalar Tabiat parkı gelmektedir. Ballıkayalar tabiat parkı Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer almaktadır ve İstanbul iline yaklaşık olarak uzaklığı 45dakikadır. Bundan dolayı da İstanbul ilinden gelen oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Özellikle de yaz aylarından ve yaz tatillerinde uğrak mekanlardan bir tanesi haline gelmiştir. Bunda da ulaşım kolaylığı vardır. İstanbul ilinden Ballıkayalar tabiat parkına yola çıkanlar Gebze güzergahını takip ederek Tavşanlı köyü tabelalarını takip etmektedir. Eğer özel araçlarınız ile gelecekseniz de Gebze ilçesi Marmaray tren hattı ile ulaşıp Tavşanlı minibüslerine binebilirsiniz. Ballıkayalar tabiat parkına gelmek isteyenler hafta sonları özellikle de Pazar günleri doğal güzellikler ile çevrili olan bu güzel tabiat parkının son derece kalabalık olacağını göz önünde bulundurmalıdır. Kullanacak oldukları yol güzergahlarında bu kalabalığa bağlı olarak da trafik olabileceğiniz yine göz önünde bulundurmalısınız. Hafta içleri piknik yapmak isteyen kişiler için de oldukça mümkün bir yerdir. Trekking için en elvekişli dönem ise yaz aylarıdır. Yazın gölgelik alanları ile kaya tırmanışları için de tercih edilebileceği gezginler tarafından belirtiliyor. Ballıkayalar tabiat parkı yol tarifi oldukça kolaydır. İster Gebze ilçesinden isterseniz de İstanbul ilinden oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2022

Ballıkayalar Tabiat parkı giriş ücreti 2022 yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi girişler ücretsizdir. Dilediğiniz zaman dilediğiniz vakit gidip gezebilirsiniz. Ballıkayalar tabiat parkına gitmeyi düşünenler giriş için herhangi bir ücret ödemek durumunda kalıp kalmayacaklarını haliyle merak etmektedir. Belirtmek gerekir ki ballıkayayar tabiat parkına giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Tabi bu durum yaya olarak girişlerde geçerlidir. Ballıkayalar tabiat parkı özel araç ile gitmek isterseniz otopark ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz. Özel araç ile parkı iriş yapacak olan ziyaretçiler için 2020 fiyat tarifesine göre otopark ücreti 20 TL’dir. Piknik yapmak isteyenler için 20 TL masa parası alınmaktadır. Kamp yapmak isteyenler için ise 40 TL çadır parası alınmaktadır. Özellikle de son bahar aylarında piknik ve kamp yapmak isteyenler için Ballıkayalar tabiat parkı ideal olan tabiat parkları arasında yerini almaktadır.

Eğer sizler de şehrin gürültülü ve stresli yaşamından bıktıysanız ve sessiz sakin huzurlu bir yaşam alanı istiyorsanız değerlendirebileceğiniz alanlardan bir tanesi mutlaka ama mutlaka ballıkaya tabiat parkı olabilir. Çünkü burası ister aileniz ile isterseniz de arkadaşlarınız ile geldiğiniz zaman gönlünüzce piknik yapabileceğiniz ve gezebileceğiniz ortamlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda giriş ücretleri de olmadığı için oldukça fazla tercih edilen yerler arasındadır. Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alan ve Tavşanlı köyünde yer alan Ballıkayalar Gebze iline yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Doğanın tam ortasında yer alan bu tabiat parkı köy kahvaltısı piknik alanları ve kamp alanları ile buraya gelen misafirleri doğa ile baş başa güzel bir yer beklemektedir. Ballıkayalar tabiat parkı ismini çevrede çok fazla sayıda bulunan arılardan gelmektedir. Bu arıların ağaçlarda mağaralarda ve kayalarda yaptığı kovanları bu parkın isminin ballı kayalar olmasında oldukça fazla büyük bir etken olduğu da bilinmektedir.

Buraya geldiğiniz zaman yaklaşık olarak 40 ve 80 metre arasında değişen kanyonda yapacağınız bir yürüyüş sizleri haftanın yorgunluğunu üstünüzden atmasına katkı sağlayacaktır. Kanyonun içinden şelaleye doğru dere yatağından geçen parkurda yürüyüş yapabilirsiniz ve aynı zamanda yürüyüşe gidecek olanlar mutlaka ama mutlaka uygun kıyafet ve trekking ayakkabıları ile gitmelidirler. Ballıkayalar tabiat parkı olmazsa olmazlarından biride piknik yapmaktır. Ateş yakmanın da serbest olduğu bir yerde mangalınızı yakıp semaverde demlemiş çayınızı afiyetle içebilirsiniz. Eğer bir piknik alanı arıyor ve hafta sonu planlarınız da ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız buraya bir şans vermelisiniz. Tabiat parkının çoğu yerinde kamp kurma alanları mevcuttur. Merak edilen soruların başında gelen Ballıkayalar tabiat parkı kamp seçenekleri oluyor. Burada genellikle su kenarlarında kamp kuran kampçılara rastlamanız oldukça mümkündür. Ateş yakmanın da serbest olduğu bu yerde çeşme ve tuvalet de mevcuttur. Aynı zamanda belli bir saate kadar açık olan kahvaltı mekanlarından da yararlanabilir ve kahvaltınızı yapabilirsiniz. Çadır kiralama imkanı da mevcut olan bu yerde isterseniz kendi çadırınızı isterseniz de belli ücret karşılığında kiralayacağınız çadırla keyifli vakit geçirmenin tadına varabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkında Yapılacak Olan Aktiviteler

Ballı kaya tabiat parkında yapabileceğiniz oldukça farklı aktiviteler vardır. Bunların başında yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi piknik yapabilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz. En çok da tercih edilen aktivitelerden bir tanesi de Ballıkayalar tabiat parkı kamp seçenekleridir. Burada dere kenarlarında kamp yapabilir ve doğa ile iç içe huzurlu bir vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında ateş yakmak serbest olduğu gibi mangalınızı veya semaverinizi alıp burada yakabilirsiniz. Farklı aktivite arayan gezginler için bu bölgede yapabileceğiniz birçok alternatif aktivite seçenekleri mevcuttur. İster sakin ve dingin bir atmosferde doğayı keşfedin isterseniz de biraz ter atacağınız aktiviteleri tercih edin herkes için yapılabilecek aktivite seçenekleri oldukça mümkündür. Burada doğayı keşfetmenizin en iyi yollarından bir tanesi de trekking yolculuğudur.

Bölge birinci dereceden sit alanı olduğu için bitki örtüsü ve doğal yaşantısı kesinlikle keşfedilmeye değer bir yerdir. Tertemiz havası ve bol oksijeni ile buraya gelenler Ballıkayalar tabiat parkı hayranı oluyorlar. Bölgede oldukça fazla sayıda trekking turu düzenleniyor. Birden fazla parkura ev sahipliği yapan parkta başlangıç seviyesinden orta seviyeye kadar farklı parkurlar yer alır. Bu parkurda ormanın içinde yürürken kendinizi kimi zaman şelalelerde kimi zaman ise gizli kalmış göletlerin başında bulabilirsiniz. Özellikle günübirlik gerçekleştirilen bu turlar doğa tutkunları için mutlaka katılması gereken aktivitelerin başında gelmektedir. Parkta yapmış olacağınız trekking turu sonrasında ise günün yorgunluğunuz villanızda havuz başında atmak paha biçilemez bir deneyim olacaktır. Özellikle jakuzili bir villa kiralamanız durumunda ise dakikalar içinde tüm yorgunluğunuz atabilir ve ormanları keşfedeceğiniz yepyeni bir gün için hazırlanabilirsiniz.

Heyecan Arayanlar İçin Kaya Tırmanışı

Ballıkayalar tabiat parkı yol tarifi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi buraya kolay bir şeklide hem Gebze ilçesinden hem de Kocaeli ilinden kolaylık ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda burada heyecan arayanlar için kaya tırmanışı yapabilirsiniz. İlk defa 1970 senesinde sporcuların kullanımına açılan parkurlar Türkiye’nin ilk kaya tırmanışı rotaları arasında gösteriliyor. Bugün de bu spor dalı için önemli bir yer tutulan bu parkurlara yalnızca Türkiye den değil de dünyanın her yerinden ilgi duyulmaktadır. Özellikle de her seviyeye uygun tırmanış rotalarına sahip olması nedeni ile dağcılık eğitimleri verilebilen bu bölgede kaya tırmanışına büyük bir ilgi vardır. Park içindeki iki km genişliğinde büyük bir vadi yer alır. Yaklaşık olarak ise 40 90 metre aralığında yüksekliğe sahiptir ve duvarlarında tırmanış yapılabilir. Her seviyeye uygun 100’den fazla tırmanış rotası bulunan bu bölgede eğitmenler eşliğinde heyecan dolu bir gün geçirmeniz de oldukça mümkündür. Yani burada yapabileceğiniz aktivite seçenekleri bir hayli çoktur. Kamp seçeneklerinden tutun trekking parkurlarına kadar yapabileceğiniz oldukça fazla sayıda alternatif seçenekler mevcuttur. Ballıkayalar tabiat parkı hafta sonu planlarınızın vazgeçilmezleri arasında yer alacaktır. Burada aynı zamanda piknik yapabilme imkanınız da vardır. Doğanın huzurunu piknik yaparken hissedeceksiniz. Yemyeşil bir doğadan bahsetmişken bu doğanın dinginliğini deneyimlemeden dönmek tabi ki de olmaz. Ballıkayalar tabiat parkı yalnızca trekking ve kaya tırmanışı ile değil de aynı zamanda sakinliği ile tanınıyor. Güne hafiften bir doğa yürüyüşü ile başlayabilir ve yanınızda getirdiğiniz piknik sepetiniz ile dilediğiniz her yerde keyifli bir şekilde piknik yapabilirsiniz. Park içinde yer alan gölet çevresinde yer alan ahşap banklar sayesinde pikniğiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Özellikle de sabahın erken saatlerinde kimseye rastlamadan yalnızca doğa ile baş başa vakit geçirebilmek oldukça mümkündür. Piknik yapabileceğiniz alanlar hafta sonları ve özel günlerde kalabalık olabiliyor. Bundan dolayı hafta içini seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Eğer tek başınıza olmak istiyorsanız günü buna göre belirlemeniz de fayda olacaktır.

Villanızda Kendinize Vakit Ayırmayı Unutmayın

ballıkayalar tabiat parkı

Balkalayar tabiat parkı ziyaretini gerçekleştirdikten sonra günün yorgunluğunu yalnızca size ati bir villada atabileceğinizi de unutmamalısınız. İstanbul iline yakın villalarda konaklamanız halinde çok kısa sürede bu doğa harikası parkına gidebilir ve keyifli bir gün geçirdikten sonra ise villanızın huzurlu atmosferinde dinlenmeye çekilebilirsiniz. İster uzun süreli isterseniz de yalnızca hafta sonu için keyifli bir kaçamak yapmak isteyin düşlediğiniz tatile uygun bir villa alternatifi bulmak mümkündür. Kış aylarında ise şömine başında dingin akşamlar geçirebileceğiniz ısıtmalı havuzu ile yaz mevsimindeymiş gibi keyif sürebileceğiniz bu villalarda senenin her mevsimi muhteşem bir deneyim ile karşılaşma imkanı yakalayabilirsiniz. Ballıkaya tabiat parkı adeta doğa harikası yerlerden bir tanesidir. Eğer Gebze ilçesine kadar geldiyseniz bir gününüz mutlaka buraya ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü burası hem şehrin gürültülü stresinden uzak bir gün yaşayabileceğiniz hem de keyifli ve huzurlu vakitler geçirebileceğiniz harika doğa ortamı yerlerden bir tanesidir diyebiliriz. Ballıkaya tabiat parkının isminin nereden geldiği de oldukça merak söz konusudur. Eski zamanlarda arılar bu bölgedeki mağaraları doğal kovan olarak kullanırmış. Bundan dolayı da bu ismini almıştır. Aslında bu ismi alana kadar pek çok şekilde anılmıştır ve bunlardan birkaçı ise; Ballı mağaralar, Bal mağaraları ve Bal kayalıklarıdır. Kanyon olarak bilinen bu bölge tabiat parkı statüsündedir. Kanyonun toplam uzunluğu yaklaşık olarak ise 2 km’dir. Genişliği ise bölgeden bölgeye değişiyor ve 60 metre olan yeri de var 80 metre olan yeri de mevcuttur. Ballıkayalar da pek çok ufak şelale vardır ve özellikle de bahar aylarında su debisinin artması ile birlikte daha da gürleşiyor.

Ballıkaya Tabiat Parkına Giderken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Eşyalar

Ballıkayalar tabiat parkı tarihi oldukça merak söz konusudur. Buranın tarihi eski senelere dayanmaktadır. Bölgeye gidecek olanlar için anahtar kelimeyi söylüyoruz “Kaygan Kayalar.” Buraya çoğu kişi bilmeden gittiği için kimi terlik ile kimisi de parmak arası terlik ile gidiyor. Fakat bu şekilde terlik ile gitmek oldukça tehlikelidir. Yanınızda altı kaymayan bot tarzı ayakkabı ve sırt çantası götürebilirsiniz aynı zamanda da bolca su ve atıştırmalık alabilirsiniz. Burayı muhtemelen çoğu kişi görmek için gidecektir. Çoğu ziyaretçi de bu amaçla gitmektedir. Yanınıza mangal ekipmanları almayı unutmamalısınız. Çünkü burada ateş yakmak serbesttir. Dilediğiniz şekilde mangalınızı yapabilirsiniz. Dilerseniz de semaver yakıp çay keyfi yapabilirsiniz.

Ballı kaya tabiat parkı içinde yapabileceğiniz pek çok aktivite seçenekleri mevcuttur. Bunların başında gelen ise yürüyüştür. Yapabileceğiniz en güzel ve en çok zevk alabileceğiniz aktivitelerin başında yürüyüş gelir. Çünkü buranın harika doğa manzarasına karşı yapacağınız yürüyüş içinizi açacak ve kafanızı boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi de kaygan kayalardır. Çünkü kayalar oldukça kaygan olduğu için bir hayli dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Bundan dolayı da ayakkabı tercihlerinizi ona göre yapmalısınız yürüyüş yaparken terlik giymemelisiniz. Yapabileceğiniz aktivitelerin başında kamp gelmektedir. Buraya gelip gitmek istemeyen ziyaretçiler için kamp seçenekleri mevcuttur. Dere kenarında oldukça fazla sayıda kamp yapan kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Eğer burada kendi çadırınız yoksa çadır ücreti için 25 TL kiralama ücreti verirsiniz. Su ihtiyacınız karşılamak için giriş kısmına yakın bir yerde kamp yapmanızı öneririz.

Ballıkayalara Gidecekseniz Bunları Bilmeniz de Fayda Var

Özellikle Pazar günler ballıkayalar oldukça fazla kalabalık olabiliyor. Hafta içleri özelikle piknik için gidecekseniz de oldukça uygun bir zaman dilimi olabilir. Çünkü hafta sonları burada yer bulabilmeniz sizin acınızdan zor olabilir. Aynı zamanda kamp yapan kişileri de hesaba katacak olursak hafta sonu neredeyse burası ana baba günü gibi oluyor diyebiliriz. Trekking yapmak için gidecekseniz ve uygun mevsimi arıyorsanız en uygun mevsim yaz aylarıdır. Burası bir vadi olduğu için yaz sıcaklarında bile gölgede kalan yerler mevcuttur. Bundan dolayı yazın bile kaya tırmanışına uygundur. Ama piknik ve kamp için en güzel mevsimlerin yaz ve ilkbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Yılın bu zamanları aynı zamanda park daha tenha olmaktadır. Burada eğer kamp yapacaksanız sırt çantası yağmura ve suya dayanıklı bir outdor ayakkabı, lamba ve gece serinliğine karşı kalın kıyafetler, eğer mangal ya da kamp ateşi yakacaksanız da kendi kömürünüzü getirebilirsiniz. Çünkü burası bir orman olmadığı için yakacak odun bulmak da bir hayli zorlanabilirsiniz. Buraya eğer özel aracınız ile gidecekseniz İstanbul İzmit istikametinde D-100 kara yolundan ilerleyip Gebze ilçesini geçtikten sonra tavşanlı köyü tabelasını takip edebilirsiniz. Ballıkayalar tabiat parkı tavşanlı köyünü 1 km daha geçtikten sonra solda kalmaktadır. Gebze ilçesinden İstanbul iline toplu taşıma ile gelecek olan kişiler için ise iki seçenek mevcuttur. Otobüs ya da tren tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda farklı tur şirketlerinin de buraya günübirlik ya da kamplı turları olmaktadır. Yani gidiş dönüş program konusunda kafama rahat olsun isterseniz turlar ile de gitme şansınız vardır.

Ballıkayalar Trekking Parkuru

Ballıkayalar trekking ve dağcıların uğrak yeri olduğu kadar piknikçilerin de fazlası ile uğradığı ve piknik yaptığı yerlerden bir tanesidir. Küçük bir gölet etrafındaki bu tahta masaları hafta sonları ve özellikle bahar yaz aylarında boş bulmak için erkenden gelmeniz gerekiyor. Piknik için en uygun zamanlar hafta sonları ve son bahar ayları diyebiliriz. Ballıkayalar tabiat parkına giriş ücreti buraya gelecek olan ziyaretçiler tarafından en çok merak edilen ve en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Ballıkayalar tabiat parkına giriş ücreti 2022 senesinden itibaren 25 TL’dir. Bu fiyat otopark ücreti içindir. Eğer buraya araçsız olarak gelecekseniz giriş için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz yalnızca bu ödediğiniz ücret otopark ücretidir. Aynı zamanda kamp yapmak isterseniz de ödeyeceğiniz ücret kişi başı 50 TL’dir. Burası adeta bir cennet bahçedir diyebiliriz. Yapacağınız piknik veya kamp seçeneklerinin yanında tırmanış aktivitesi de mevcuttur.

Ballıkayalar da tırmanış yapabileceğinizi muhtemelen bilmiyordunuz. Eğer burada tırmanış yapmak isterseniz de çeşitli tur şirketleri ile iletişimi geçip detayları tur şirketleri ile görüşebilirsiniz. Eğer şehirden uzak bir yaşam seviyor ve hafta sonu kafa dinlemek için bir yer arıyorsanız ballıkayalar tabiat parkı aradığınız yerlerden bir tanesi olabilir. Buraya ister aileniz ile isterseniz de arkadaş çevreniz ile gelin harika bir zaman geçireceğinizden ve güzel bir doğa ile iç içe huzurlu bir ortam yakalayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Eğer burada yapabileceğiniz çeşitli aktiviteler arıyorsanız mesela kamp kurabilir ve bir gününüzü burada geçirebilirsiniz. Dışarıdan kendi çadırınızı getirebilir veya girişte 25 TL karşılığında da çadır kiralayabilirsiniz. Böylelikle de güne harika bir doğa manzarasında uyanabilirsiniz. Aynı zamanda burada ateş yakmak serbest olduğu için piknik de yapabilirsiniz.

Yorum yapın