Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Saklıkent Kanyonu Nerede? | Saklıkent Milli Parkı Rehberi

Saklıkent Kanyonu Nerede? | Saklıkent Milli Parkı Rehberi

Antalya-Muğla yakınlarında yer alan ve Karaçay’ın bir kolu olan Fethiye Saklıkent Kanyonu, Fethiye’ye geldiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda 200 m yüksekliğe ve 18 km uzunluğu ile kendini ziyaretçilerine hayran bırakan bu doğa harikası yeri aileniz ve arkadaşlarınız ile muhakkak ziyaret etmelisiniz. Tatil denilince aklımıza ilk gelen yerlerden birisi de Ege’nin cenneti olan Muğla gelir. Bu muhteşem yer de gezmek, denize girmek ve tarihi yerlerin tadını çıkarmak bir başkadır. Muğla denilince aklımıza güzel ilçeleri gelir. Muğla ilçelerinden biri olan Fethiye yerli ve yabancı turistlerin her yar akın akın ziyaretine uğradığı tatil beldelerinden biridir.

Fethiye de aynı zamanda deniz, kumun ve güneşin tadını çıkarmanın yanı sıra cennet köşelerini de gezebilir buraların tadına varabilirsiniz. Fethiye denince ilk akla Saklıkent kanyonu gelir. Burası adeta cenneti andıran bir yerdir. Muhakkak gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi de Saklıkent kanyonu’dur. Muğla bölgesinin bir diğer güzel yanı ise birçok tarihi yerlere ve tatil bölgelerine ev sahipliği yapmasıdır. Muğla denince aklımıza deniz kum ve güneş gelir.  Bundan dolayı bölge turizm açısından oldukça gelişmiştir. Turistlerin her yaz muhakkak tercih ettikleri tatil bölgelerinden birisi hiç kuşkusuz Muğla’dır.

Sizler de pandeminin vermiş olduğu sıkıntıdan kurtulmak istiyor ve yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Muğla ili tercih edeceğiniz yerlerden birisi olmalıdır. Saklıkent kanyonu da Muğla ilinin Fethiye ilçesinde gezip görebileceğiniz adeta cenneti andıran yerlerden birisidir. Gerek ailenizle gerek arkadaşlarınızla gelip, tatilinizin doyasıya tadını çıkarabileceğiniz harika tatil beldesidir. Bu yazımızda sizler için Saklıkent kanyonu hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız. Muğla’nın güzelliklerinden bahsedeceğiz ve aynı zamanda Saklıkent kanyonu hakkında detaylı bilgilere değineceğiz. Sizler de bu yaz tatil tercihinizi Muğla’dan yana kullanacaksanız doğru yerdesiniz! Gelin hep birlikte Saklıkent kanyonu hakkında detaylı bilgileri inceleyelim.

Saklıkent Kanyonu Fethiye

Ege denilince ilk aklımıza gelen yerlerden birisi de Fethiye oluyor. Fethiye denizleri ve gezilecek yerleri ile oldukça meşhur yerleri ile bilinir. Fethiye denince herkesin aklına Ölü deniz gelir. Fakat Ölüdeniz’in yanında tarihi ve adeta bir doğa harikası olan saklı kent kanyonu ile bilinir. Her yaz ziyaretçileri ile dolup taşana Saklıkent kanyonu Fethiye’den yaklaşık olarak 45 dakika uzaklıktadır. Yani Fethiye’ye geldiğiniz zaman buraya ulaşımınız oldukça kolaydır. Bu yazımızda sizler için Saklıkent kanyonu hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yanıtladık. Saklıkent kanyonu nerede? Saklıkent giriş ücreti ne kadar? Saklıkent kanyonu hakkında kısa bilgi sorularının yanıtlarını içeriğimizin devamından bulabileceksiniz.

Saklıkent Kanyonu Milli Parkı

saklıkent kanyonu milli parkı

Fethiye, tatil bölgesi için seçebileceğiniz en doğru tercih olabilir. Çünkü hem denizi hem de gezilecek yerleri oldukça güzeldir. Fethiye’ye gelip de canınınız sıkılacağı bir gün bile olamaz. Çünkü etrafı da denizlerle çevrili olan bu tatil bölgesinin gezilip görülmesi gereken yerleri oldukça fazladır. Ziyaretçilerin birçoğunun merak ettiği konuların başında Saklıkent kanyonu nerede? Sorusu gelir. Saklıkent kanyonu Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunur. Bu park kanyon sayesinde değerli bir hal almıştır. Milli park gezilmeye ve görülmeye değer harika bir doğa mucizesidir. Gerek yeşillikleri gerekse manzarası ile tüm yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. İster kendi özel aracınızla gidin isterse günübirlik turlar ile ziyaret edin ama bu doğa harikasına görmeden Fethiye’den ayrılmayın.

Saklıkent kanyonu Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alıp adeta cennet gibi yeşillikleri ve akan şelalesi ile tüm görenleri şaşkına uğratıyor. Öncelikle buraya girdiğinizde sizi karşılayan gizlenmiş bir kanyonla karşılaşırsınız. Kanyonda suyun içerisinde gezebileceğinizden kayaların üzerinden geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bundan dolayı sandalet tarzı veya lastik tarzı ayakkabılar ile suya rahatlıkla girebilirsiniz. Eğer bu tarz bir ayakkabı getirmeyi unuttuysanız endişelenmenize hiç gerek yok! Çünkü burada her ayak numarasına uygun olan lastik ayakkabılardan kiralayabiliyorsunuz. Gezerken sıcaktan bunaldığınız zaman suya ayaklarınızı soktuğunuzda suyun buz gibi serinliğini tüm vücudunuz da hissedeceksiniz. Çünkü buranın suyu oldukça soğuktur. Suya ilk girdiğiniz zaman kayalıklara bağlanmış olan tahtadan bir yol üzerinden yürüyüp geçiyorsunuz.

Alt kısımda akan kanyon ile harika bir manzara ve doğa yürüyüşü sizleri bekliyor. Bu biz gibi suda yüzme hayali bile düşününce insanı heyecanlandırıyor. İlerlediğiniz zaman ise düz giden bir tarafta minik bir adaya giden yol ayrımı sizi karşılıyor olacak. Kayaların arasında ilerledikçe suyun şiddetinin arttığını görecek ve üşümeye başlayacaksınız. Bu fırsat her zaman ayağınıza gelmeyeceği için buraların tadını doyasıya çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle Muğla’ya kadar gelip de Saklıkent kanyonunu ziyaret etmeden gitmeniz büyük bir kayıp olacaktır. Yazın ortasında bile olsanız akan suyun serinliği ve soğukluğu insanını ayaklarını uyuşturmaya yetiyor. Kan basıncınız bir anda hareketlenmeye başlıyor. Böyle bir sıcaklıkta buz gibi suyun tadını doyasıya çıkarmalısınız. Aynı zamanda burada insanlar kazaya maruz kalmasın diye kanyona kadar sağlam bir şekilde halat bağlamışladır ve bu halat sayesinde kolaylık ile karşıya geçebiliyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2022

Ziyaretçilerin en çok merak ettiği konuların başında ise Saklıkent kanyonu giriş ücreti geliyor. Tabi Fethiye’ye kadar gelmişken bu tarihi ve cennet gibi bir mekanı ziyaret etmeden gitmek olmaz. Saklıkent kanyonu giriş ücreti yetişkinler için 13 TL, öğrenciler için es 4,5 TL’dir. Aynı zamanda otopark girişi ücretli olup otomobiller için 40 TL’dir. Burada kayalıklar da dolaşırken ayaklarınız acıyabileceği için yanınıza sandalet veya lastik tarzı ayakkabı getirmenizi öneririz. Fakat getirmediyseniz burada her ayak numarasına göre kiralayabileceğiniz lastik tarzı ayakkabılar mevcuttur. Bu ayakkabıları satın almak isterseniz 60 TL’ye, kiralamak isterseniz de 30TL’ye kiralayabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Saklıkent kanyonu nerede? Sorusu merak edildiği kadar bu harika ve gezilmeye değer yapının nasıl oluştuğu merak ediliyor. Bundan dolayı Saklıkent kanyonu nasıl oluşmuştur? Diye ziyaretçilerin akıllarına bir takım sorular geliyor. Saklıkent kanyonu Antalya ve Muğla il sınırlarında yer almaktadır. Aynı zamanda Saklıkent kanyonu kaç km? diye merak ediliyor. Fethiye’ye 45 km, Antalya’ya ise 50 km uzaklıktadır.

Saklıkent Kanyonuna Nasıl Gidilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Saklıkent kanyonu Antalya ve Muğla ili sınırları arasında yerini alır. Bunun yanında Saklıkent kanyonuna fethiye şehir merkezinden her saat kalkan dolmuşlar mevcuttur. Onlarla birlikte Saklıkent kanyonuna kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda Muğla’dan düzenlenen günübirlik turlar ile de ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Saklıkent Gezilecek Yerler

26 sene önce bir çoban tarafından keşfedilmiş olan ve adeta cenneti andıran bu yer Saklıkent milli parkında yer alır. Kanyonları sayesinde her yaz ziyaretçilerinin yoğun ilgisine ve akınına maruz kalan bu park, büyüleyen manzarası ve güzelliği ile herkesin oldukça dikkatini çekiyor. Kanyon ziyaretlerinizde kayalıklar arasında yürüyerek buz gibi suların tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede kayalar ile bağlı olan tahta yoldan yürüyerek akan kanyonunu tadını çıkarabilir ve huzur dolu saatler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda yanınıza getireceğiniz fotoğraf makinesi ile bu etkileyici manzarada birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve tatilinizden geriye kalan güzel anılar bırakabilirsiniz.

İlk bakışta oldukça sakin bir görüntü karşılayan kanyonda yürüdükçe suyun hızlandığını göreceksiniz ve serin suyun da her mevsim huzur bulabileceğiniz kanyon özellikle yaz aylarında soğukluğu ile ziyaretçilerine ferah ve harika bir ortam sunuyor. Biraz yürüdükten sonra ilerlediğiniz zaman su sakinleşiyor ve kayalıkların arasından yürüyebileceğiniz farklı bir yürüyüş yolu karşınıza çıkıyor. Ayrıca kanyonda yemek yiyebilmeniz için çeşitli restoranlar da mevcuttur. Denizden yaklaşık olarak 1000-1100 metre yükseklikte bulunan kanyon alanına Karaçam, kızılçam ve maki gibi farklı bitki türlerine de rastlayabilirsiniz.

Sıcacık Kaplıcalarda Dinlenin

Kanyonun ilk giriş kısmında şifalı olarak bilinen ve su ile birleşen bir kaplıcaya rastlayacaksınız. Dinlenme tesisi ve kafetarya bölümlerinin yer aldığı 1989 yılında hizmete açılmış olan bu kanyon 1990 senesinde TRT’de yayınlanmış olan tanıtım filmi ile dünyaca bilinen ve tanınan bir turizm merkezi haline gelmiş. Böylelikle bu tarihi ve turistlik bölgeye her yaz yerli ve yabancı turist ziyaretleri gerçekleşir. İnsanların çok fazla yoğun ilgisine maruz kalan ve hafta sonları kalabalıktan geçilmeyen bölgeyi sakin bir zamanda ziyaret etmenizi öneririz. Aynı zamanda daha çok keyfine varabilir ve tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle hafta içi ziyaret etmeniz bu bölgeyi daha rahat gezebilmenizi sağlar.

Saklıkent Rafting

saklıkent rafting

Bölgede rafting gibi yapabileceğiniz farklı aktiviteler de bulunur. Pek çok yabancı turist tarafından rafting sporu da gerçekleşmektedir. Rafting sporu için 3, 1,5 ve 45 dakika olmak üzere 3 adet parkur bulunur. Aynı zamanda raftinge katılmış olan kişiler ardından çamur banyosu etkinliğine de katılabilir. Sizler de aileniz ve sevdikleriniz ile Fethiye’nin bu güzelliklerini tadına varmak isterseniz yaz aylarında burayı ziyaret edebilir ve huzur dolu vakit geçirebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Oluşumu

Ziyaretçiler bu doğa harikası yeri görünce haliyle Saklıkent kanyonu nasıl oluşmuştur? Diye merak ediyor. Yeşilin ve mavinin büyüleyen eşsizliği ile Saklıkent kanyonu her gelen ziyaretçinin oldukça ilgisini çekmektedir. Aynı zamanda zaman geçirmek için keyif alınan mekanlar arasında yerini almaktadır. Özellikle doğa tutkunları olan kişilerin bu tip yerlerde bulunan yürüyüş parkurları ve farklı spor aktivitelere oldukça çok araştırılmaktadır. Türkiye’nin batı bölgesinde yer alan bu adeta cenneti andıran yer buralardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Nefes kesen ve adeta yeşillikleri ile göz dolduran Saklıkent kanyonu gezilip görülmesi gereken yerlerden birisidir. Saklıkent kanyonu esen çayının kolu durumunda oluşmuş olan karaçay tarafından oluşturulan bir yapıdır.  Bu kanyon kalkerli bir araziye sahiptir. Aynı zamanda suyun kolaylıkla aşındırabileceği bir yapıya sahiptir. Bu arazı üzerinde fay çatlaklıkları nedeni ile derin bir sarp yapıya sahiptir. Kanyon içerisinde yükselen taş duvarlar güneş ısılarını kesmektedir. Sahip olduğu muazzam yüksekliği ile güneş ışınlarını kesmeyen yarayan taş duvarlar tam anlamı ile bir doğa harikasıdır diyebiliriz. Saklıkent kanyonunun ortasından bir akarsu geçer. Şuana kadar keşfedilmiş olan 16 tane mağarayı içinde barındıran kanyonda 3000 sen öncesinde insanların yaşadığı bilinir. Kanyonun uzunluğu ise 16 km’dir. Aynı zamanda denizden yüksekliği oldukça fazla olup 100-1100 m yükseklikte sayılır. İhtişamlı bir görünüşe sahip olan taş duvarlar yüksekliği ile 200 ile 700 m arasında değişkenlik göstermektedir. Kayalar arasında ki uzaklık ise bazı alanlarda 2 m kadar ulaşmaktadır. Kanyonun ilk giriş kısmında kükürtlü su mevcuttur. Bu kısmında kaplıca yer almaktadır. Bu kaplıcanın suları cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Aynı zamanda kanyon içinde dinlenme alanları ve çeşitli restoranlarda mevcuttur. Toplam olarak 18 km uzunluğuna sahip olan kanyon, profesyonel kişilerce yürünmesi mümkün olan bir ortam barındırmaktadır.

Saklıkent Kanyonu Nedir?

Saklıkent milli parkı içerisinde yer alır ve debisi oldukça yüksek olan su ile dolu durumdadır.  Bundan dolayı suyun içerisine girmek tehlikeli olabilir. Kanyona giriş kısmında geçiş için dik yamaçlara asılı halde bulunan demir çubuklar kullanılarak elde edilmiş olan 200 m uzunluğa sahip olan tahta köprüler kullanılmaktadır. Köprü sonunda ise sizi karstik kaynaklar karşılar. Bu alan özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin istilasına uğramaktadır. Bundan dolayı burayı ziyaret edecekseniz ilk bahar aylarında gelmenizi tavsiye ederiz. Ya da hafta içi bir gün tercih edebilirsiniz. Aksi halde hafta sonu gezilerinizden bir şey anlamayabilirsiniz. Aynı zamanda bu alan yaz aylarında insanlar tarafından piknik amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Sene de ortalama olarak 180 ile 200 bin arası yerli ve yabancı turist akımına uğrar.  1996 senesinde resmi gazete de yayınlanan bir karar göre burası koruma altına alınmış durumdadır ve bölge içinde maki. Kızılçam ve karaçam bitiklerine rastlayabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonunun Konumu

Eğer Fethiye tarafına yolunuz düştüyse muhakkak Saklıkent kanyonuna uğramadan gitmemenizi öneririz. Çünkü bu tarihi ve adete cenneti andıran yeşillikleri görmemeniz sizin için büyük bir kayıp olabilir. Kanyonun yazın serin sularında yürümeniz adeta sizi serinletecek ve buz gibi suyun tadını çıkarmış olacaksınız. Saklıkente ulaşım ise yaklaşık olarak Fethiye’den 45 km sürmektedir. Yani ulaşım oldukça kolaydır. Saklıkent kanyonu aynı zamanda bir milli parktır. Saklıkent milli parkı sınırları arasında yerini alan Saklıkent kanyonu görülmeye değer bir doğa harikasıdır.  Hem Muğla hem de Antalya il sınırları arasında konumlanmış bu cenneti andıran yer eşen çayının bir kolu olan Karaçay üzerinde bulunur. Kaş tan yaklaşık olarak 65 km mesafede bulunur. Patara ya ise 30 km uzaklıkta bulunur. Ölüdeniz plajına olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 50 km’dir.

Saklıkent Kanyonunun Özellikleri

Kanyonun uzunluğu 18 km’dir. Aynı zamanda kanyon yüksekliği ile dikkatleri oldukça çekmektedir. Ortalama yüksekliği ise 200 ile 600 m arasında değişiklik gösterir. bunun yanında kanyonun içinde bazı kısımlarda güneş ışığı dahi görülmez. Kanyonun içerisinde yürüyüş yapmak profesyonel bir ekipçe hareket etmek gerektiğini de unutmayalım. Saklıkent kanyonu binlerce sene evvel oluşum göstermiştir. Çok kolay aşınabilen kalkerli yapısı ile fay çatlaklarının etkisi ile de derin bir kanyona dönüşmüştür. Bunun yanında içinde akan suyun hızı da gelen ziyaretçilerin dikkatlerinden kaçmayacak bir durumdur. Sakin gibi görünen suyun içine girdiğiniz zaman vücudunuz ve ayaklarınız adeta buz kesebilir. Yani suyun serinliğini iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Nasıl Keşfedildi?

Saklıkent kanyonunun herkes tarafından bilindiği bir keşif hikayesi vardır. Rivayetlere göre bir çoban tarafından rastgele bulunduğu ve ardından ilerleyen senelerde turizme kazandırıldığı bilinir.  Çoban Ekrem Uçar’ın kanyonu keşfetmesi ile beraber 1988 senesinde kendi yöntemleri ile bir köprü inşa eder ve kanyona giriş sağlanır. Saklıkent kanyonu 49 seneliğine orman bakanlığı tarafından kiralanır ve Çoban Ekrem tarafından bir alabalık çiftliği kurulur. 1989 yılının yaz aylarında kanyon hizmete açılmıştır. Kanyonun gizemli olmasından ve mağaralarından dolayı da ismine Saklıkent adı verilmiştir. O gün bugündür buranın ismi Saklıkent kanyonu olarak geçer. 1990 senelerinde ise henüz pek bilinmeyen Saklıkent yalnızca çevre ve civar köylerden ziyaretçi alır. Ancak TRT’de Saklıkent ile ilgili bir film yayınlanmasından sonra ünü başlamıştır. 1995 senesinde gelindiği zaman ise o zamanın başkanı olan Erdal İnönü kanyonu ziyaret ederek tüm halka tanıtır ve tüm medyanın göz bebeği olur.  1996 senesinde ise Saklıkent milli parkı adına kavuşur.  Her sene binlerce yerli ve yabancı turist ağırlayan Saklıkent kanyonu bölgenin en çok ziyaret edilen ve en popüler mekanlarından biri olmayı başarmıştır.

Saklıkent Kanyonuna Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saklıkent kanyonuna giriş ücretli olup burada müze kart geçmez. Aynı zamanda öğrenci ve yetişkin ücretleri aynı olmayıp farklıdır. Otoparklar da aynı şekilde ücretlidir. Bilet giriş kısmından biletinizi aldıktan sonra turnikelerden geçiş yaparak ahşap iskelelerin olduğu yerden kanyonunu içine doğru yürüyorsunuz. 90’lı senelerde kullanılan ahşap iskelelerin daha da alt kısımda kaldığını göreceksiniz. Günümüzde olan şimdiki iskeleler o zamankilere göre oldukça sağlan ve güvenilirdir.  Ancak burada tek sıra halinde yürümek gerekir. Buradan aşağıya baktığınız zaman billur gibi akan sular göreceksiniz. Aynı zamanda bu güzelliğe hayran kalacaksınız.

Burası kanyonun giriş kısmı olup aynı zamanda burada oturup bir şeyler yiyip içme şansınız vardır. Burada karşıya geçmeye çalışan insanlar dikkatinizi çekecektir ve bir halat yardımı ile karşı tarafa geçmeniz mümkündür. Ancak burada iki önemli nokta vardır. Bunlardan birincisi su oldukça soğuktur. Dayanabilecek misiniz önce buna karar vermelisiniz ardından ise sürekli olarak su aktığı için kayalar oldukça kaygandır, her an düşme tehlikesi ile karşı karşıyasınızdır. Yapacağınız tek şey ise baret ayakkabı kiralamak olacaktır. Şunu da belirtmeliyiz ki karşı tarafa geçiş sağlasanız bile bütün kanyonu yürümeniz oldukça olanaksızdır. Az bir kısmı yürüyüp geri dönüyorsunuz. Fakat amacınız tüm kanyonu yürümekse kesinlikle uzman bir rehber eşliğinde yürümenizi tavsiye ederiz.

Aynı zamanda kanyonu yürümek istiyorsanız bebek veya çocukla asla yürümemelisiniz. Çünkü maceralar ile dolu bu kanyon yürüyüşünde her an tehlike ile karşı karşıyasınızdır. Tehlikeden kastımız ise düşme riskidir. Bunun yanında bazı yerlerde sular omuz hizasına kadar gelebiliyor. Suyun soğukluğunu da göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Bu durum küçük çocuklar için büyük risk yaratabilir. Fakat siz yürümeyi seviyor ve macera tutkunu iseniz hayatınızda muhakkak bir günü Saklıkent kanyona ayırmalısınız. Dünyanın en güzel ve görülmesi gereken yerlerinden biri olan Saklıkent kanyonunda yürüyüş macerasına katılmalısınız. Ara ara oluşan şelalelerin keyfini de fotoğraflamayı unutmamalısınız.

Saklıkent Kanyonunda Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Kanyonu gezdikten sonra çok farklı aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Kanyondan çıktıktan sonra ise kanyonu içerisinde kurulu halde olan sofralardan birine oturup yemek yiyebilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Suyun içerisine kurulmuş olan yerler hem otantik hem de oldukça keyif vericidir. Buralarda özellikle daha çok gözleme ve aperatif şeyler bulunur. Aynı zamanda alabalık da mevcuttur. Ne yemek isterseniz tercih size kalmıştır. Bu adeta cenneti andıran yeri gezdikten sonra oturup karnınızı bir güzel doyurabilirsiniz. Saklıkent’te yapabileceğiniz en meşhur aktivitelerin başında ise rafting gelir. Burada gerekli olan şeyleri kiralayabileceğiniz firmalar mevcuttur. Sadece rafting değil aynı zamanda pek çok aktivite yapabilirsiniz. Otopark kısmının kurulu olduğu yerde alışveriş tezgahları vardır. Buraya ait olan hediyelik eşyalar alabilir sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Burada el emeği ile yapılan hediyelik eşyalara muhakkak göz atmanızı öneririz.  Bölgeye özel lezzetler, şifalı bitkiler ve pekmezler mevcuttur. Bunları da tatmadan gitmenizi önermeyiz. Aynı zamanda burada restoranların bulunduğu alan kısmının arka tarafına doğru ilerlediğiniz zaman ise saklı cennete ulaşırsınız.

Yorum yapın