Ana sayfa » Gezilecek Yerler » Acarlar Longozu Nerede? Nasıl Gidilir? | Kamp ve Konaklama

Acarlar Longozu Nerede? Nasıl Gidilir? | Kamp ve Konaklama

Acarlar Longozu nerede? Sakarya ilinin simgesi olan Acarlar Longozu, Sakarya nehrinin Karadeniz’e döküldüğü yerde oluşmuştur. Sakarya nehrinin Karadeniz ile buluştuğu yerden yaklaşık olarak 5 km batıda yer alır. Karadeniz iline mesafesi ise 700-800 metre civarlarındadır. Doğusunda ise Karasu batısında Kaynarca ilçesi yer alır. Longozun genişliği ise yaklaşık olarak 200 metre civarındadır. Uzunluğu ise 7500 metredir. Yollar ve özel park alanları Longoz da gezmeyi oldukça kolaylaştırır. Acarlar Longozu nasıl gidilir? Sorusu da oldukça sık sorulmaktadır. Longoza ister öze araç ile isterseniz de otobüsler ile gidebilirsiniz.

Özel araç ile gitmek isteyenler İstanbul TEM otoyolundan Kandıra yönünü takip ederler ve Karaca, Kaynarca tabelaları takip edildikten sonra Karamüezzinler Köyü tabelasına ulaştıktan sonra sola dönülür. Bu yol Acarlar Longozuna çıkar. Aynı zamanda İstanbul Acarlar Logosu 3 saat sürmektedir. Sakarya’ya otobüs ile gelenler Karasu Kaynarca arabalarına binmelidir ve buradan Acarlar Longozu minibüslerine binilmesi gerekir. Buradan ilk araba saatleri 09.20’de hareket eder ve 10.30 da her 1 saatte Karasu Logos otobüsü hareket eder. Kaynarca ilçesinde de ilk araba saat sabah 08.00 da hareket eder ve 09.30-19.20 saatleri arasında da her bir saatte Acarlar Longozuna otobüs hareket etmektedir.

Acarlar Longozu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

acarlar longozu

Doğal güzellikleri ve ihtişamı ile oldukça göz dolduran Acarlar Longozu aynı zamanda konaklama imkanı da vermektedir. Oteller ve pansiyonlar yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamaktadır. Yılın her gününde hizmet veren oteller ve pansiyonlar özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir ilgi görmektedir. Acarlar longozunda yer alan Maden deresi de oldukça görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. Kayaların içlerinde yer alana madenler doğa ile bütünlük oluşturur ve Nar köy ise Kandıra’nın doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Kahvaltı mekanları ve otelleri ile turistlerin oldukça ilgisini çeken Nar köy köy hayatını merak edenlerin tercih ettiği bir yerdir.

Burada süt sağımı ve buğday toplama yumurta toplama ıhlamur fındık ve böğürtlen toplama gibi etkinliklere de katılmak mümkündür. Ekolojik özelikleri ile ön plana çıkan Nar köy köy hayatını yakından yaşamak isteyenlere böyle bir imkan tanımıştır. Piknik alanları ve tekne turları ile de turistlerin tercih ettiği hizmetlerden bir tanesidir. Piknik alanlarında kamelyalar ve özel yerler bulunmaktadır. Longoz boyunca yürümek için yapılan özel ahşap yollar da Acarlar Longozu gezmek için güzel fırsatlar tanımaktadır. Longoz akarsularda yer alan kim ve kumların denize döküldüğü yerde birikmesi ve bu birikme sonunda küçük göllerin oluşmasıdır. Genel olarak bakıldığı zaman longoz suyun içindeki orman anlamında kullanılır.

Dünya sıralamasında yer alan Acarlar Longozu Türkiye’nin en büyük tek parça halindeki longozudur. Sakarya da yer alan bu doğal güzellik göz kamaştırıcı bitki türleri ile doludur. Kaynarca ilçesi ve Karasu ilçesi ile arasında yer alan bu longozda piknik alanları ve park yerleri de kolay bir şeklide bulunmaktadır. Birinci sınıf doğal güzelliklere sahip olan sit alanı olarak kabul edilen Acarlar Longozu ağaçları da kökleri suyun altında yer alır. Acarlar longozunun asıl simgesi lotuslardır. Lotuslar yani Nilüfer çiçekleri suyun üzerinde açar ve görsel açıdan güzel bir görüntü sağlar. Bu bölgede 2400 civarında bitki türü yer alır. Su lalesi ve menekşesi göl soğanı balık çeşitleri ve ağaçları bu bölgenin de karakteristik özelliğini taşımaktadır.

Acarlar Longozu – Sakarya Longoz Ormanları

Acarlar Longozu Sakarya ilinde yer aldığını yukarıda da bahsetmiştik. Eğer sizlerde ömrünüzü dört duvar arasında geçirmekten sıkıldıysanız hafta sonu harika kaçamak eşliğinde bir gezi planlıyorsanız ve hafta sonu değerlendirmesi yapmak istiyorsanız longoz ormanlarına kendinizi atabilirsiniz. Burası adeta meditasyon kampı diyebiliriz. Şehrin gürültüsünden ve stresten uzak bir ortam planlıyorsanız tam da doğru yer Acarlar longozu diyebiliriz. Sakarya ilinde yer alan bu eşsiz ve harika güzellik Türkiye’nin tek parça halinde en büyük Dünyanın ise ikinci en büyük longozudur diyebiliriz. Longoz bir bitkinin veya ağaç türünün adı değildir aynı zamanda bir ekosistemin adıdır. Akarsu ilerlerken içindeki kil, kum ve çakıllar bir süre sonra denize döküldüğü yerde birikmeye başlar ve bu birikinti de artınca akarsu ile deniz arasında oluşturmuş olduğu kıyı set gölüdür.

Longozun asıl anlamı ise su içine batmış ormandır. Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük Dünyanın ise ikinci en büyük longozu olan Acarlar Longozu Sakarya beyaz nilüferleri endemik bitkileri kuş çeşitleri ahşap yürüyüş yolları piknik alanları yerli ve yabancı turistler tarafından her sene oldukça yoğun bir ilgiye talep görmektedir. Acarlar longozu oluşum bakımından 1. Derecede doğal sit alanı olarak kabul edilir ve gören ise bu alanda ağaçların kökleri suların altındadır. Burayı meşhur yapan ve en çok talep görmesini sağlayan bir diğer şey ise lotus adı verilen nilüfer çiçeğinin su üzerinde açarak harika bir doğa olayını bizlere sunmaktadır. Dünya da nadir tabiat alanlarından biri olan Acarlar Longozu biyolojik çeşitliliği ile de görenleri kendine hayranı bırakır. Acarlar longozu 2300 civarında bitki türüne ev sahipliği yapar ve su menekşesi, su lalesi ve çeşitli renkte nilüferler bunlardan bazılarıdır. Aynı zamanda çeşitli kuş türleri balık türleri ağaç türleri nilüferlerin yanında göl soğanları gibi endemik türden farklı bitki ve ağaç türlerini görebiliriz.

Acarlar Longozunda Neler Yapılır?

Acarlar Longozu Nerede? Sorusu oldukça sık karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Acarlar longozu Sakarya ilinde yer alır. Gezilip görülmesi gereken harika yerlerden bir tanesidir. yaklaşık olarak 600 metrelik yürüyüş yolu bulunan ve bu tabiat parkında yürüyüş yapabilirsiniz. Longozun içinde bulunan kayık ya da yunus bisikleti adı verilen deniz bisikletleri ile gezintiye çıkabilir ve düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz. Acarlar longozunda yer alana Restoran da kahvaltı, gözleme, ızgara ve balık gibi yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. İsterseniz kendi yiyeceklerinizi de getirebilir ve piknik alanında doğanın ve huzurun içinde çeşitli hayvanların sesleri kuşların cıvıltılarında eşsiz bir manzara ile beraber piknik yapabilirsiniz. Merak edilen bir diğer sorulardan biri ise Acarlar longozu giriş ücreti 2022 ne kadar sorusudur? Buraya giriş ücretsizdir. Dilediğiniz zaman dilediğiniz vakitte gelip gezebilirsiniz. Aynı zamanda özel aracınız ile giderseniz de otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir. Sakarya ilinin Karasu ve Kaynarca ilçelerinin tam ortasında yer alır. Sakarya şehir merkezine yaklaşık olarak 64 km uzaklıkta olup yaklaşık olarak 1 saat yürüme mesafesi sürmektedir. İstanbul iline ise 190 km uzaklıkta yer alıp ortalama olarak 2,5 saat sürmektedir. Toplu taşıma ile gelecekler için ise Karasu’dan Acarlar Longozuna 108 numaralı halk otobüsüne binerek kolaylık ile ulaşılabilir.

Acarlar Longozu Sakarya

acarlar longozu sakarya

Acarlar Longozu Sakarya ilinde yer aldığını yukarıda da bahsetmiştik. Eğer yolunuz Sakarya iline düşerse Acarlar Longozuna uğramadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü burası mutlaka herkesin gezip görmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Eğer şehirden uzak bir yaşam seçiyor ve seviyorsanız aynı zamanda tüm stresini atmak istiyorsanız Acarlar Longozu özellikle hafta sonu planlarınız için harika bir seçim olacaktır. Burada şehrin gürültüsünden uzak bir gezinti yapabilir doğanın harika huzurunu keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda yanınızda getireceğiniz yiyecek içecekler ile istediğiniz zaman pikniğiniz yapabilir kuş cıvıltıları eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Eğer sizlerde doğadan uzak bir yaşam için gezi planlıyorsanız burası tam da doğru bir yer olabilir. 1560 hektarlık bir alanı kapsayan Acarlar Longozu Sakarya ilinin önemli turizm merkezlerinden bir tanesidir diyebiliriz. Acarlar longozu ise birinci derecede doğal sit alanıdır ve koruma bölgesi içinde bulunan acarlar longozu yaz aylarında kurumakta kışın ise su birikintisi oluşmaktadır. Longozun yüz ölçümü ise yaklaşık olarak 1560 hektardır ve derinliği ise 1,5 metreye kadar çıkmaktadır. Yazın suları çekilen longozun toprakları köylüler tarafından tarım arazisi olarak kullanılır ve longozun çevresi bütünü ile diş budak ormanları ile çevrilidir. Aynı zamanda bu ağaçlar yer yer gölün bataklık kesimlerine sokulur. Buralarda sülün çulluk ve yaban ördeği gibi hayvanlar yaşar ve tatlı su balığı avcılığı yapılır. Longozdan çıkan balık türleri ise; Kızılkanat, turna, sazan, oklama ve bunların dışında olan ise pek çok balık türü vardır. Acarlar Longozu yaklaşık olarak 2000 civarında bitki türüne ev sahipliği yapar ve su menekşesi, su lalesi ve çeşitli renkte nilüferler de bunlardan bir kaçıdır. Longozda aynı zamanda tekne ve su bisikleti turları yapılır.

Acarlar Longoz Ormanları Nedir?

Longoz kelimesi ilk duyulduğu zaman kulağa yabancı gelmektedir ve böyle bir doğa harikası yere gitmeyenlerde bilmez. Gidenler ise unutulmaz bir yer olduğunu bilir. Longoz: Su içindeki ormandır. Öyle bir yer düşünün ki sığ bir göl içinde orman var ve yürüme parkuru ile bu su üzerinde yani orman içinde yürüyerek bu farklı atmosferi huzur ile gezebilirsiniz. Acarlar Longozu Karasu kuşların göç yolları üstünde olması sebebi ile 230 kuş türüne ev sahipliği yapar ve aynı zamanda yine acarlar longozunda su menekşesi, göl lülesi gibi ender türler ve 2300 çeşit farklı bitki görebilirsiniz. Acarlar Longozu genişliği 250 ve 1200 metre arasında değişiklik gösteren uzunluğu ise tam 7.5 km’dir aynı zamanda derinliği ise 1.5 metreden fazladır. Yazın zaman zaman tamamı ile kuruyabiliyor. Giriş hariç içindeki her şey ücretlidir bu güzellikleri birebir yakından gezmek ve görmek isterseniz su üzerinde kurulmuş olan ahşap yürüyüş parkurları ile 600 mt kadar Longoz ormanın içinde yürüyerek tadını çıkartırken harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda içindeki gölde 20 dakika 40 TL’ye de deniz bisikleti kiralayarak gezi yapabilirsiniz. Çevresinde oluşan piknik alanlar ile doğa içinde harika bir gün geçirebilir ve mangal ya da restoranlarında yemek yiyebilirsiniz ya da kiralayabilirsiniz. Birinci derecede doğal sit alanı olarak konum altına alınmış Acarlar Longozu Karasu için kesinlikle bir gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. Daha önce yine Türkiye’nin en büyük ormanları olan Longoz ormanlarına gittiyseniz buranın da farkını anlayacaksınızdır. Fakat tek parça longoz ormanı olarak da Türkiye’nin en büyüğü acarlar longozudur. Buraya girişler ücretsizdir fakat kamelya kirası 40 TL, mangal kiralamak isterseniz de 50 TL, semaver kiralamak isterseniz yine 50 TL. Giriş dışında her şey ücretlidir.

Konaklama ve Pansiyon

acarlar longozu konaklama

Acarlar Longozu Nerede? Sorusunu yukarıda cevaplamıştık. Acarlar Longozu Sakarya ilinde yer almaktadır. Karasu acarlar longozu çevresinde konaklayabileceğiniz birkaç farklı otel vardır. yol üzerinde gelirken de göreceksinizdir ki karasu merkeze yaklaşık olarak 15 km 20 dakika mesafe olduğu için karasu merkezde de pek çok otel, pansiyon ve apart türü konaklayabileceğiniz alanlar vardır. Eğer gününüzün çoğunu birada geçirmek isterseniz pikniğe yani mangala gelmelisiniz. İster yanınızda getireceğiniz yiyecekler ile isterseniz de buradan kiralayabileceğiniz mangal ile piknik yapabilirsiniz. Doğanın ve huzurun keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat yanınızda getirmeniz daha karlı olacaktır. Fiyatlar biraz oldukça yüksektir. Boş bir alana ya da kamelya kiralayıp da bu eşsiz doğa cenneti içinde güzel ve sakin bir gün geçirebilirsiniz. Acarlar Longozu nasıl gidilir? Sorusu da oldukça fazla yöneltilmektedir. Buraya ulaşım da oldukça kolaydır. Acarlar longozu Sakarya ilinin Karasu ilçesi sınırlarındadır. Karasu merkeze ise yaklaşık olarak 15 km mesafede bulunur. Otobüs ile şehir dışından gelecekseniz önce Adapazarı sonra ise otogardan karası otobüslerine binmelisiniz. Ardından ise Kaynarca yolu üstünden acarlar longoz ormanı yakınında inebilirsiniz. Ya da o taraftaki köy otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Acarlar Longozu Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir? Ziyaret Saatleri ve Konaklama

Ülkemizde nadir rastlanan güzelliklerden biri olan longozlarının en güzel örneği de Acarlar Longozu diyebiliriz. Acarlar longozu Sakarya ilinin kuzeyinde yer alan Karasu ilçesi ve Kaynarca ilçeleri arasında bulunan acarlar longozu genişliği yaklaşık olarak 1000 metre uzunluğu ise yaklaşık olarak 8 km’dir. Acarlar longozuna kıyı set gölü de diyebiliriz oluşum acısından kıyı set göllerine örnektir. Gölün içinde farklı hayvan türler de yaşamaktadır. Gölün en önemli özelliklerinden birisi olan göçmen kuşların üreme alanları içinde yar almışıdır. Gölün etrafında da yaban hayatı bulunur ve longoz tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. Longoz etrafında pek çok aktivite yapama imkanı da vardır. Karasu tarafında bisiklet turları doğa yürüyüşleri sandal keşfi ve deniz bisikleti gibi oldukça fazla aktivite seçenekleri yer alır.

Bunun yanında da bu aktiviteler ile kalmayıp piknik alanı içinde arkadaşlarınız ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle de İstanbul iline yakın olmasından dolayı hafta sonları şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak kalmak isterseniz gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesidir diyebiliriz. Aynı zamanda konaklama olanakları ve yeme içime olanakları da vardır. Bu sayede doğa içinde çok güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Eğer yolunuz Sakarya iline düşerse mutlaka Acarlar Longozu gidip görebileceğiniz sizin için harika yerlerden bir tanesi olacaktır. Eğer şehrin gürültü ve stresinden aileniz veya arkadaşlarınız ile geçireceğiniz bir hafta sonu planlıyorsanız doğru tercihiniz acarlar longozu olacaktır. Burada yanınızda getireceğiniz yiyecek ve içecekler ile de doğanın harika manzarasına ve yeşilliğine karşı karnınızı doyurabilir ve piknik yapabilirsiniz.

Eğer dışardan getirmek istemiyorsanız da burada mangal veya semaver de kiralayıp yine pikniğinizin tadını çıkarabilirsiniz. Merak edilen bir diğer konuların başında ise Acarlar Longozu giriş ücreti 2022 ne kadar oldu? Sorusu gelmektedir. Acarlar longozu giriş ücreti ücretsiz olup dilediğiniz zaman dilediğiniz vakit de gelip gezebilirsiniz. Aynı zamanda burada kiralayabileceğiniz mangal veya semaver seçenekleri de mevcuttur. Yemekten sonra da suyun üzerinde yer alan ahşap yürüyüş parkurunda doğaya karşı harika bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kısacası burası hafta sonu planları için tercih edebileceğiniz harika yerlerden bir tanesidir diyebiliriz. Bir gününüzü mutlaka acarlar longozuna ayırmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki sizde buraya gelip gördükten sonra ne demek istediğimizi bir kez daha anlamış olacaksınız. Buraya ister özel araçlarınız isterseniz de otobüsler ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir?

Acarlar Longozu Nerede? Oldukça sık soruları soruların başında gelmektedir. Acarlar longozu Sakarya ilinde yer almaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda ulaşım imkanları da oldukça kolaydır. İster özel aracınız ile isterseniz de toplu taşıma araçları ile oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Acarlar longozu Sakarya ili Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alır. Acarlar longozunun Karadeniz’e olan uzaklığı ise ortalama olarak 700 metre kadardır. Buraya toplu taşıma araçları ile gelebilmeniz için Karasu ilçeleri ve Kaynaraca ilçelerine uğramanızı gerekir veya bunlara ek olarak farklı turizm şirketlerinden otobüs bileti alabilir ve Sakarya’ya gittikten sonra bölgede bulunan köylere giden çeşitli minibüsler ile longoza kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer ki özel aracınız ile gidecekseniz de İstanbul’dan gidecek ziyaretçilerin ilk olarak TEM oto yolunu kullanıp Kandıra Gişelerinden hemen sonra Kandıra istikametinde yola devam ediniz. Ardından ise Kandıra’ya ulaşacaksınız karşınıza çıkacak olan Karasu-Kaynarca tabelaları yardımı ile yola devam ediniz sonra Karamüezzinler köyü tabelasını göreceksiniz oradan da sol tarafı dönerek Acarlar Longozu kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Acarlar Longozu Giriş Ücreti Ziyaret Saatleri

Acarlar longozu hakkında merak edilen bir diğer konu ise Acarlar longozu giriş ücreti 2022 ne kadar sorusu akıllara geliyor. Acarlar longozu giriş ücreti olmayıp dilediğiniz zaman dilediğiniz saatte gidip gezebileceğiniz bir yerdir. Fakat orada yapılan farklı aktiviteler için bazı ücretler ödemeniz gerekir. Aynı zamanda ziyaret saatleri kapsamında da herhangi bir kısıtlama yoktur. İstediğiniz zaman burayı ziyaret edebilirsiniz. Konaklama imkanları ise longozun içerisi koruma alanı olduğu için herhangi bir pansiyon ya da otel yoktur. Fakat yakın çevrelerde ve Karasu ilçesinde çeşitli konaklama imkanlarına sahipsiniz. Acarlar Longozu nerede? Sorusuna yukarıda içeriğimizde de değindiğimiz gibi acarlar longozu Sakarya ilinde yer almaktadır. Türkiye’nin Marmara bölgesinin kuzey doğusunda yer alır diyebiliriz. Longozun doğusu Karasu ilçesine batısı ise Kaynarca ilçesine bağlıdır. Longoz Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerden 6 km batıda Karadeniz’e ise 700 metre mesafede konumlanır. Türkiye’nin bir parça halindeki en büyük longoz ormanı olan acarlar longozu genişliği yukarı da bahsettiğimiz gibi 200-1250 metre genişliğindedir. Aynı zamanda Longoz oluşum bakımından tipik bir kıyı set gölüdür. Fazla gelen suları okçu deresiyle Sakarya Nehri’ne dökülen Acarlar Longozu özellikle doğa severlerin gezmek ve görmek isteyeceği yerlerden bir tanesidir.

Acarlar Longozuna Nasıl Gidilir?

Acarlar longozu hakkında merak edilen bir diğer konu ise Acarlar longozu nasıl gidilir? sorusudur. Buraya ulaşım özel araçlar ile sağlanır. bu yolla ulaşım sıkça tercih edilir. İstanbul’dan özel araç ile gelirken TEM otoyolunda Kandıra gişelerinden geçilip Kandıra istikametinden devam edilir. Kandıra’ya ulaşım sağlandıktan sonra ise Kaynarca Karasu tabelalar takip edilip köy tabelasında sola dönülerek Acarlar longozuna ulaşım sağlanır. İstanbul ilinden acarlar longozuna ulaşım yaklaşık olarak 3-3,5 saat sürmektedir. Bir diğer seçenek ise Sakarya iline şehirlerarası otobüsler ile geldikten sonra minibüs vasıtası ile acarlar longozuna gitmektir. Toplu taşıma araçlar ile longoza ulaşmak için Kaynarca ya da Karasu ilçelerine uğramak gerekir. Longoza ulaşmak için minibüsün yanı sıra otobüs de sıkça tercih edilir. Karasu ve Longoz otobüs saatleri sabah saat 09.20’de başlar. Sakarya şehrinde pek çok konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlardan en çok tavsiye edilenler ise Ottoman hotel Sakarya’dır.

Acarlar Longozunda Konaklama

Burada konaklayabileceğiniz oteller hizmet vermektedir. Bunun yanında Acarlar longozu kamp seçenekleri de mevcuttur. İster kamp yapabilir isterseniz de konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz. Karasu da bulunan otellerin yanında pansiyonlar da konaklama imkanlarını yelpazesini genişletir. Aynı zamanda suyun çevresinde bulunan bungalov evler de konaklama imkanı sunmaktadır. Böylelikle doğanın içinde doğal güzelliğin atmosferinin doğrudan deneyimleme şansı doğar. Acarlar longozunda otantik ve doğal bir tatil isterseniz de ormantik parkın bungalovlarını tercih edebilirsiniz. Yöneltilen soruların bir diğeri ise Acarlar longozu açık mı? Sorusudur. Acarlar longozu açıktır giriş de ücretsiz olup dilediğiniz zaman dilediğiniz saat de gidip gezebileceğiniz yerler arasındadır. Acarlar longozu restoran ve kahvaltı açısından da mekanlar barındıran bir doğal güzelliktir. Longozun hemen kenarında gözlemecilere rastlayabilirsiniz. Civarda farklı restoran çeşitleri de vardır. Uzun solukla bir yemek molası tercih edecek olursanız da teraslı restoranlara gidebilirsiniz. Eğer aracınız varsa yaklaşık olarak 50 dakika da yol alarak Kandıra’ya varıp orada ızgara çeşitleri sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Doğal köy sütü, peynir, manda yoğurdu gibi ürünler de temin edebilirsiniz.

Acarlar Longozunun Özellikleri

Acarlar Longozu açık mı?  Sorusuna yukarıda da değindiğimiz gibi acarlar longozu açıktır ve dilediğiniz zaman dilediğiniz saatte gidip gezebileceğiniz harika doğal güzelliklerden bir tanesidir. Acarlar Longozu Türkiye de bulunan nadir doğal varlıklardandır. Sahip olduğu ekosistemin öneminden dolayı Bursa Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu tarafından 1. Derece Doğal Sit Alanı statüsü kazanmıştır. Burada çeşitli aktivitelerin yanı sıra Acarlar longozu kamp seçenekleri de mevcuttur. Burada orman ve sulak alanların iç içe olması nedeni ile hayvan ve bitki varlığı açısından oldukça zengindir. Göçmen kuşların üreme ve kışlama alanı olan bölge Sakarya da yaban hayatının da varlığını sürdürebildiği bir yerdir. Acarlar longozu Anadolu toprakları üzerinde yer alan kuşların iki önemli göç yolunun birinin üzerinde yer alır.

Bundan dolayı bölge göçmen kuşlar açısından oldukça verimli ve eşsiz bir sahadır. Bu bölgede konaklayan ve kuluçkaya yatan türler arasında dalgıçlar ibisler karabataklar yer almaktadır. Kuşlar bu bölgede sonbahar mevsiminde görülür. Yaban hayatını meydana getiren türler arasında da tavşan, tilki, yaban domuzu sayılabilir. Acarlar longozu orman ve sulak alan ekosistemlerin bütün özelliklerinin bir arada olması sebebi ile flora ve fauna açısından da oldukça bereketlidir. Bu verimli alanda 12 tane endemik bitki türü de vardır. Şunu da belirtmeliyiz ki longozun yalnızca küçük bir miktar alanı gezmeye açıktır bunun nedeni ise longozun korunması için önleler alınmış olmasıdır. Yürüme alanı ise 800 metre kadar uzanan tahta bir platform şeklinde devam etmektedir. Bölgenin iklimi kayın, gürgen ve meşe gibi orman yapısını meydana getirmiştir. Bölgenin sulak bir yapıda olması endemik bitki türü çeşitliliğini de sınırlandırmıştır.

Bundan dolayı sadece 12 tane endemik bitki türü tespit edilmiştir. Alanın büyük oranda tarım arazilerine de sahip olması bu duruma etki etmiştir. Eğer yolunuz Sakarya taraflarına düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesi Acarlar longozu diyebiliriz. Çünkü burası şehrin stresinden uzakta yaşayabileceğiniz harika bir doğa manzarası ile süslüdür. Burada farklı aktiviteler de yapabilirsiniz. Yürüyüş parkurları, mangal gibi yapabileceğiniz aktivite seçenekleri mevcuttur. Burası aynı zamanda turistik açıdan da tanıtımı yapılmakta olan bir doğa harikasıdır. Bölgedeki doğal yaşam insanın içini huzur ile doldurur. Longozun doğal varlıklarını korunması için her yeri ziyarete açık değildir. Buraya hazırlıklı gelerek suyun etrafında piknik yapıp doğanın harika ve huzurlu tadını çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın